Proměna

Proměna
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30545/bmid_promena-if7-30545.png 4 4224 4224

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

hu_87
07.09.2018 3 z 5

Opravdu zvláštní kniha. Šokující. Zajímalo by mě, co konkrétně autor zamýšlel tou proměnou v brouka, zda to je nějaká vážná nemoc, nebo zešílel... ale krásně popisuje to, jak by se spoustu lidí zachovalo k člověku, co má potíže.

Sůvazknihovny
03.09.2018 3 z 5

Prý jedna z nejlepších povídek minulého století. Možná ano, ale ne pro mě. Myslím, že bych do povinné četby zařadila něco jiného. Pravda, studenti jsou ale rádi za Kafkových 80 stránek textu :-).

Martian
22.08.2018 5 z 5

"Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz."
První věta stačí - pět hvězd. Kafka je prostě jedinečný.

K032y
16.08.2018

Ze začátku jsem si neuvědomil, co vlastně autor popisuje a nedokázal jsem se příliš vtáhnout do děje a představit si danou situaci, ale to je čistě můj problém. Kniha jako taková se mi vlastně líbila - lákala mě svou tloušťkou :D
Po doporučení od kamaráda jsem měl přece jen trochu obavy z toho, že mě kniha příliš nezaujme, ale styl, jakým to bylo napsané mi sednul a bylo to pro mě díky tomu celkem nenáročné čtení. Pasáž, kde se rodiče spolu s prokuristou pokoušejí dostat do Řehořova pokoje mi přišla místy příjemně napínavá a těšil jsem se jak to vlastně skončí. Jen občas bylo nutné pozastavit čtení a zamyslet se, co tím chtěl vlastně autor říci a zkusit v tom najít tu pravou myšlenku. Knihu, ale i přesto doporučuji zejména čtenářům, kteří nemají rádi nebo je nelákají tlusté knížky.

Rihatama
12.08.2018 4 z 5

Co tím chtěl básník říci? Tady přichází na řadu fabulace a dojmologie. Když se přenesu do Kafkovy doby, roku 1915, kdy Proměna spatřila světlo světa, ocitám se někdy v první polovině 1. světové války. Ale je Kafka ve válce světové, nebo spíš osobní? Řehoř/brouk se vlastně nové situace nijak zvlášť neděsí, nebrání, naopak se s ní snaží vypořádat. Aspoň zezačátku. Jenže jeho okolí už nikoli, vč. jeho vlastní rodiny. Zejména otec zaujímá navýsost negativní postoj. A Řehoř to tak jednou, když si bezvýchodnost své situace uvědomí, opět bez velkého boje a překvapení, akceptuje a podřídí se. Vzdá to. Manipulace, odmítání, rezignace. Deprese? Lze tak spojit Kafkovu Proměnu s citovým zmarem a morálním úpadkem doby? Nebo se tady spíš odráží Kafkův osobní život? Člověk člověku vlkem? Nebo prostě jen obtížný hmyz? Výjimečně cítím s hmyzem i já.

Percabethka
03.08.2018 5 z 5

V téhle knize je naprosto bravurně vykresleno, jak často lidé povrchně odsoudí někoho jen kvůli vnějšímu vzhledu. A i když bylo smutné, jak Řehoře jeho rodina zavrhla, přestože ho předtím měli rádi, příběh kvůli tomu vůbec nebyl ponurý - pouze vybízel k zamyšlení.
Mimochodem bylo vážně vtipné, že se Řehoř proměnil v brouka, ale místo toho, aby se lekl, začal panikařit nebo přemýšlel, jak se proměnit zpátky, se jen lekl, že mu ujel vlak do práce a začal pospíchat, aby stihl aspoň ten další :D :D

johnny01
19.07.2018 5 z 5

Skvěle absurdní příběh, na kterém je úžasné, jak vyprávění tak pozvolna popisuje, jak Řehoř Samsa blázní (až se nakonec musí vypravěč od hlavního hrdiny velmi odosobnit).

