Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30545/bmid_promena-if7-30545.png 4 4197 406

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

Kate.S
23.08.2013 3 z 5

Po knize jsem sáhla jen z jednoho důvodu, a to, že se jedná o povinnou četbu. Musím ale říct, že i když jsem neočekávala nic velkolepého, tak mě to zklamalo. Přišlo mi to jako velký nesmysl a moc se povídka nelíbila a ničím mě neoslovila. Ano, jistě, Řehoř je chudák, ale to je možná tak všechno. Bohužel mě to nijak neoslovilo a byla jsem ráda, že jsem to konečně dočetla. Hodnotím jako horší průměr.

VerčaP
11.08.2013 5 z 5

Pro mě velmi čtivé, nestačí než jen doporučit . . .

seiwaa
09.08.2013 5 z 5

Po celou dobu čtení jsem sdílela s Řehořem pocity i přes autorovo úřednické podání. Tahle symbolovost až nadpřirozenost je něco, co většinou knihám neuškodí. Této ale vyloženě prospěla.

Valentine
24.07.2013 4 z 5

Strhující, neotřelé, ke konci opravdu hodně smutné. Bylo mi chudáka Řehoře nekonečně líto. A Kafky taky... Výborné dílo.

Marčullkas
24.07.2013 4 z 5

Povinná četba k maturitě. Knížka se mi líbila daleko víc než Proces.

Toda
13.06.2013 4 z 5

Bylo mi ho líto...toho chlapa broukatýho

pecka02
09.06.2013

..pro mě trochu psycho, ale přečteno jedním dechem...nedalo se od toho odtrhnout...

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Zo začiatku som mala obavy z toho, že čítanie bude zložité a nepochopiteľné. Moje obavy sa rozplynuli už po prvej stránke, pretože text sám o sebe je vynikajúco napísaný a čítanie nie je ani z ďaleka náročné.
Čo sa týka pochopenia príbehu, to je už zložitejšie. Každý si po prečítaní urobí vlastnú predstavu toho, čo taký Řehoř predstavuje.
Kafka bol svojim spôsobom génius a majster písaného slova. Aj táto krátka poviedka vám uviazne v hlave a budete premýšľať nad tým, čo keby ste sa ráno prebudili a stali sa len obtiažnym hmyzom, ktorý je ostaným na ťarchu.
Koniec som si predstavovala viac neobyčajný, ale po hlbšom premýšľaní som si uvedomila, že iné ukončenie takto netradične podaného príbehu by sa ani nehodilo.

Manifest blech
03.06.2013 5 z 5

Proměnu jsem přečetla za jeden den, moc jsem od ní nečekala. Splnila vše, co se o ní říká, skvělá knížka, i když pesimistická, tudíž je třeba se na ní naladit.

Dahlia
06.05.2013 4 z 5

Geniální literární počin, ke kterému se ráda vracím

exitus
21.04.2013 3 z 5

Tak si asi nebudu hrát na intoše, který tvrdí, že rozumí Kafkovi. Nerozumím a tohle dílko jsem přečetla povinně a jen díky tomu, že to bylo relativně krátké.

SamDarkness
08.04.2013 5 z 5

Na tuto knihu existuje plno rozporuplných názorů. Já osobně patřím k té polovině , které se to líbilo.

liletka_a
06.04.2013 3 z 5

Kniha není moc dlouhá a je i dobře napsaná akorát, jak tam popisuje Řehoře jako odporný hmyz, tak bych to nepotřebovala vědět až tak dopodrobna. brrr :D Na konci jsem si říkala, chudák Řehoř, ten dopadl, podruhé bych to asi nečetla.

Evik30
04.04.2013 3 z 5

Tuto knížku jsem přelouskala cca. za 2 hodinky. Docela mě zaujala tím jak byla psaná. Ze začátku to moc nevypadalo ale čím víc se to blížilo ke konci tím více se ukazovala pravá podstata Kafkovských knížek. Přelouskala jsem všechny jeho knihy, ale tahle mě zaujala tím, jak se situace v rodině postupně vyvíjela. Dříve jediný přispivatel do rodinného rozpočtu se stal odporným hmyzem kterého se rodinní příslušníci štítili a báli se ho.

Wichita
21.03.2013 4 z 5

Z Proměny přímo křičí Kafkův komplex ze špatného vztahu s otcem.

venea
05.03.2013 1 z 5

nikdy více, napsané je to dobře, ale nelíbí se vůbec o co tam jde, měla jsem pocit že po mě lezou brouci

SaraSun
16.02.2013 5 z 5

Přečteno v originále. Kdyby se Kafka narodil o sto let později, byl by můj kamarád.

Jameses
21.01.2013 4 z 5

Kruté. Syrově kruté. Ale rád bych řekl, snad k lidem trochu nespravedlivé. Doufám v to!

Eli.s
06.12.2012 4 z 5

Proměna je příběhem hned několika proměn, z nichž ta ve hmyz je jen jakousi špičkou ledovce, vystupující všem na oči. Postupně se ale dostáváte čím dál hlouběji pod hladinu a odkrýváte proměny další, stěžejnější pro celý příběh. Prvopočáteční humor ustupuje jisté deziuluzi z reality, která je stránku po stránce silnější a silnější. Nakonec pochopíte, jak tenká hranice je mezi vděčností a lhostejností. Jak snadné je upadnout v zapomnění a jak je oproti tomu těžké vymanit se z toho, jak jsme druhými vnímáni.

ondra1995
14.10.2012 4 z 5

Velmi zvláštní příběh o proměně z člověka na hmyz. Zpočátku jsem čekal spíše vtipný průběh, ale čím více blíže ke konci jsem byl, bylo dílo silnější a silnější.

hmyz Franz Kafka, 1883-1924 bibliofilie, bibliofilství, knihomilství proměna, přeměna světová literatura

Část díla

Franz Kafka