Prozření

Na troskách nacistického Německa se Marianna von Lingenfelsová snaží splnit slib, který dala svému muži, popravenému za spoluúčast při atentátu na Hitlera: nalézt a zachránit manželky a děti ostatních spiklenců. Společně s šestiletým Martinem se vydává přes zbědovanou zemi do Berlína - tam mezi sovětskými vojáky zakouší největší ženské ponížení chlapcova matka, krásná a naivní Benita. Později se podaří zachránit ještě Aniu a její dva syny, které konec války přivedl do sběrného tábora, stejně jako další miliony vykořeněných lidí.Nesourodá skupina se usadí na staletém sídle rodu von Lingenfelsů, kdysi impozantním hradu uprostřed Bavorska, který býval místem setkání nejvyšších společenských vrstev. Nyní se válkou těžce zchátralá pevnost stává útočištěm tří zdrcených žen, kterým z někdejšího života zbylo jen velmi málo.Marianna věří, že prožitá bolest a tragické okolnosti budou dostatečně silným pojidlem, aby s Benitou a Aniou dokázaly držet pospolu. Brzy však začíná zjišťovat, že předválečný život ji i její společnice definoval natolik rozdílně, že nyní nenacházejí společnou řeč. Přesto se snad až posedle snaží dostát svému slibu, aby nakonec došla zdrcujícího poznání, že i nejušlechtilejší úmysly mohou dláždit cestu do pekel....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347707/prozreni-Cth-347707.jpg 4.672

The Women in the Castle (2017)

Romány, Historie
Vydáno:, Domino

Kniha Prozření

marcela8908

Trochu jiný pohled na válku, určitě stojí za přečtení

sataras

Vše bylo zde napsáno, zajímavé téma, ale neubránila jsem se místy pocitu, že se autorka až úpěnlivě snaží očistit své kořeny ....

Allla9
17.12.2018

Nejsme všichni darebáci a zločinci. Ale stanou se z nás, když nic neuděláme.
Příběh ukazuje těžký život německých válečných vdov, jejichž manželé stáli proti Hitlerovi.

1casper
10.12.2018

Byla jsem zvědavá na tuto knihu, na příběh německých manželek. Marianna, Benita a Ania, tři ženy, které se setkaly náhodou, když ovdověly po nepodařeném atentátu na Hitlera.
Četlo se mi to těžko, do dočtení knihy jsem se musela vyloženě nutit.
Knihy z války vyhledávám, tahle patří mezi ty slabší.

Leninkka
26.10.2018

Už jsem knihu měla doma nějakou dobu, ale musela jsem si na ni najít svůj čas. Není to žádná oddechovka a člověk se musí opravdu soustředit, aby vnímal všechny postavy a jejich děj. Je to kniha pro náročnější čtenáře, ale velmi dobře napsaná. Do knihy jsem se začetla a odložila ji až na konci. Určitě doporučuji!

hapac
25.10.2018

Rozhodně zajímavý příběh z druhého břehu....Myslím, že je dobře, že taková kniha byla napsána a děkuji za ni. Jsem ráda, že mi ukázala jiný pohled na válku, co jí předcházelo a hlavně, co pak následovalo. Ano, je potřeba takových knih.

Zorka
21.10.2018

Pohled na válku ze strany Němců, kteří nesouhlasili s politikou Hitlera nebo se stali nesouhlasící, ale mlčící skupinou. Nikdy jsem neměla ráda předsudky a stereotypy, kterým se ale v životě přesto čas od času neubráníme. I v mém okolí jsou lidé, kteří dodnes nemají rádi Němce nebo Rusy za to, jaký podíl mají na našich dějinách (bez ohledu na to, jaký je jich osobní postoj nebo v jakém roce se narodili) . Kniha J. Shattuck je o lidech, kteří se narodili v nacistickém Německu, a přesto se nestali nacisty, ale aktivními bojovníky proti režimu. Ale také o těch, kteří pochybili a nesou si za to traumata po celý život, protože si uvědomují, že jejich pochybení je v očích veřejnosti a světa neodpustitelné. Rozhodně stojí za přečtení.

