Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válka

Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361509/bmid_prumysl-lzi-propaganda-konspirace-a-oKF-361509.jpg 4 207 62

Pokud také patříte k lidem, kteří přísahají na své kritické myšlení, vzdělání a zdravý selský rozum, je tahle kniha přesně pro vás. Přesvědčí vás, že nic takového vlastně neexistuje. Napsala ji žena, která se politickou propagandou a marketingem zabývá 20 let. Ukáže vám, jak vrtošivý, nespolehlivý, emocionálně labilní a dětsky naivní je náš mozek při vytváření názorů. Spolu s ní se ponoříte do světa, o němž se doposud nikde nepíše, protože se nachází za kulisami velkých mocenských her, kde se točí miliardy. V tomhle světě neplatí, že jedna a jedna jsou dvě. Ani pro vás ne! Je to svět manipulace a propagandy. Alexandra Alvarová se rozhodla promluvit, abyste pochopili, jak snadnou kořist představujete pro politické marketéry. Proč jsem knihu psala? Důvodem je bezmoc, že prohráváme hybridní válku. Jistota, že jsou v ní Rusové dobří. Schopnost podívat se na věc bez despektu k soupeři. Bolest z nemožnosti vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch panikařící nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku a který žene lidi do válek občanských. Chování jinak milých sousedů na vesnici, kde bydlí moji rodiče – kde příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce. Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni. Tato kniha vám ukáže, jak propagandu rozeznat a jak se jí bránit.... celý text

9981
14.03.2021 1 z 5

Velké zklamání .. právě tahle kniha na mě působila jako jedna velká propaganda ...když se napíše ,,a,, mělo by se napsat i ,,b ,, ... Čekal jsem objektivní pohled na propagandu konspirace a dezinformační válku

Matty_v
04.03.2021 5 z 5

Opravdu precizní znalost fenoménu propagandy. Za mne rozhodně patří mezi doporučenou (ne-li přímo povinnou) literaturu pro SŠ, společně s přednáškami o kritickém myšlení.

Janek
05.02.2021 4 z 5

Burcující kniha Alexandry Alvarové nepochybně stojí za přečtení. Autorka hned v úvodu vysvětluje, proč nepředkládá odbornou studii (kterou by nikdo nečetl), ale rádoby neformální varování před nebezpečími současné doby. Ale může takový formát fungovat? Na mě ne - po celou dobu čtení jsem se nemohla zbavit pocitu, že to, před čím autorka varuje (černobílé, propagandistické dělení světa na hodné a zlé) zároveň sama předkládá. Ten text je až příliš zaujatý, až moc ostrý. (A nebo jsem stran lidské povahy mnohem větší optimistka, než jsem si myslela.)
Knize také škodí špatná ediční práce - text knihy (Triton 2017) je opravdu špatně vysázen.
Přesto Průmysl lži doporučuji k přečtení. Už pro srovnání a doplnění toho, co předkládají jiné - serióznější - publikace o této problematice.
K tématu doporučuji také výbornou debatu v Dominikánské 8 (https://www.youtube.com/watch?v=FIqdkxMgGFc), Alexandra Alvarová figuruje mezi hosty.

Bedřich63
25.11.2020 3 z 5

Uffff! To je tedy jízda. Myslí to opravdu autorka vážně? Takto jsem se sám sebe ptal nejméně 100x v průběhu čtení této knihy.
Nakonec jsem dospěl k závěru, že tomu tak opravdu je, že to myslí vážně. Nelituji času, který jsem knize věnoval a snad bych ji opatrně doporučil ke čtení i dalším.
Nadpis "Průmysl lži" s podnadpisem "Propaganda, konspirace a dezinformační válka" plně vystihuje každou kapitolu této knihy.
Z knihy jsem pochopil, že Rusové zcela ovládají veřejné mínění v Americe i Evropě a není proti nim obrana. Amerika je v úpadku a zcela bezbranná. V oblasti ovlivňování myšlení lidí se angažuje Rusko (Putin) a zbytek světa v tom nedělá nic, jen počítá škody. To jako vážně?
No a jen tak okrajově, skoro na hranici podvědomí, se dozvídám něco o názorech autorky např. na feminismus, uprchlíky, české hloupé muže aj.
Na konci knihy na str. 297 je uvedeno: "Bránit se proti manipulaci je naše občanská povinnost."
Ano to je pravda. Při čtení této knihy jsem se několik hodin cítil být někam manipulován.
V čí prospěch?

