Prvních patnáct životů Harryho Augusta

Prvních patnáct životů Harryho Augusta https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229641/mid_prvnich-patnact-zivotu-harryho-augu-SSk-229641.jpg 4 152 30

Harry August, hrdina knihy, má podivuhodnou schopnost: jakmile zemře, vrací se do chvíle svého zrození a prožívá svůj život znovu od začátku, ale se všemi vzpomínkami na to, co už prožil. Autorka s tímto motivem dovedně pracuje – vypráví o tom, jak Harryho zaskočí první znovuzrození, jak této zvláštnosti uvyká a učí se jí využívat, jak se seznamuje s dalšími lidmi obtíženými podobným darem. Někteří jsou starší než on a žili už před jeho narozením; jiní se naopak narodí až za Harryho života a přežijí ho. Vytvářejí tak řetězec, po kterém lze posílat zprávy napříč dějinami – a právě Harrymu se přihodí, že ho těsně před jednou z jeho smrtí navštíví dívenka a prosí ho, aby při dalším zrození předal zprávu do minulosti: blíží se konec světa a jen lidé jako Harry tomu můžou zabránit – pokud jim ovšem na světě záleží...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The First Fifteen Lives of Harry August , 2014

Yaney
19.02.2024 3 z 5

Myšlenka knihy byla parádní, a určitě poskytla mnoho témat k zamyšlení. Do příběhu se člověk docela vžil, a možná proto pro mne scény s mučením byly velmi nepříjemné, jelikož to bylo opravdu velmi popisné. Jenom kvůli tomu dávám tři hvezdy

Lostindream
17.09.2023 5 z 5

Tohle bylo vážně super. Chci vědět více o minimálně dalších 15 životech Harryho Augusta. :-)

beata-betsy2310
24.08.2022 5 z 5

Ak by ste sa mohli vrátiť a dať si jednu radu, ktorá by to bola?
Už ste si niekedy položili otázku, čo by ste vo svojom živote zmenili, urobili alebo neurobili, ak by ste sa vedeli vrátiť do minulosti? Ako by sa vyvíjal váž život, aké následky by tieto zmeny priniesli nielen do vášho života? A čo v prípade, že by ste takýto "reštart" zažívali opakovane?
Catherine Webbová autorka píšuca pod pseudonymom Claire Northová, vytvorila fascinujúci a strhujúci príbeh nie o jednom, ale rovno o Prvých 15 životoch Harryho Augusta. Harry je jedným z mála ľudí, ktorí prežívajú svoj život opakovane tzv. Kalačakra. Keď sa narodí druhý krát myslí si že je blázon a spácha v detskom veku samovraždu. V treťom živote hľadá zmysel vo viere, v rôznych náboženstvách, aby zomrel a narodil sa do života štvrtého.... Bez ohľadu na to aké rozhodnutia, zmeny vo svojom živote urobí, bez ohľadu na to akou smrťou zomrie, vždy sa opäť narodí, aby so všetkými znalosťami žil ďalší život.
Až na sklonku jeho jedenásteho života príde za ním dievčatko, ktoré mu odovzdá odkaz z budúcnosti. "Svet končí. Tento odkaz putoval od dieťaťa k dospelému, predali si ho generácie ktoré prídu tisíc rokov po nás. Svet končí a my tomu nemôžeme zabrániť. Takže teraz je to na Vás." Harry August musí byť pripravený a obetovať veľa, aby rýchlo sa blížiaci zánik sveta zvrátil - teda ak sa to dá...
Výborná sfi-fi, fantasy, so štipkou histórie 20 storočia, okorenená správnym množstvom špionáže s napínavým a rýchlo plynúcim dejom a neustálym cestovaním v čase, v ktorom som mohla vidieť následky, ktoré všetky tie zmeny spôsobili. Príbeh som si nesmierne užila.

Amole
10.04.2021 5 z 5

Od této knihy jsem neměla vůbec žádná očekávání a možná právě pro to mě tak moc překvapila. Samotný nápad znovuzrození je zajímavý, přesto občas trochu děravý, ale na tom ale kupodivu kniha vůbec nestojí. Z mého pohledu je to příběh mimo jiné o tom jak relativní a subjektivní je pojem zlo a dobro, o tom že člověka člověkem dělají vzpomínky více než cokoli jiného, o tom jak nebezpečné muže být hrát si na boha a o tom, že úděl smrtelnosti vlastně není tak špatný. I když příběh se zpětně muže zdát až moc jednoduchý, a vyprávění chaotické, rozhodně člověk prožívá každou stránku, větu i slovo.

