Prolhaná věda

Po přečtení této knihy už nebudete věřit ničemu! Způsobuje vakcína MMR autismus? Je homeopatie šarlatánskou pavědou? Bude vaše dítě po drahých produktech obsahujících omega -3 inteligentnější a hodnější? Můžeme věřit článkům v mediích, které začínají větou „Vědci zjistili…“? „Existují dva přesvědčivé důvody, proč si přečíst tuto knihu. Prvním je, že si vychutnáte její systematické demontování nesmyslů předkládaných nutričními odborníky, homeopaty, kosmetickými společnostmi a farmaceutickým průmyslem… A druhým je fascinující diskuse o tom, proč se necháváme tak snadno napálit. Přidejte ještě zábavnost knihy a vyjde vám jedna ze zásadních knih tohoto roku. New Scientist „Naprosto základní učebnice pro všechny, kdo někdy pocítili znepokojení nad zpravodajstvím o módních vědeckých ‚průlomech‘, zdravotních hrozbách a příbězích typu ‚výzkumy ukázaly‘…“ Time Out „Autor napichuje na rapír své logiky velkou farmacii, média a všechny, kdo zneužívají vědu. Jeho cílem je naučit čtenáře, jak rozeznat jejich triky, aby byli ‚do budoucna odolní proti novým variantám hovadin.´“ Guardian „Cílem jeho knihy je vyučovat nás v naději, že jednoho dne budeme psát méně nesmyslů.“ Daily Telegraph Ben Goldacre je publicista, komentátor a lékař, který se nejvíc proslavil svým sloupkem ‚Bad Science‘ v Guardianu. Narodil se v roce 1974, studoval v Oxfordu a Londýně, a kromě několika záletů do akademického světa pracuje na plný úvazek jako lékař ve státním zdravotnictví ve Velké Británii. Více naleznete na jeho stránkách badscience.net. Další kniha Bena Goldacra Zkorumpovaná farmacie na pultech již od října 2013!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/173320/prolhana-veda-173320.jpg 4.121

Bad Science (2008)

Literatura naučná, Věda, Zdraví
Vydáno:, Computer Press (CPress)

Kniha Prolhaná věda

onRock
14.10.2018

Kniha sa sústreďuje najmä na odkrývanie populárnych mýtov šírených bulvárnou tlačou a pseudovedcami. Napríklad vyvracia informáciu, že MMR vakcinácia spôsobuje autizmus, spochybňuje rôzne šarlatánske metódy detoxikácie, kritizuje lekársky často nevzdelaných tzv. výživových poradcov, vyvracia účinnosť vedecky neúčinnej homeopatie. Skvelá kapitola o placebo efekte. Hlavným cieľom knihy je snaha vzbudiť v čitateľovi snahu po tom, aby si fakty, ktorým je ochotný uveriť, dôkladne overil a skúmal zdroje informácií. Mnoho "hurá" teórií totiž pochádza z pochybných pseudovedeckých výskumov – akademicky nepublikovateľných.

onRock
14.10.2018

Jack Bauer
18.07.2016

Kniha vystihuje přesně to co tvrdím ve všech komentářích o zdravé výživě. Ničemu se nedá věřit, samé lži, marketing, byznys, odporující si se studie apod. Samé kecy. Jedna studie tvrdí to a druhá to vyvrátí. Nejlépe jíst na co zrovna v daný moment má člověk chuť, tělo si řekne. Jíst zdravě ano, ale nepřehánět to. Kniha je to velmi zajímavá, ukazuje jiný pohled na věc, jak jsme neustále ohlupováni, ale jelikož se mi místy dost hůře četla dávám slabší hodnocení i když si jistě zaslouží větší.

bzucino
25.10.2015

Kniha má mizerný překlad (originál se jmenuje Bad Science). Já bych to přeložil jako Mizerná věda. Popisuje, jak se věda dělat nemá. A to nejen přímo u profesionálních vědců (kteří dělají mnohem více bot než je zdrávo), ale především u marketéřů, šarlatánů a různých lobbistů.

Televize a bulvár nemají rády, když vědec řekne, že "je to o něco komplikovanější". Přicházejí tak o svůj příběh, jasnou čáru mezi kladným a záporným hrdinem. Proto si hledají rádoby vědce, kteří mají rádi silné, jednoznačné, kontroverzní tvrzení. Když někdo vytáhne statistiku a ukazuje, že závěry nejsou jendoznačné ... tak o skutečnost nemají zájem. Ukazují lidem parodii na vědu - skalndály, paniku, seznace.

Jingle
31.05.2014

Slyšela jsem mnoho pochvalných komentářů, ale pro mě trochu zklamání. Kniha mi nepřinesla asi nic, o čem bych už nevěděla (z jiných knih, článků a pořadů), nebo co bych vědět chtěla (boje Kellogse proti samohaně? :)). Homeopatika, ušní svíčky... nic nového pod sluncem. První půlka byla aspoň taková svižná, ale pak už jsem se celkem nudila. Nicméně tomu, kdo nemá potuchy o pharma businessu a současné medicíně, bych knížku určitě doporučila.

Jelitovna
07.05.2014

Trošku asi ořech pro překladatele, stávalo se mi, že některé věty či odstavce jsem musela přečíst víckrát, aby bylo jasné, ke které předchozí se následující věta vztahuje. A i když nesouhlasím úplně se vším, domnívám se, že s "tímhle" (myšlen obsah knihy) by se měl seznámit každý.

mgraja
14.11.2013

super, doporučujem,,, informacie aj o veciach, ktoré som nikdy moc neriešila :)

maaca
20.09.2013

Je znát, že autor je lékař a je hezké číst, že panuje stejná rivalita mezi lékaři a farmaceuty všude na světě. Kniha je hodně zaujatá a možná by snesla trochu více humoru (i když uznávám, že psát vtipně na téma statisktika asi moc nejde). Poutavé čtení plné zajímavých informací ze světa vědy, zdravotnictví a médií. Každopádně od teď už budu číst "populárně vědecké" články úplně jinýma očima.