maro47
17.11.2020 5 z 5

Zrozumiteľne napísaná kniha o dezinformačnej scéne, ktorá je prehľadná a dobre sa číta. Neprekážali mi ani autorkine subjektívne hodnotenia spoločnosti, lebo má, bohužiaľ, pravdu.

LP113
20.10.2020 5 z 5

Velmi zajímavé, určitě stojí za přečtení, skoro bych to dala jako povinnou četbu. Nicméně osobně si myslím nebrat to slovo od slova, jinak se z toho opravdu všichni zblázníme. Každopádně mám na spoustu věcí po přečtení knihy trochu jiný názor než do teď.

Pozde
10.10.2020 5 z 5

Pokud tato knížka ještě není povinná pro hodiny občanské nauky na středních školách, tak by teda sakra měla být.

marara
03.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Je napsaná čtivým jazykem, je vidět, že autorka je "píáristka" a umí hovořit jazykem působivým, takovým, kterému lidé rozumějí. Objasnila mi několik nových věcí o dezinformacích a propagandě (například jsem díky ní konečně trochu porozuměla tomu, proč Britové hlasovali pro brexit, měla jsem pocit, že musím snížit své hodnocení intelektu Britů, ale přitom jsem se dozvěděla, že podobné volby nejsou jen důsledkem nízkého intelektu a nedostatku informací, ale také toho, že podléháme zjednodušujícím vysvětlením propagandistů, což ale vlastně zase tak nové není) a oprášila mi znalosti staré, či je zasadila do nových souvislostí. Výborné čtení, jen je škoda, že ti, kteří by si to měli přečíst především, si to nikdy nepřečtou. Raději dál budou čekat, jak je o světě budou informovat sociální sítě.

hu_87
22.09.2020 3 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení, tím spíš, když se o podobná témata zajímáte. Styl psaní je neformální, poměrně čtivý a kniha se tak celkem rychle čte.
Teď ale k negativům, resp. k věcem, které již tak slabší serióznost knihy kazí.
- Čekejte používání vulgarit, i když na druhou stranu to budou výrazy, které typický Čecháček jak ho známe, používá v diskuzích na internetu pravidelně.
- Čekejte důraz na subjektivní názor-dojem autorky, což podkopává potenciální větší serióznost knížky
A co pozitiva?
- Dozvíte se více o různých kauzách o něco blíže, stejně tak o různých dezinformačních webech, technikách; taky se dozvíte blíže o "armádách internetových trollů" (ano, opravdu to existuje), dozvíte se blíže o technikách různých propagand, apelování na silné emoce; typy, jak rozpoznat potenciálně "škodlivé", příp. dezinformační informaci
- Kniha se čte dobře a rychle

Razič
02.08.2020

"Must read" kniha.

Lenka.Vílka
02.08.2020 4 z 5

Jak psali už někteří komentující pode mnou. Tahle kniha je dobrá, protože to není odborná literatura, ale na druhou stranu. Když si čtu o propagandě, chci mít informace odzdrojované. Což je velké mínus. Jistě, jsou zde vysvětlivky, ale jsou to vysvětlivky, ne zdroje. Autorka hned v úvodu napíše, co držíte v ruce. A vy se rozhodněte. Že nezdrojuje, protože to jsou informace z praxe. (Ale občas jo.)