Shinju
16.11.2019 3 z 5

Taková rozporuplná kniha, na které bylo něco kouzelného, proto jí lákalo číst. Byla to kniha o cestování v čase, ale pojatá jinak než je zvykem u takových příběhů. Určitě doporučuji, ale jestli v knize čekáte něco velkolepého tak se možná zklamete.

evilunicorn
19.08.2019 4 z 5

Námět určitě zajímavý a příběh originální.Člověka při jeho čtení napadá,jak by s takovým darem(či prokletím?) naložil on sám.Samotný děj není vyprávěn zcela lineárně, přeskakuje z života do života,což mi dělalo ze začátku potíže,ale v okamžiku,kdy se vyskytne zápletka už vše do sebe výborně zapadá.Ocenil jsem také vývoj v pohledu hrdiny,kdy v podstatě z názoru že "i na životě obyčejných lidech záleží" se změní v "účel světí prostředky, důležité je zastavit konec světa a získat informace o narození"(což dokazuje například tím, že celý jeden život se věnuje dráze zločinu). Zajímavá kniha,i když konec byl předvídatelný.

denisa4368
22.03.2019 3 z 5

Kniha měla mnohem větší potenciál, než kterého se mi dostalo.

gordon13
09.02.2019 4 z 5

Strašně zajímavá, zvláštní a nápaditá kniha. Hodně jsem u ní přemýšlela o životě a smrti...chvílemi se mi zdála zdlouhavá, ale to nic nemění na tom, že ústřední myšlenka je opravdu dobrá!

Ember
04.02.2019 5 z 5

Dokonalost.

eva-lupen
08.10.2018 2 z 5

Dočetla jsem, ale vůbec se mi to nelíbilo. Netvrdím, že nápad to není dobrý, že to není (asi od půlky) napínavé, ale... Je to celé takové depresivní, násilné... Život za životem se mi líbil mnohem víc.
Ale mít víc stejných životů by nebylo vůbec špatné. Člověk by si vyzkoušel různé varianty co by bylo kdyby...

broskev28
01.10.2018 4 z 5

Začala jsem s četbou asi před půl rokem a asi ve třetině jsem to vzdala. Důvod nebyl v knize, ale ve mně: potřebovala jsem rychle přečíst něco jiného. Teď, kdy mě čekají dva týdny nemocničního lenošení, jsem se k ní vrátila a jsem mile překvapená. Každý Harryho život je jiný, v žádném z nich bych ho neodsuzovala, protože se vždy snaží dostát svým morálním zásadám. Ano, pravidelně v každém životě zabíjí - naprosto ho chápu a dělala bych totéž.
Hlavní kouzlo příběhu mají násobné životní osudy dvojice přátel/nepřátel; už první strana, úvod, by nám mohla napovědět, ale myslím, že nikdo z nás čtenářů tak daleko nedomýšlel. Zážitky z dětství, Klub Kronos a jeho fungování, vzkaz z budoucnosti. Nechápu sice, jak to vlastně všechno fungovalo - fyzika nikdy nebyla moje oblíbená věda, ale četba to byla zajímavá, takže určitě doporučuju!

Andi
22.05.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Na takovou se nezapomíná, určitě si ji jednou přečtu znovu.

Elishkad
20.02.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která se mi líbila od začátku do konce. Velmi sympatický mi byl hlavní hrdina. Trošku problém jsem měla s vnímáním toho cestování v čase, které hlavní hrdina zažívá. Lze toto cestování vnímat jako stále se opakující smyčku, ve které jsou tzv. lineárové, tedy lidé, kteří v čase necestují, takto uvěznění? Proč v jednotlivých životech hlavního hrdiny osoby, které zná, žijí jiný život? Co se stane se světem ve chvíli, kdy hlavní hrdina zemře? Pokračuje tento svět dál a vedle se vytvoří jakýsi alternativní, kde je hlavní hrdina opět naživu?

