Prokletý rok

Prokletý rok https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433281/bmid_proklety-rok-DYd-433281.jpg 4 1139 313

Mrazivý román v duchu fenoménu Příběh služebnice Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Grace Year , 2019

Karolina90
11.01.2021 2 z 5

Námět knihy je vážně zajímavý a po přečtení komentářů jsem měla jasno, že dám knize šanci. Na začátku to vypadalo, že se příběh rozjede a už jsem se těšila, co se všechno bude dít v "Prokletém roce", potom přišlo velké zklamání a na konci rozčarování.

Autorka některé části zdlouhavě popisuje, takže jsem hodně pasáží (jak hlavní hrdinka trpí v lese a stále dokola opakující se její myšlenky) v knize přeskočila a vůbec to nevadilo, stále jsem se orientovala v ději. Hodně částí, které by si zasloužili více popisu, byly naopak až moc stručné. Jak už bylo v některých komentářích zmíněno - spousta nelogičností, postava Kiersten a hlavně to, jak k ní přistupují hrdinky (bez jakéhokoliv posunu a vývoje) mi lezla na nervy.

Je to ale opravdu škoda, protože kdyby autorka námět lépe uchopila a propracovala, mohly z toho být další Hunger Games, Příběh služebnice pro mladší ročníky nebo něco mezi tím:)

aquaver
05.01.2021 5 z 5

Nejdříve jsem se na Prokletý rok moc těšila, pak jsem se ale začala obávat, aby mě nakonec nečekalo zklamání díky velkému očekávání. Tak jsem se této knize nějaký čas tak trochu vyhýbala. A musím uznat, že jsem se bála úplně zbytečně. Hlavní hrdinku jsem si hned oblíbila. Mě osobně ta romantická linka nevadila, přestože mám radši když je vyvíjena pomalu. Ale tady mi to ani nevadilo. Chování ostatních dívek mi nahánělo hrůzu, některé popisy byli opravdu dost drsný a morbidní, to ale k tomuto příběhu asi patří. No a pak přišel konec... ten mě fakt dostal. Byla jsem dost překvapená jak to končí, a taky se mi dlouho nestalo, aby mě takhle kniha dostala k slzám. S knihou jsem spokojená. Vlastně víc než jen to a rozhodně si za mě zaslouží 5 hvězd. Určitě doporučuji si přečíst. A někdy v budoucnu si to třeba znovu přečtu.

lištička123
03.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, chytla mě hned od začátku a až do konce nepustila. Těšila jsem se na ni a nezklamala.

confusedlady
31.12.2020 4 z 5

napoprvé mě kniha vůbec nezaujala a tak jsem ji odložila a nechala si ji na jindy, až budu mít na ni náladu. jsem velice ráda, že jsem se k ní vrátila a čtení jsem si moc užila. sice mě kniha spíš vystresovala než zaujala, ale myslím, že to byla pecka a patří mezi ty lepší knihy, které si musíte aspoň jednou přečíst.

mandari
31.12.2020 5 z 5

Uf, tak tato kniha mě chytla, spolkla a vyplivla. Skvělý příběh, od kterého se neodtrhnete. Troufám si tvrdit, že šlo o mojí nej knihu roku 2020.

joscer
31.12.2020 5 z 5

Je to hodne zvláštní kniha. Ukazuje na to, jak důležitá je svoboda, že v jednotě se skrývá síla a že bojovat stojí za to. Kniha ve vás zanechá podivné pocity, rozhodně není pro každého, ale po přečtení toho určitě nebudete litovat. Je čtivá a dobře napsaná.
Doporučuji

tadobra
28.12.2020 3 z 5

hodne zvlastni kniha, jsem rada ze jsem ji precetla, protoze ve mne rozhodne neco zanechala. ale hrozne se mi nelibila ta romanticka linka, to bylo podle me neco otresnyho.
cela kniha je v takovem ,temnem duchu, a tak zvlastne napsana, ze mi to nekdy fakt vyhovovalo a nekdy uz mi to lezlo na nervy. nevim, rozhodne ne kniha pro kazdeho.