Problém je v tom, že mi nesedlo, jak je kniha psaná. Jako kdyby autorka svoje předkládaná fakta neuměla pořádně (a úderně) odprezentovat. Jiní to se slovy umí lépe. A potom je kolikrát jedno, o čem píšete (máte proslov), když to (ne)chytne čtenáře (posluchače). A takhle na mě Alvarová působila. Formu, kterou si zvolila, nepovažuji za šťastnou (nezdrojování, ne zaměření na jednu zemi). V době kdy ze všech stran slyším: "Ověřuj si informace z více zdrojů.", držím v ruce knihu, kde tato možnost není. Jasně, autorka na to upozorňuje, že to nepíše naučnou literaturu, ale podle mě si to tímhle ulehčila. (Proto musím s hodnocením níž. Plus to, co je v dalším odstavci.)

Jistě, je text, to je jedna věc. A potom je úprava knihy, kterou autor nemůže ovlivnit. Ale nejde to vynechat. Jedna věc mi vadila pekelně. A to jde právě za vydavatelem. Ano, když je na řadě poznámka, je to na stejné stránce. Pouze mi vadily případy, když se na stránku nevešlo a pokračování bylo na otočené stránce. To šlo udělat jinak.

Perou se ve mě dva pohledy. Hodnocení po obsahové stránce je jasných pět hvězd. Jenom to zpracování mi prostě nesedlo. Za to bych dala tři hvězdy. Na tu čtyřku to musím dát, jinak to nejde...

switch.man
10.05.2020 5 z 5

Tohle byly jedny z mých nejlépe investovaný peněz do knihy vůbec. Samozřejmě.. Člověk o farmách, trolech, hybridní válce, dezinformacích zaslechne něco zde, něco jinde; má spousty dílků puzzle a přemýšlí, jakého obrazu tyto díly skládačky vlastně jsou. A v této knize vám ten obraz autorka ukáže v nahé prostotě. Děkuji. Obávám se ovšem, že autorčino přání, aby se kniha dostala do rukou lidem zaslepených propagandou, se bohužel neuskuteční. A v knize si i sama odpovídá, proč se to nestane. Protože lidé vesměs hledají informace, které potvrzují jejich již utvořený názor. Těžko si dokážu představit hltače Aeronetu, jak si tento titul půjde koupit. Stejně tak má maličkost sáhla po této knize z důvodu toho, že jsem měl nějaké indicie o mediální manipulaci z ruské strany.
Jak zde bylo zmíněno, tohle by měla být povinná četba. Literární milovníci mne asi utlučou biblí, ale upřímně si myslím, že pro dnešního člověka je téma této knihy MNOHEM důležitější než Babička (promiňte, paní Němcová).

Maverick
04.05.2020 5 z 5

Zajímavé, místy až děsivé, bohužel velmi pravdivé čtení. Zkušená novinářka popisuje obecné i osobní zkušenosti s nejenom ruskou propagandou. Ukazuje, jak pracují internetoví trollové (a jejich farmy) a to, co je jejich skutečným záměrem - rozdělit společnost na 2 názorově rozdílné tábory, za použití všech možných taktik. Tento způsob boje o politickou moc se sice na první pohled může zdát jako naprosto nevinný a neškodný, opak je ale pravdou.

Osobně si myslím, že podobné knihy by měli být součástí povinné četby. Vlastně celkově výuka internetové a mediální gramotnosti (neoficiální termín) by neměla chybět na středních a vysokých školách. To, že lidé na sociálních sítích nejenže nepoznají evidentní lež (fake news), ale šíří ji rovnou vesele dál, je opravdu nebezpečný problém současných médií. Potlesk pro všechny lidi, kteří se s fake news a s propagandou snaží bojovat a šířit osvětu.