Veronicess
16.01.2018 5 z 5

Túto knihu som si zobrala so sebou na 9,5 hodinovú cestu vlakom a po príchode do cieľa mi bolo ľúto, že cesta netrvá dlhšie, lebo som ju nechcela odložiť. Myslím že to hovorí za všetko.

Bola naozaj super, postavy boli geniálne vymyslené a hlavná myšlienka mi prišla veľmi originálna a výborne spracovaná.

Alizon
09.10.2017 5 z 5

Uf tahle knizka mi dala zabrat. A malokdy se u me pri cteni stridaji pocity tolik jako pri cteni teto knihy. Od momentu kdy jsem byla nadsena a nemohla se dockat cteni, pres momenty kdy se dostavil urcity utlum az k okamzikum kdy jsem si rikala, ze to ve me vyvolava prilis mnoho otazek a tisnivych pocitu a radeji knihu odlozim. Varovana zdejsimi komentari, ze je v jednotlivych zivotech tezke se orientovat, jsem si pri cteni radeji delala tabulku, ale zase tak slozite to nebylo - nektere zivoty jsou jen natuknute, " to podstatne" se odehrava v par z nich. Ne vsechno se mi uplne libilo, ale celkove me kniha zaujala svoji neobvyklosti, mnozstvim otazek, ktere pri cteni napadaji ... vahala jsem mezi 4 a 5 hvezdickami, ale kdyz jsem zjistila jak mlada je autorka - klobouk dolu - davam 5. A celkovy napad je rozjodne originalni.

Belatris
29.07.2017 5 z 5

Naprosto fantastická kniha! Čtivá, nápaditá, vtipná, hravá (zvláště co se týká formy). Přečetla jsem ji jedním dechem, s občasným slastným zavýsknutím nebo hlasitým smíchem. Nenašla jsem slabé místo. Fascinuje mě kombinace čtivosti a netradičního syžetu, který vychází z postavy a jeho "zvláštnosti". Opakování téhož se v životech Harryho Augusta střídá se snahou věci změnit, která mnohdy vyústí v extrémy, jindy jde jen o variaci na dávno prožité téma. Ovšem největší nadšení sklidila dvojice Harry a Vincent. Tento tandem je jednou z nejpovedenějších dvojic, které jsem na stránkách knih potkala. Schválně nepíšu 'dvojice přátel', protože tihle dva do této kategorie nezapadají, ne tak úplně. Jejich vzájemný vztah vytvořil páteř celého románu a jak děj spěl ke svému konci, věděla jsem, že mě autorka nezklame. A skutečně nezklamala.

Allebith
03.07.2017 3 z 5

Pěkná kniha s velmi originálním nápadem. Sice jsem se po nějakém tom 9. životě začala ztrácet, ale co naplat. Zas tak dokonalou paměť nemám. ;) Na druhou stranu všechna čest té trpělivosti... Ikdyž na to měli dlouhá staletí.

FireOfFilth
30.01.2017 5 z 5

Tato kniha popisující životy Harryho Augusta mě velice potěšila. Nevěděl jsem o čem kniha vlastně bude, nečetl jsem v podstatě žádný popis či anotaci knihy. Kniha mě zaujala svým název, který mi napověděl, že půjde o zajímavou vědecko-fantastické čtení.

Na začátku se pomalu seznamuje s Harrym, postupem času kniha nabírá na obrátkách a odkrývá nové a nové informace. Ke konci graduje a graduje až zjistíte, že je konec.

Těch 350 stránek uteklo poměrně rychle a jsem rád, že jsem si je mohl přečíst.
Více takových knížek. Díky Claire
Celkové hodnocení 85%

anavi2009
27.07.2016 4 z 5

Výborná kniha, asi tak stokrát lepší, než Život za životem - napínavá a zajímavá v tom, že si uroborové (lidé rodící se stále znovu) pamatují, co už v minulém životě zažili. To dává každé zradě zcela nový rozměr.

IvetaU
05.07.2016 4 z 5

Velmi zajímavé, napínavé, čtivé... ačkoliv nejsem příznivcem fantasy/sci-fi, tak tahle kniha mne chytla od prvních slov... vřele doporučuji.

přátelství cestování časem anglická literatura pomsta fantasy

Autorovy knížky

Claire North (p)