Lymril
14.07.2018 3 z 5

Nebudu lhát, kdybych neměla knihu povinně k maturitě, asi bych po ní nikdy nesáhla. Avšak stalo se. Pro všechny maturanty, či lidi, kteří váhají, zda číst, či ne: Nejdůležitější věc co asi potřebujete vědět - je to krátké! :D Další důležitá věc - není to nijak rozvleklé a psychologie hrdinů nijak detailně propracovaná. Jenže právě toto mě trochu mrzí. Téma i děj mi přijdou tak zajímavé, ale ta chabá psychologie. No, trochu zklamání. Na druhou stranu, některé věci co se tam děly mně přišli tak extrémně brutální a odpudivé, že jsem ráda, že se s tím autor nijak moc nepiplal. Co ovšem musím vychválit do nebe je to, že po ukončení knížky jsem byla vrcholně … rozčílená. A jestli ve vás knížka vyvolá emoce, jedno jaké, tak berte jed na to, že je sakra dobře napsaná.

MinaHawke
12.07.2018 4 z 5

Zvláštní příběh, ale pokud se má proměna v brouka brát jako metafora třeba pro nějakou závažnou nemoc nebo nějaké postižení, tak mi to alespoň přijde, tak by to ukazovalo, jak se lidé dokáží zachovat. A mnohdy to není zrovna hezky.

verulik196
06.07.2018 5 z 5

Proměna se mi prostě líbila. Ve svých několika málo stranách dokázala ukázat o lidské povaze víc, než mnohé jiné několika set stránkové knihy. Zvláštní, jiná a přesto skvělá kniha. Doporučuji.

michaela6503
30.06.2018 2 z 5

Upřímně, mě kniha štvala .. Naštval mě ten příběh, chování vlastních členů rodiny a nakonec vlastně i částečné sebeobětování jen proto, že nevěřil, že je dost dobrý. Bylo to hodně smutný a pro mě asi jediná kniha od Kafky, kterou jsem přečetla. Možná mi něco uniká, co všem ostatním připadá úžasný, ale já na tom nevyděla nic, co by mě oslovilo, bohužel.

Nevdechujte
16.06.2018 5 z 5

Co je člověk pro své okolí? Kniha je hrozivou odpovědí.
Řekl bych že nejsem sám, kdo svému milovanému člověku při vzpomínce na tuto knížku řekl- měl bych tě rád, i kdyby se z tebe stal brouk.

Tlapka
05.05.2018 5 z 5

Klasika, která mi dlouho unikala. Příjemně mě překvapila, nevím proč, ale obávala jsem se, že se mi bude číst špatně, že bude zdlouhavá, nesrozumitelná... a přitom taková zajímavá jednohubka! :) Specifický humor, srozumitelná symbolika a zjištění, že proměna v brouka je ve skutečnosti ta nejmenší v knize...

adbrko
28.04.2018 2 z 5

Možná mu někdy dám třetí hvězdičku za humor a jazyk, ale ono je to prostě hrozně ošklivé :/ K maturitě nám byla Proměna předepsána, tak naštěstí je krátká.

Aptronym
26.04.2018 5 z 5

Klasika a zaslouzena. Naprosto obstoji zub casu.

Gabcatko
26.04.2018 5 z 5

Zvláštní kniha - absurdní, smutný až krutý příběh, umocněný ilustracemi Luise Scafatiho. Jaksi jsem čekala, že díla pana Kafky budou jiná.... uf, no tohle opravdu bylo. Jsem zvědavá na další.

pollyanna
20.04.2018 3 z 5

O hvězdičku méně za tu nevolnost, kterou jsem při čtení pociťovala...

druzickaster
20.04.2018 5 z 5

Proměna je mé první seznámení s panem Kafkou. Povídka zasahuje lidskost a člověčenství hodně do hloubky. Kafka nenápadně manipuluje čtenářem a vtahuje ho do pocitů a situací o kterých doposud neměl ani zdání.

Doemit
08.04.2018 4 z 5

Další ze seznamu knih k maturitě a zároveň moje první povídka od Kafky. Příběh zajímavý, ale na mě moc rychlí konec. Velice zvláštní děj a místy až smutný.

xxtom
15.03.2018 3 z 5

Moje první kniha od Kafky, takže jsem byl ze začátku hodně překvapený. Zajímavé zamyšlení, jak může člověk působit na své okolí.

hmyz Franz Kafka, 1883-1924 bibliofilie, bibliofilství, knihomilství proměna, přeměna světová literatura

Část díla

Franz Kafka