VladkaBU
10.09.2018

... asi moje první kniha, která ukazuje druhou stranu války. I když ne přímo těch hlavních strůjců, ale i manželky měly svůj osud. Zajímavý příběh

terka95
03.09.2018

Kniha pro náročnější čtenáře, která plyne poměrně pomalu a umí být i krutá. Moc zajímavý byl náhled na nacismus z druhé strany. Poslední část se ale nevyvedla, přišla mi zbytečná, nudná a přehnaná. První části knihy to ale vyvážely a považuji tohle dílko za kvalitní čtivo.

Len2očka
31.08.2018

Knihu jsem četla s velkým zaujetím a řadím si ji mezi své TOP knihy.Výborná četba.

faraonka
24.07.2018

Doporučují přečíst krásně napsaná kniha.

martiline
20.07.2018

Nejdřív se mi ani nechtělo číst ... válečné téma.
Ale pak jsem se začetla a doslova mne pohltily příběhy všech třech žen, které se prolínaly z minulosti do přítomnosti. Kniha dává několikero pohledů na válku a poválečné období ... a s tím přišlo i jakési pochopení. Každou z žen provázela její bolest z minulosti a i to je formovalo ...

bábuška
14.07.2018

Citlivě popsané osudy Marianny von Lingenfelsové, která slíbila, že se postará o vdovy a jejich děti po mužích, popravených za nepodařený atentát na Hiltera. Tak se na jejich starém hradě ocitnou dvě z nich, Benita a Annie s dětmi. Sžívání těch tří žen není jednoduché, každá pochází z jiného prostředí a má za sebou zcela jiné zážitky v té nepřehledné a kruté poválečné době. Ale každá z nich si střeží své tajemství, spojuje je pouze starost jak sehnat jídlo pro sebe a své děti a hlavně se vymanit z tohoto společenství. Až na konci svého života, kdy se setkají na místě kde společně začínaly, mnohé si vysvětlí a poděkují osudu za to, že je svedl dohromady. Je to krásná kniha.

Aimee1
09.07.2018

Hodně se zajímám o toto období, ale většina knih popisuje události pohledem obětí. Hledala jsem tedy i něco, co by přiblížilo druhou stranu. A myslím, že jsem našla.... velmi zajímavé, výborně napsané, mohu jen doporučit. Více takových knih!

venora
30.06.2018

jiný pohled na (po)válečné období, vliv událostí na generaci ‘dětí’, vztah většiny Němců k válečným událostem - vše v knize podáno z pohledu tří velmi odlišných žen, které se jakoby náhodou ocitají pospolu.

Ronny
20.06.2018

O knize zde již bylo napsáno mnohé. Už jsem přečetla hodně knih s válečnou tematikou, a proto jsem neměla zpočátku zájem o tento titul. Ale jednoznačně doporučuji, je to pohled na fašismus ze strany Němců, velmi zajímavá a hluboká kniha.

Marekh
08.06.2018

Autorka psala knihu 7 let. Román odehrávají se během 2. světové války je popisován z pohledu německých žen - Marianny, Benity a Anii. Jsou líčeny i události po 2. světové válce.

V některých okamžicích mi běžel mráz po zádech, a pokaždé pokud čtu o hrůzách, které se přihodili Židům a dalším lidem "nižší" rasy, včetně dětí, tak mne to vždy dojímá.

Co jsem si z knihy odnesl? Pokud máme nějakého kamaráda a zjistíme nějakou věc, která se nám nebude líbit, můžeme mu říci vlastní názor na danou situaci, ale měli bychom mu povědět, že rozhodnutí je jen na něm, ať se rozhodne jakkoliv, budeme to respektovat, rozhodně se od něj neodvracet.

