Prostor v architektuře a brněnská škola dějin umění

Prostor v architektuře a brněnská škola dějin umění https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429819/bmid_prostor-v-architekture-a-brnenska-s-2mi-429819.jpg 5 1 1

Kam sahají kořeny zájmu architektů a teoretiků o prostor v architektuře a jakou proměnu prodělal v průběhu 20. století? Kolektivní monografie Prostor v architektuře a brněnská škola dějin umění představuje pětici textů českých historiků umění, prezentujících rozdílné metodické přístupy výzkumu tohoto tématu v současné teorii architektury. Publikace si všímá pojetí prostoru v dílech vybraných světových architektů – Leopolda Bauera, Ludwiga Miese van der Rohe, Alvara Aalta nebo Ricka Joye. Zároveň reflektuje způsob, jakým byl prostor v architektuře zkoumán v rámci dějin umění a architektury od konce 19. století do současnosti. Zvláštní pozornost je pak věnována výuce architektonického prostoru na brněnském Semináři dějin umění, jehož tradice představovaná teoretickými pracemi profesorů Václava Richtera a Zdeňka Kudělky pokračuje v současnosti v seminářích profesora Jiřího Kroupy. Zdroj: bookspipes.cz... celý text

Re@ding_9-wine
03.01.2020 5 z 5

Nejsem zrovna přeborník přes odbornou literaturu týkající se architektury, takže mi možná mých 5 * nějaký odborník rozcupuje, protože si neuvědomuju určité fakticko-teoreticko-nevímjaké nedostatky, ale mně to nevadí. Hodnotím z pozice vzdělaného (i když v jiném oboru) laika.
Na tuhle knihu jsem narazila náhodou v Moravské zemské knihovně a na první pohled mě zaujala graficky (pozitivně). Pak mě zaujal název, protože prostor (zejména kulturní) mě dost zajímá v krásné literatuře. Půjčila jsem si ji a nezklamal mě ani obsah. Některé kapitoly jsou spíše přehledové (vysvětlují, jak a od kdy se dá hovořit o "prostoru v architektuře", co to byla "brněnská škola dějin umění" a jak ji můžeme vztáhnout k diskuzi o prostoru v rámci arch.), některé naopak zaměřené na konkrétní stavby/témata, skrze něž se aplikují jednotlivé teorie a výklady. Za mě top kapitola Křehký prostor a pevné místo od Filipa Šenka (s. 91–113). Doporučuji všem nadšencům do architektury.

architektura Masarykova univerzita Brno vila Tugendhat

Autoři knihy

Jan Č. Galeta
česká, 1982

Kniha Prostor v architektuře a brněnská škola dějin umění je v