Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30545/bmid_promena-if7-30545.png 4 4197 406

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

mcleod
08.10.2012 5 z 5

"Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz." Můj nejoblíbenější začátek literárního díla... výborně napsaného, úžasného společensko-kritického Kafkova díla. Obchodní cestující Řehoř Samsa (kterého osobně považuji za morální prvorepublikový ekvivalent dnešních finančníků) jednoho dne zjistí, že se proměnil v odpudivý hmyz. Nikoho z rodiny tato proměna zásadněji nepřekvapuje, nejméně jeho samotného, všichni pouze řeší okolnosti jeho práce... práce, která rodině přinášela dostatek peněz, ale tuto proměnu zřejmě iniciovala. Časem se pro rodinu stává hlavní hrdina přítěží, snaží se ho ukrýt před světem (kdo by se také chlubil členem rodiny, který je odpudivým hmyzem), přesto jsou stále rádi za peníze, které díky jeho práci získali. Obsah povídky považuji za jednu z nejlépe vyjádřených myšlenek, která nezastarává... nezná každý z nás někoho, koho jeho práce proměnila v odpudivý hmyz?

kacimilek
09.09.2012 5 z 5

Úžasná kratičká novela, která má toho v sobě tolik, že by ani člověk nevěřil. Franz Kafka byl opravdu umělec, je to asi jen naše smůla, že si příliš na pražské prostředí nezvykl. Jaká škoda.

Barbastelle
18.04.2012

Přečetla jsem dnes Proměnu podruhé po dlouhé době. Kafka mě fascinuje, někdy v něm možná bloudím, ale tak to je asi správně. Začínala jsem u Kafky s Procesem a nelituji toho - Proměna je možná příliš normální. Promiňtě mi to vyjádření. I tak je to ale neskutečně zajímavé dílo. Jen té úzkosti....
A fascinuje mě, jak je v dílech smrt vnímána samozřejmě, netragicky - neuveřitelné a podnětné!

lad
23.03.2012

Mé pocity z této knihy nejsou dobré, z celého příběhu mi bylo až špatně od žaludku, ale když se nad tím s odstupem zamyslím, napadá mě, zda právě o to autorovi nešlo. Myslím, že právě tímto pocitem zhnusení jsem si uvědomila, že Kafka ťal do živého, ukázal lidem to co nechtějí vidět. Mám samozřejmě na mysli jejich prchlivost, sobeckost, sebestřednost. Způsob kterým kniha končí je dle mého názoru naturalistický. Nejde o vtipnou knihu přestože se v ní vyskytují komické situace.

Dawid199
21.03.2012 5 z 5

Stejně jako vejnar jsem Proměnu ze začátku vnímal jako jakousi tragikomedii a ze začátku jsem se při představě brouka ležícího v posteli a kmitajícího nožičkami, lehce pousmál. Nicméně, jak děj plynul dál a mně došlo, že nejde jen o pouhou "halucinaci", či sen hlavního hrdiny, začal jsem to tedy brát trošku vážně a snažit se to celé pochopit. Když se mi to tedy (snad) podařilo, vzpomněl jsem si na scénu z filmu Pláž s DiCapriem, kde se osada zbavuje žralokem pokousaného člena, jakoby to byl přitěžující hmyz a ne člověk a kamarád (zde milující a snaživý syn). Pro mě byla Proměna velice silným a stejně tak kvalitním literárním zážitkem.

Joudinka
15.03.2012 3 z 5

Velmi zajímavý příběh, nad kterým se člověk musí zamyslet.

jarmi182
20.02.2012 5 z 5

Brilantní. Nechápu, že jsem se ke Kafkovi dostal až teď, ale rozhodně se co nejdříve vrhnu na Proces a spol. Jestli mám na knihách něco obzvláště rád, samozřejmě kromě obdivuhodné schopnosti nastartovat imaginaci čtenáře, pak je to jejich moc donutit mě přemýšlet o jejich obsahu. Tato kniha donutí přemýšlet každého! Pokud ne, pak není chyba v knize, ale ve čtenáři. Názor na ni může mít každý jiný, pokud si ovšem skutečně troufá hodnotit Kafkovo dílo. Skutečně je to téměř nemožné, ale to přemýšlení... to přemýšlení!