Je velmi těžké hodnotit, jak by se člověk zachoval v situaci, kdyby měl někoho ve válce zachránit, anebo mu jakkoliv pomoc, když by přitom mohl přijít o svůj vlastní život. Stávalo se, že lidé, kteří nedokázali pomoci ostatním, měli pak výčitky svědomí.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Mezi černou a bílou existuje mnoho odstínů šedi a právě v nich se většinou pohybujeme a snažíme se, i když tak často selháváme, přiklonit se na stranu světla.

cori
25.05.2018

Na pozadí příběhu tří žen autorka přibližuje postoje obyčejných Němců k nacismu a zapojení se do budování Třetí říše i pozdější vyrovnání dětí s nacistickou minulostí svých rodičů.Příběh se odehrává hlavně v roce 1945, 1950 a 1991.

Madla686
19.05.2018

O teto knize je zbytecne neco psat.Prectete a pochopite!Skvela, nutici k zamysleni.Jsem vasniva ctenarka, tahle kniha me dostala.Doporucuji vsem!

alexis818
11.05.2018

Po přečtení téhle knihy,na kterou jsem se opravdu moc těšila,vlastně ani nevím,co napsat.Je fakt,že o druhé světové válce a krutostech v ní,jsem toho přečetla už hodně.Tato kniha je hodně jiná,dává nám nakouknout na jinou stranu zla a trestu i když soukromého,vnitřního.Ráda bych dala pět hvězdiček,protože téma jeskvělé,ale bohužel,autorka nedokázala,alespon co se mě týče,čtivě psát.Dokonce mě to chvílema i nudilo,což je hrozná škoda.Přesto doporučuji k přečtení i tak vás to obohatí.

Vikomtka
10.05.2018

Jsou knihy, které člověka rozloží tak, že dočítá s rozklepanýma rukama. Není jich moc, ale Prozření mezi ně patří. Co udělá válka s obyčejným člověkem? To je téma, které považuji za zajímavější než popis bitev. A v Prozření se tento úhel pohledu otevírá hned trojnásobně, pokaždé naprosto rozdílně, protože všechny tři hrdinky jsou naprosto rozdílnými osobnostmi. Poválečný zmar a prozření prožívá každá jinak, ale všeobecný zmar je spojuje.
Je jedno, jestli nacistické ideologii člověk nedůvěřoval či věřil, nebo jestli mu byla víceméně lhostejná. Válka převálcovala každého. A to je pro mě nosné téma celé knihy.
Oceňuji, že autorka nehodnotí a nesoudí; nevkládá do textu skryté komentáře a vlastní názory. Soustředí se jen na vyprávění příběhu - a v tom je největší síla. Zkrátka a dobře, tahle kniha mě smetla.

Jane417
08.04.2018

"Prozření" je knížka, která nám vypráví o osudu tří německých žen... manželek - později vdov a hlavně matek. Marianna, Benita a Ania... ženy, které prožijí nepěkné věci během a i po 2. světové válce. Jejich těžké osudy je svedou dohromady. Každá je úplně jiná a každá zažívá velmi smutné životní etapy. Příkoří lásky a války se propojují dohromady a vedou k hrůzným a těžkým činnům. Co je a co není v té době špatné rozhodnutí, je láska k nacistovi taky zločinem, může se nenávist a zloba přeměnit na lásku nebo přátelství, nemělo se něco udělat jinak...? To vše řeší obyčejné ženy poznamenané prohranou válkou, které ke všemu nahlodává nejistota, zda jsou v této kruté době dobrými matkami... Příběh, který ukazuje pohled na válku z jiné strany, než obvykle. Příběh, který taky ukazuje, jak Hitlerovi někteří Němci věřili a jak je pak ranilo, zklamalo a šokovalo, co se dělo a jak vše dopadlo.
S hlavními hrdinkami vzpomínáme na minulost, prožíváme přítomnost a příběh končí jejich pokročilým stářím. Vidíme, jak válka ovlivní člověku celý život, i když už dávno skončila. Přesto všechno, co jsem napsala... půjdu naprosto proti všem a musím napsat... bohužel. Mně se kniha nelíbila. Děj mě vůbec nevtáhl, nevzbuzoval ve mně žádné emoce, ke konci mě vyloženě nudil a já se s dočtením opravdu trápila. Některé kapitoly byly čtivější a záživnější, ale pak se tempo čtivosti opět vrátilo na nulu. Ve srovnání s jinými knížkami z válečné nebo poválečné doby... musím ohodnotit jen 2*... kniha mi prostě nesedla.