peří
10.04.2020 4 z 5

Kniha stojí za přečtení. Vnímám ji jako varování před propagandou, ovšem napsané propagandistickým způsobem. AA straší Velkým zloduchem, každý argument je dobrý, sama používá nálepky (český Hobitín aj). Poprava Tuchačevského jako důsledek desinf. od Heydricha je zřejmě fáma, a ne zjevená pravda. Velmi cenné je připomenutí důležitých manipulací z posledních let a myšlenka, že cílem propagandy je relativizace pravdy a polarizace společnosti. Ke knize také existuje seznam žargonu, který autorka používá. Takto pojmy vysvětluje Wikipedie:
https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedie:Knihy/Průmysl_lži .
A citát ze strany 290, kapitola Co mohou dělat státy:
"Pochopit, že propaganda je zbraň a vyčlenit obranné prostředky.. Bránit šíření propagandy je pro stát stejně sebezáchovnou povinností, jako bránit šíření drog nebo pandemii. Je to smrtelné riziko."
Jak aktuální!

Paulus.1987
01.02.2020 5 z 5

Stejně jako někteří z předchozích komentujících jsem i já měl s hodnocením této knihy problém, váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.

Autorka ve své knize podle mého názoru velmi čtivým a srozumitelným stylem popisuje, jakým způsobem funguje propaganda, dezinformace a manipulace s naším vědomím. Z tohoto pohledu jsem se dozvěděl mnoho zajímavého a přínosného. Mimo jiné mě zaujala například informace o tom, jakou roli zde při degradaci mediální gramotnosti sehrály trapné televizní estrády z 90. let, které si sám pamatuji, nebo zpravodajství na komerčních televizích. Velmi zajímavé byly také kapitoly o tzv. Gerasimovově doktríně, o fungování a typech tzv. trollů, nebo o šíření propagandy na maminkovských webech. Z tohoto pohledu autorce tleskám.

V předmluvě však autorka uvádí, že nechce psát odbornou literaturu a čtenář tedy nemá očekávat kvalitní poznámkový aparát a důsledné citace. Knihu prý napsala proto, aby ji lidé četli. Její záměr a pohnutky chápu, ale na druhou stranu v tom spatřuji problém.

V některých částech knihy bych uvedení zdroje ocenil, např. při autorčině exkurzi do dezinformační historie, ve které popisuje nevědomý podíl Československa a známého dvojitého agenta A54 Paula Thümmela na dezinformační akci Německa proti sovětskému maršálovi Tuchačevskému. Poslechl jsem tedy radu autorky a snažil se tuto informaci ověřit. Podle historika Karla Straky „chybí zřejmý a jasně dokumentovaný pramenný doklad, že se tak skutečně stalo“. Zajímalo by mě tedy, odkud autorka získala oporu pro svá tvrzení...

Kniha tedy své mouchy jistě má, ale pro chápání současného informačního světa je velmi důležitá. Závěrečnou kapitolu obsahující rady, jak se dezinformacím, propagandě a manipulacím bránit, vyzdvihuji obzvlášť vysoko. Nakonec tedy dávám pět hvězdiček, ale „plná palba“ to není.

francouz
23.01.2020 5 z 5

Tak nevím jestli mám být pozitivní, ale to co jsem si přečetl v této knížce mě jenom utvrdilo v náhledu, který jsem si udělal po přečtení Cesty k nesvobodě od T. Snydera.
Bohužel žijeme v době, kdy opravdu zapomínáme na sílu slova, protože doba ve které žijeme, je o vnímání vjemů, které nám servírují různé zpravdajské servery, nebo privátní televize.
Co je nejdůležitější, je množství negativních zpráv. Když si to uvědomíme, jak málo chceme vidět pozitního, ale jakmile vidíme něco, co se nepřihodilo nám, tak jsme zase o trošku veselejší....
Kam se poděl Sofokles s jeho rčením, že nikdo nemá rád posly špatných zpráv...
Je to opravdová sonda do světa deziluzí, fake news a jenom mě utvrdilo, ve věcehc, kterým by normální uvažující mozek přece neměl uvěřit, ale ano, manipulace je na každém kroku, tolik muslimů se valí do našeho údolí, ........
To co tady vzniklo, politika vulgarismů, nenávisti a bohužel žádný roll model na obzoru, no musíme se snažit žít poctivě svůj život a snažit se diskutovat o tématech, ktará se pomalu vkrádají do duší i našeho národa.
Jestli Vám není lhostejná budoucnost Vaše a vašich dětí, tak si tuto knížku rozhodně přečtěte, opravdu stojí za to, jenom nevím jak se poté budete cítit...

