Průšvih v Lurdách

od:

Průšvih v Lurdách

Nestává se v současné české literatuře často, aby se v ní objevil nový humorista, navazující na to nejlepší z české humoristické prózy. Jan Jícha (* 1980) takovým objevem bezpochyby je. Jiří Suchý o něm napsal: "Stačilo, abych si vzpomněl na jeho knihu a na svůj hlasitý smích, když jsem ji četl. To slovo hlasitý je tu důležité - když jsem sám, směju se obvykle potichu. Nahlas jen když dostanu zásah přesně do středu bránice. A to se nestává často. Jan Jícha se strefil." Jan Jícha dosud vydal humoristické knihy Prevít na vysoké , Prevít v tajných službách (souhrnně Prevít na studiích), Případ zájezd a Jak se Lubošek naučil mluvit slušně, napsal ovšem i průvodce Nejlepší stop je za svítání a dvě prózy vážné: Dva roky bez prázdnin a Maturita. V Českém rozhlase četl Martin Dejdar jeho prózu pro děti Když je někdo kocour. Kniha povídek Průšvih v Lurdách patří k tomu nejlepšímu, co v současné české humoristické literatuře vzniká. Spojuje spontánní humor a jazykovou vynalézavost s vážnějším podtextem, jak je v české humoristické próze dobrou tradicí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45975/prusvih-v-lurdach-45975.jpg 47
Žánr:
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Torst
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Jaruš7
12. dubna

Za povídku "Vyhrál jsem v Riskuj !" bych dala 8*.
V noci jsem ji nedočetla, ale dosnila, bylo to jako pokračování v suprjízdě, ranní dočetba dala za pravdu, že "Pohled na zajímavosti života očima humoristy je blahodárný."
Jak často slýcháte - "tak se tam přihlaš, když toho tolik znáš", ale není to jen tak, co když to nevyjde - z ostudy kabát (zvlášť, když jste kantor na gymplu), šprtání se stane koněm, vše v utajení aby babičku nekleplo, rodina nepanikařila, protože to není jen na jeden zátah, atd a atd.
Citace: " V den D2 jsem vstal opět v pět, usadil se v kuchyni na koberec, který tu vytváří iluzi tepelné izolace, a zadíval se do šerého okna. Svítání přicházelo dřív než před měsícem.
Všechno jsme si to vyříkali. Omluvil jsem se Mu, jak mě prvé naštvalo, když jsem zjistil, že jsem jel do studia zbytečně, protože jsem (jako obyčejně) nepochopil, že to tak bylo lepší. Že tenkrát poprvé mi to mělo sloužit k tomu, abych se tam vyklepal, vypotil a otrkal, přestal o celé téhle hře uvažovat jako o osudovém rozcestí a vrátil ji zpátky na to místo, kam patří - mezi drobné životní šance, kterých je bezpočet, když se člověk naučí dívat... Jestli mě tam vážně chce, a já myslím, že jo, tak přece nenechá zrovna tuhle noc dojít baterku. (v budíku)."
"A do třetice řeknu úplně jasně, zřetelně a nahlas, že jsem z Hatí pod Brdy, protože to je vesnička, kde sice dlouho bydlet nebudeme, protože hned jak se v televizi napakuju, postavíme dům o dvě vesnice dál, a jestli něco zbyde, koupil bych ještě něco menšího na Korfu."
Humor se značkou J.J.