Darf...
16.02.2012 4 z 5

Velmi zajímavá povídka. Pro mě je zásadní věcí v knize fakt, že hlavní hrdina vůbec neřeší, jak a proč se proměnil v brouka...řeší jen následek, ne příčinu. Člověk se nad tím musí hodně zamyslet a stejně nic nevymyslí. Čekala jsem pravda trochu jiný konec, byla to totiž první kniha od Kafky, kterou jsem četla, tak jsem nevěděla, co čekat. :-) Jinak 4 hvězdičky zasloužené.

vejnar
10.02.2012 3 z 5

Kdybych si na konci knížky nepřečetl, o čem vlastně to vlastně bylo, bral bych Proměnu jen jako groteskně hrůzný příběh, u kterého jsem občas vyprskl smíchy (momenty, kdy Řehoř vlastně vůbec neřeší svou přeměnu a chce jít do práce:). Z toho však opravdu nelze vytušit, že Řehoř propadl světu věcí, zvěcnělých vztahů a stal se povolným kolečkem v tržní společnosti, vnitřně odcizený. Mohlo to tam být trochu více ozřejmeno, škoda.. Komu je tato myšlenka humanismu blízká, doporučuji od Ericha Fromma Mít, nebo být.

Honey0105
11.01.2012 3 z 5

122 stránek a já jsem se musela ke čtení povídky opravdu dlouho přemlouvat. Ve zdraví jsem ale dokázala dočíst a nakonec jsem ráda, že jsem tuto proceduru absolvovala a mohu vyjádřit svůj názor.
Jakmile někdo vysloví jméno „Franz Kafka“ , tak si představím tlustý román Zámek, který se na mě mračí z knihovničky a u kterého jsem nedokázala přelouskat ani prvních pět stránek. Hlavně proto jsem měla ze čtení obavy. Nakonec musím uznat, že Proměna byla napsána velice čtivým stylem, který člověka tak trochu nutil pokračovat v četbě. Když se za tímto dílkem ohlédnu, tak popravdě musím přiznat, že první věc, která mi vytane na mysli je: „Hloupost“. Když se pokusím trochu ospravedlnit svůj názor, tak musím podotknout, že se jedná asi o nejabsurdnější dílo, které jsem prozatím četla. Navíc mě trápí mnoho otázek. Chtěla bych vědět, proč se vlastně Řehoř proměnil v brouka a také mě dokázalo rozčílit, že on sám svůj stav skoro vůbec neřešil. A jako řešení rozhodně nepovažuji smrt.
Od samotného autora mi přijde trochu podlé, že v povídce se vůbec neodráží jeho názor a vypráví to svým způsobem velice nezaujatě a nutí čtenáře, aby se nad dílem zamyslel. Ne, že bych nerada přemýšlela, ale je těžké přijít na to nejpravděpodobnější osvětlení děje.
Nejvíce zarážející se zde jeví postoj rodiny k samotnému Řehoři. Je pravda, že kdyby se někdo změnil v brouka, tak by na něj určitě bylo pohlíženo jinak, ale spíš zde bylo zarážející, že se rodina vůbec nepokoušela s broukem dorozumět. Určitě je těžké domluvit se se zvířetem, ale z některých postojů by se určitě dalo zjistit, jestli se například změnilo i nitro Řehoře. Nevím, jestli autor zamýšlel poschovávat do díla nějaké symbolické narážky na něco konkrétního, ale jestli tomu tak bylo, tak bych řekla, že se snažil poukázat na problém, který nastává z nedostatku komunikace.
Na některých internetových stránkách jsem se dočetla, že je toto dílo považováno za velice humorné. Já osobně přiznávám, že na mě působilo smutně a konec pro mě rozhodně nebyl oddychovým bodem. Také jsem si přečetla, že se v povídce skoro nic neděje a nedává smysl. Zde musím znovu oponovat, protože si myslím, že je povídka poměrně obsáhlá a i když zde nejsou dopodrobna rozepsány mnohé podstatné věci, tak to povídce dodává na iracionalitě a sama si myslím, že by tam nemělo být ani slovo navíc (myslím, že tento názor tu byl vyjádřen i dalšími uživateli-souhlasím s vámi). Můj názor se může zdát velice různorodý, ale když to shrnu, tak si myslím, že se jedná o poměrně povedenou povídku, která sice má své nedostatky, ale kdyby tam bylo řešeno více otázek (jak se vlastně Řehoř proměnil v brouka,..), tak by ztratila na svém tajemném obalu.