Kristyna1712
22.01.2020 5 z 5

Opravdu skvělá knížka, kterou by si měl přečíst každý, komu není lhostejná naše budoucnost. Ačkoli je kniha o poněkud složitějším tématu jako je lež, polopravda, dezinformace, hoaxy a hlavně ruská propaganda, které nyní vládnou světu, je napsaná velmi čtivě a srozumitelně. Odhaluje, vysvětluje a pomáhá bránit se proti dezinformacím, což je v dnešní době opravdu důležité.
Některé komentáře odsuzují autorku za neobjektivní hodnocení "Zeman a Rusko zlé, Amerika a EU dobré", ale autorka, zabývající se zejména ruskou propagandou, se v knize zabývá ověřenými fakty, přičemž kritizuje i samotnou Ameriku či EU. Ale uznávám, někteří lidé tomu bohužel věřit nebudou.

Petr391
16.10.2019 5 z 5

Moc pěkná a zajímavá knížka. Obávám se, že milovníci "alternativních pravd" a pocitu, že "... všichni jsou proti nám .... a ti ostatní stejně řídí naše osudy.." ji číst nebudou. Stejně by asi nezměnili svůj nazor, což je samozřejmě velká škoda. Určitě zajímavé čtení pro ty, kterým vadí, jak na nás útočí ti, kteří nám toho tolik vzali a pomohli zkazit tolik dobrého. Škoda, ze neexistuje snadný lék na uzdravení otrávených.

hnatlubo
24.09.2019 5 z 5

Výborná analýza propagandy, zejména té ruské.

gladya
17.09.2019 4 z 5

Těžko se mi hodnotí 4 nebo 5*?
Na jednu stranu jsem se nemohla odtrhnout. Je to vlastně dost smutné čtení, kdybych četla Kinga, Nesboho či nějakou jinou severskou krimi a třeba Kariku najednou, byla bych v pohodě. Z Průmyslu lži mám „depku“. Nejen že nás manipulují Rusové (asi skutečně největší hrozba), ale dělají to všichni. To ostatně autorka nezastírá. Pak by člověk byl ve stavu „nevěřit ničemu a nikomu“ a trollové splnili úkol. Jistě, PR specialisté nás stále a úspěšně o něčem přesvědčují a kdo si to nepřizná, je o to víc ovlivnitelný. Jenže někdo to dotáhl k dokonalosti a hrozí velký průšvih. Autorka skvěle ukazuje i na to, že jsou používány sofistikovanější postupy než „prosté lži a hoaxy“. A nikdo nejsme imunní.
Co bych autorce vytkla je pohrdání strýcem Karlem, to ostatně je v „naší bublině“ časté. Autorka zdůrazňuje, že strýcem Karlem nepohrdá a že inteligence a vzdělání k ochraně před manipulací nestačí. Jenže v kapitole o deprivantech sama sebe trochu popírá. Možná by stačilo text uspořádat a zdůraznit, že to je jen příklad a že to je složitější. To samé reptiliáni, chtělo by to víc to uvést jako příklad, jak můžou lidi zblbnout, jinak to postrádá smysl.
Vysloveně nesouhlasím s tím, že problém vznikl „probuzením" nevoličů.

Tuhle knížku by si měl přečíst každý. Bohužel, ti co jsou nejvíc ovlivnitelní, asi tohle číst nebudou nebo to odhodí jako odpad. A my ostatní bychom se neměli kasat, že nás se to netýká, že jsme přece ti chytří, co na špek neskočí.

psychologie propaganda spekulativní literatura kyberprostor manipulace (psychologie) lhaní, lži dezinformace manipulátoři Vladimir Putin brexit

Alexandra Alvarová
česká, 1967