bai.Cerna
08.03.2018

Nedávno jsem četla knihu „Hana“ od Aleny Mornštajnové, kterou nebylo možné odložit. Říkala jsem si, že nejspíše dlouho už na nic tak vynikajícího nenarazím. Myslela jsem špatně. Kniha „Prozření“ je další knihou, kterou nepustíte z ruky, u které vám i zvlhnou oči, u které se zamyslíte nad věcmi, nad kterými jste se možná nikdy nezamýšleli. A připojuji se k výzvě čtenářky kristynao: „Přečtěte si ji…..“

kirkpatrick
26.02.2018

Příběh tří německých žen z období těsně před vypuknutím druhé světové války, kdy ztrácejí své muže, kteří byli v německém hnutí odporu a snaží se nějak přežívat se svými dětmi v období války. Dozvídají se hrůzostrašné příběhy o koncentračních táborech a krutém násilí nacistů proti židům.

Renatecka
19.02.2018

Jedním slovem hutný, čtivě napsaný příběh, který vás chytne a nepustí. Bomba. Rozhodně doporučuji a určitě se ke knížce po čase ráda vrátím.

kristynao
10.02.2018

Nic na celém širém světě není jednoduše černobílé. Ani místo, ani čas, ani lidé. Dokonce i v televizi označované za černobílou hrají prim barvy šedi. A kniha Prozření je svědectvím právě o těchto šedých tónech naší minulosti, přítomnosti a budoucnosti.
"Historie, to je děsivá dlouhá a nemotorná oháňka smutku, která sebou za zády přítomnosti ničivě mrská a převrací lidem vzhůru nohama jejich vnímání toho, co bylo."
Těžko se mi popisuje, jak nádherná, bolavá, srdcervoucí, a přesto velmi lidská a laskavá je tahle knížka. Prosím, přečtěte si ji...

MichelleKing
31.01.2018

"Co jste jednou udělali, to jste udělali. Na konci života se vám to spočítá. Tohle se snažila vštěpovat svým dětem. I když se jí to nejspíš nepovedlo. Činy koneckonců mluví hlasitěji než slova."

Z mnoha románu, které jsem četla o druhé světové válce, je tento první, který se zaměřuje především na následky. Líbilo se mi, že díky postavám jsem získala pohled na to, jak nežidovští Němci viděli Hitlera a jeho ideologii.
Tento neuvěřitelně silný příběh naprosto uchvátí a težko se od něho odpoutává. Prosím, dovolte mi, abych vás vyzvala k této zajímavé četbě. Dlouho vám zůstane v paměti!

KatkaHutyrová
21.01.2018

Úžasná kniha! Pět hvězdiček z pěti v tomto případě nestačí. Román, který je napsaný neuvěřitelně strhujícím a čtivým způsobem, a přitom si na nic nehraje. Knížka, která mě hodně zasáhla a která zcela změnila můj pohled na válku i na Němce jako takové.
Kdybych měla doporučit jen jednu jedinou knihu, kterou byste si měli přečíst, byla by to tahle. Jsou věci, které se ve škole zkrátka neučí...

michaela7087
19.12.2017

Je pro mě velmi těžké napsat jakýkoliv komentář k této knize, a vůbec ne proto, že by nebyla dobrá, právě naopak byla naprosto úchvatná. Příběh jedné německé hraběnky a jejich přátel, kteří se snaží vyrovnat s pocitem viny, za zkázu a utrpení, které nadělali fašisti.

bookcase
14.12.2017

Neskutečně silný a vyzrálý román o válce, o lidech "na druhé straně". O vině, bolesti, utrpení a tajemství. Doporučuju přečíst.