Eneo
08.01.2012 2 z 5

Tahle povídka mi vůbec nesedla, vnímám, jak krutou realitu zachycuje, ale celkový dojem z toho mám nepěkný.

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Přečetla jsem ji ve škole pod lavicí a byla jsem ohromena. Kafka si mě získal.

DustinMind
03.12.2011 5 z 5

Co říct k dílu, kde se hlavní postava probudí jako brouk... Co říct k dílu, které napsal - čemu se divit - sám pan Kafka a zanechal po sobě další absurditu ve formě povídky.

Smutné, překvapivé a nezapomenutelné.

maciii
15.09.2011 4 z 5

Skvělý alegorický příběh o hluboko zakořeněných předsudcích ke všemu, co je odlišné a čemu nerozumíme.

fretka
04.09.2011

tuto knihu sme si mali precitat povinne na hodinu nemciny, že budeme o nej diskutovat. zhanala som ju dlho v kniznici. ked som ju mala doma, zacitala som sa do nej . a nejak sa nedalo prestat. krasne znazornennie beznadeje, opovrhovania, nepochopenia aj zabudnutia na pomoc bližnemu. plna vnutornej bolesti. toto by sa malo citat na skolach .

Violetti
29.07.2011

Nikdy to asi nebude mé nejoblíbenější dílo pana Ká. Přesto je to klenot! Podruhé byl můj dojem o 150% vřelejší než prve, o kolik víc si jí užiji potřetí?

Clash
29.07.2011 4 z 5

První setkání s mistrem K. bylo poněkud zvláštní. Po přečtení této povídky jsem nevěděl co si o tom myslet, ukázalo se, že mi povídka v hlavě uvízla a přímo mne dokopala si přečíst další dílo, které mi potvrdilo genialitu jeho psaní. Proměna jako velice originální a mrazivé čtení dokáže rozhodnout o dalším vašem kroku k seznámení se s Franzem Kafkou, nebo právě naopak, k zapomenutí na tento zvláštní literární zážitek.

kurcatovium
25.07.2011 1 z 5

Kafkův způsob zdá se mi poněkud nešťastným. Tohle opravdu není nic pro mě... Řehoř, Neřehoř.

sam198
19.07.2011 4 z 5

Fascinující že něco takového někoho vůbec napadlo :). Proměna je jedna z nejlepších povídek co jsem kdy četl s asi nejabsurdnějším námětem co si obvykle dovedete představit. Už styl, jakým celé dílo začíná - neodpustím si alespoň větu:

Řehořovo počínání je taky dost absurdní a nelogické - začne prostě hledat způsob jak se dostane do práce :). Kafka byl skutečně mistr, rozsahem je sice dílo skromné ale není tam snad ani slovo navíc a možná by i větší rozsah uškodil ( i když u Zámku to například vůbec nevadí, přesto že jde o "to" jedno). Kamarád mi dokonce říkal že to nemohl dočíst a musím mu dát trochu za pravdu, některá pasáže byly docela drsné. Určitě tohle dílo nevynechte, najdete ho v každé průměrné knihovně v několika vydáních a bez problémů i na internetu. Když už nic tak ho za dvě hodiny přečtete :).

WEIL
29.06.2011 5 z 5

V jednom z vydání "Proměny" je zajímavý výklad kritika, který - jak myslím - tak vyjadřuje tuto povídku.

Někdo v zavedené rodině onemocní, pro jeho nejbližší je to nečekané, a co teď s tím?
A právě s tímto tématem si Kafka v povídce pohrál.

Jde - pro mě - o mistrovské dílo moderní literatury.
Čtenáře by neměl mást čas vzniku, takové případy se dějí pořád.

Četl jsem hodněkrát, a rád si to přečtu znovu.

Jen maličkost - vazba zde je chybná - ve vydání z roku 1990 od nakl. Primus je na rubu obálky Kakova fotka, na druhé straně - negativ.

hmyz Franz Kafka, 1883-1924 bibliofilie, bibliofilství, knihomilství proměna, přeměna světová literatura

Část díla

Franz Kafka