Prostonárodné slovenské povesti I.

Prostonárodné slovenské povesti I. https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183616/bmid_prostonarodne-slovenske-povesti-i-Ge1-183616.jpg 5 31 7

zbierka deväťdesiatich slovenských rozprávok od Pavla Dobšinského (1828 – 1885), ktorá vychádzala v rokoch 1880 – 1883 v ôsmich zväzkoch nákladom autora. Obsahuje všetky folklórne prozaické žánre: čarovné rozprávky, rozprávky o zvieratách, humoristické a novelistické rozprávania, ako aj povesti. Prostonárodné slovenské povesti spolu so Slovenskými povesťami, ktoré Dobšinský vydal spolu s Augustínom Horislavom Škultétym v rokoch 1858 – 1860 (spoločne vyšli v roku 1958 v Slovenskom vydavateľstve krásnej literatúry pod názvom Prostonárodné slovenské povesti), predstavujú výnimočnú zbierku rozprávok, reprezentujúcu slovenský rozprávkový materiál a zachytávajúcu vývin rozprávky v slovenskej literatúre 19. storočia.... celý text

martin_aston
20.05.2023 5 z 5

Všetky tri knihy sú skvelé. Ako dieťa (trochu väčšie) som si ich čítaval u starých rodičov.
Teraz ich čítame našim deťom (menším). Mali sme obavy, ako budú reagovať na násilie a strašidelno v rozprávkach (je ho tam dosť, a explicitného), ale nemá to žiadny zlý vplyv.
Nové vydanie je jazykovo upravené. Výborný počin, pretože dodnes si pamätám, že 30 rokov dozadu som ako decko viacerým rozprávkam v nárečiach nerozumel.
K tomu krásne ilustrácie Martina Benku.
Vďaka heroickej práci zberateľov rozprávok Došinského, Škultétyho (aj keď sa neuvádza, je spoluautor) a Francisciho (zozbieral prvú slovenskú knihu rozprávok) máme na Slovensku dielo, ktoré si v ničom nezadá s rozrávkami bratov Grimmovcov.
Komu sa nechce čítať, k dispozíciii je aj audio verzia (staršieho vydania), vynikajúco narozprávaná Dušanom Jamrichom (tú počúvame v aute :)).

Slovenka
24.02.2020 5 z 5

Trojzväzkový slovenský klenot ilustrovaný významným slovenským umelcom.

Sengeveinovag
16.06.2019 5 z 5

Nádherné detstvo!

moničina
29.03.2018 5 z 5

Najlepšia kniha rozprávok z môjho detstva.

81Erinka
24.02.2017 5 z 5

Celý koplet 3 zväzkov je úžasný, od rodičov som dostala novšie vydanie, ale musím povedať, že nie je tak krásne ilustrované ako toto vydanie, ktoré ilustroval Martin Benka. Aj tie rozprávky sú podané trochu hororovo, ktoré sú v novších vydaniach už upravované.

haki34
18.11.2016 5 z 5

Milovana kniha z detstva + nadherne Benkove ilustracie - vzdy som lutovala, ze tych obrazkov nie je v knihe viac...

1972Sixo
19.03.2016 5 z 5

Ultimatívne 3 zväzky slovenských rozprávok bohato ilustrované Martinom Benkom. Niektoré veselé, niektoré dobrodružné, niektoré riadne strašidelné. Ak máte túto kolekciu, nepotrebujete už iné slovenské rozprávkové zbierky. Niektoré sú napísané "v pôvodnom znení" pre dnešné deti ťažko zrozumiteľný - aj čitateľný - text. Ale to je jediná, aj keď dôležitá, výtka.