Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30545/bmid_promena-if7-30545.png 4 4197 406

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

Amandaa
14.10.2014 4 z 5

Bylo mi strašně líto chudáka Řehoře! Představte si, ráno se probudit a být brouk! To musí být strašné, jak by se zachovala Vaše rodina? Co by si pomysleli ostatní? Když jsem knihu četla, hlavou mi projelo hodně myšlenek-v první řadě mi bylo líto chudáka Řehoře. Teď to beru zase s nadhledem a povídka mi příjde strašně legrační. Každopádně mi Kafkův styl sedl. Knížka, která stojí za to přečíst :)

Liv
04.09.2014 5 z 5

Vše srozumitelné, žádné zdlouhavé popisy nebo zbytečné okecávání. Proměna je jednou z knížek z povinné četby, kterou lze přečíst bez nutnosti velkého sebezapření. A to mi vskutku vyhovuje.

fransi
27.08.2014 5 z 5

Povídka se velmi dobře četla, chudák Řehoř bylo mi ho líto... celou dobu se o rodinu staral... že se proměnil v brouka za to asi nemohl, je vidět jak jsou lidé chamtiví .. odsuzovali ho za to..

Kubíííína
13.08.2014 2 z 5

Pro někoho možná zajímavé, ale mě tato kniha moc nenadchla.

1v8na
07.08.2014 2 z 5

tahle kniha se mi vůbec nelíbila, spíš se mi u toho chtělo zvracet

teacup
06.08.2014 5 z 5

Proměnu jsem přečetla jedním dechem. Čím víc děj postupoval kupředu, tím jsem byla sklíčenější a na konci jsem zůstala téměř v šoku. Takový pocit úzkosti, lítosti a zároveň odporu ve mně zatím žádný příběh nevyvolal. Řehoře mi bylo neskonale líto...

Vydání se Scafatiho ilustracemi je nádherné i po grafické stránce, obrázky umocňují celkový dojem a atmosféru. Nedoporučuju číst v posteli :)

evickakyticka
03.08.2014 5 z 5

Zajímavý pohled na věc, pokud se Vám někdy stane, že se proměníte v brouka. Krátké, výstižné a umocněné ilustracemi Luise Scafatiho.

Rocker007
25.07.2014 5 z 5

Jedna z knih nebo povídek, ke které se člověk nesmí nutit ale musí na to přijít chuť.

bond77
03.07.2014 4 z 5

Tvorba Kafky mě strašně přitahuje a jsem rád, že jsem mohl do ní poprvé nahlédnout. Bohužel se mi zkazil celkový zážitek z díla, protože jsme ho probírali ve škole, a tak mi bylo vyzvězeno všechno podstatné. Rád se ale ke Kafkovi vrátím, chtěl bych si od něj přečíst Proces.

Paganfairy
11.06.2014 5 z 5

"Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz"... Už po první větě jsem si říkala, že to bude to pravé čtení pro trošku šílenou dušičku :D Nicméně, co se umělecké stránky týče, Kafka lpěl na detailech, brilantně skryl povahy všech osobností do jejich chování a nebál se posunout hranice dál, které se tak trochu již vymykají normálnímu uvažování, za což si ho velice cením.

chamyl
06.06.2014 3 z 5

Taková variace na dnes tolik moderní coming out z dob rakousko-uherské monarchie. Jakmile se syn ukáže být jiným, než si ho tatínek (a zbytek rodiny) představuje či přeje a jakmile přestane plnit svoji společensky přijatelnou funkci, tak je z této rodiny pomalu ale jistě vytlačen. Je to kruté, ale pro mne přitom ploché a bez emocí. K postavám jsem si nevybudoval žádný vztah a pouze jsem dokumentárně sledoval jejich osudy, přičemž kromě sestry nikdo během čtení nezaznamenal žádný vývoj. Nemůžu si pomoc, ale s Kafkou jsem si úplně nesedl.

Ivaksa
02.06.2014 4 z 5

Podobenství o tom, že se z každého z nás může stát jednou nemohoucí člověk, neschopen vyjádřit ani základní potřeby. Poté je svědkem toho, jak jeho blízcí zpočátku soucítící, pozvolna podléhají pocitům odporu a lhostejnosti. Tohle jsem viděla v povídce já.

Zuuuzan
01.06.2014 5 z 5

už dlouho mě neovlivnila kniha tak ,jako Proměna.
i když jsem to četla před dvěmi měsící, musím říct, že neustále si představuji, co bych dělala, kdyby se třeba můj otec proměnil v brouka. zvláštní pocit, musím říct.

LadyAnn
15.05.2014

Silně znepokojující čtení, je to pár stránek, ale o to silnější dojem. U knih vyhledávám hlavně atmosféru, která zde stojí rozhodně "nad příběhem". Proměna je vůbec tak zvláštní, že se zdržím hodnocení a pouze všem doporučím.

PavelKrnak
22.04.2014 3 z 5

Nevím, zda jsem pro seznámení s autorem zvolil vhodný text.
Čekal jsem ale něco víc, od toho Kafky, jehož všichni tak velebí a klaní se mu.
Chápu, že smyslem této povídky je jen nést nápad a příjemně a vtipně ho umístit do života prostého městského občana. To se zajisté povedlo, ale trošku mi tam chyběl nějaký podtext. Druhotný záměr jsem buď neodhalil, či zde vůbec není.
Nepřekvapily by mne rozsáhlé vnitřní Řehořovi monology, snad i zavánějící filozofickými myšlenkami. Celý text se však naopak skládal z prostého příběhu jen sem tam doplněného myšlenkami a poznámkami, jež však povětšinou jen věcně konstatovaly úroveň protagonistova martyria, nebo se zabývaly světskými záležitostmi. Je to zkrátka krátká příjemná povídka o zvláštní příhodě, řekněme podivné události, proměně.
Pro mě to bylo mnohem lehčí čtení, než jsem čekal. Snad nějaká další autorova práce na mě dolehne více.

Yanna0
10.04.2014

Jsem už dva měsíce u desáté stránky. Nemohu se tou knihou prokousat, ale já to zvládnu! :D
Svým způsobem se to rychle a dobře čte. Líbí se mi styl psaní, ale zřejmě mě odrazuje mé zklamání. Myslela jsem, jaká to bude skvělá kniha, ale zase taková bomba to není.

Guepp
17.03.2014 5 z 5

Dobře, jak se sakra brouk velikosti člověka udržel na stropě? :-O Miluji tu knihu, takové paradoxy a ironie! Taky se u vás hmyz snaží zachraňovat obrazy, aby jste je nevyhodili? :-D

Franklin
06.03.2014 4 z 5

Celou knihu jsem byl napnutý a zvědavý jak to celé dopadne. Kniha je čtivá a rychle ubíhá ke svému, pro mě nečekanému závěru.

bobi.o
24.02.2014 3 z 5

Jméno autora věhlasné, o to větší zklamání po přečtení tohoto díla přišlo ...........

TerkaM
23.02.2014 5 z 5

Kniha se mi četla dobře a to i navzdory tomu, že to je do povinné četby, ale už dlouho jsem si ji chtěla přečíst a jsem ráda, že jsem tak uskutečnila. :) Měla jsem ji přečtenou během jednoho dne a vlastně ani nechápala, proč tu knihu někdo nemá rád a neláká ho, ale samozřejmě je to každého věc, mně se kniha líbila. :)

hmyz Franz Kafka, 1883-1924 bibliofilie, bibliofilství, knihomilství proměna, přeměna světová literatura

Část díla

Franz Kafka