Sirina
28.12.2020 5 z 5

Vážně nemám ráda růžové obálky, ale o to víc mě překvapil drsný obsah. Přesto jsem ráda, že jsem tuhle knížku objevila. Nic tak dobrého jsem už dlouho nečetla. Navíc se čte opravdu dobře a ten konec byl prostě dojemně krásný.

kniznistranky
27.12.2020 5 z 5

Skvělé čtení! Na prokletý rok jsem se těšila uz od té doby, co vyšel. Když se mi konečně dostal do rukou a začala jsem číst, pohltilo mě to. Ten svět, který ani není nijak blíže popsaný, tudíž pracuje vaše fantazie a vy na druhou stranu nemusíte ztrácet čas s popisama dalšího světa a jeho historií. I když to, jak to v tomto světě funguje tu popsáno je dostatečně. Libila se mi ta atmosféra. Drsná, surová pravidla pro ženy, které muži vnímají v podstatě jako nebezpečný dobytek, který musejí zkrotit pomocí prokletého roku. Celá ta myšlena je famózní! Ze začátku to byla taková drsná pohádka, střed neměl daleko k vyvražďovačce a konec spojil oboje do úžasného čtenářského zážitku! Doporučuju!

Verunka926
20.12.2020 3 z 5

Z této knihy jsem zklamaná. Čekala jsem úplně něco jiného a to, co jsem dostala, se mi moc nelíbilo.

LH3
13.12.2020 4 z 5

Prokletý rok mě pronásleduje už dlouho. Autorčin styl psaní mi sedl, a i přes to, že nesouhlasím se všemi jejími názory, kniha se mi neskutečně líbila. Sice mi přišlo, že se hlavní hrdinka občas chovala nelogicky, ale na mém dojmu z knihy to absolutně nic nezmění. Začátek byl jasný a rychlý; autorka věděla o čem chce psát a jak to udělá.
Uteklo mi to jako voda. Normálně u konců knih a smutných filmů nebrečím, ale tady mi stekla slza nebo dvě. Není to oddechovka jako knihy od Sophie Kinselly nebo Kasie Westové, ale jako náročná četba mi to také nepřišlo. Rozhodně bych to doporučila všem.

Mikuše-Ivet
27.11.2020 5 z 5

Právě jsem dočetla tuto knihu, kterou jsem pár týdnů odkládala a jsem na sebe naštvaná, protože ta kniha opravdu stojí na přečtení. Od knihy jsem že začátku moc nečekala a pokládala ji za další fantasy pro mladší ročníky, ale musím uznat, že i když nejsem cílová skupina pro, kterou je kniha určena, tak jsem si knihu užila. Kniha se příjemně četla a dej příjemné plynul. Když jsem se dostala za půlku nemohla jsem jinak než knihu dočíst. Musím se přiznat, že na konci mi pár slz ukaplo. Za mě určitě doporučuji

Šárušinka
14.11.2020 5 z 5

Asi v půlce knihy jsem si říkala, jak tahle YA knížka může mít tak vysoké hodnocení a ještě být Humbook tipem. Pak jsem ji dočetla do konce a sedla si z toho na zadek, jak to bylo skvělý.
Příběh o postavení žen, magii a mezilidských vztazích mě dostal.
Jediné co bych vylepšila, je podivná romantická linka, ale tak co, láska v reálném životě je taky podivná.
Poslední stránky jsem si musela přečíst několikrát, jestli jsem to všechno správně pochopila. A pochopila.

Vixiene
12.11.2020 3 z 5

Vysoká očekávání bohužel nebyla naplněna, relativně průměrná kniha, jejíž námět byl sice fajn, ale autorka ho pojmula tak nějak "ploše". Mnoho nelogičností, nedostatečně propracovaný svět a jeho historie. Nicméně konec vylepšil dojem :-) Jinak je ale kniha napsaná čtivě a bylo to pro mě fajn oddechové čtení, ke kterému se ale nejspíš už nevrátím.

2153
08.11.2020 4 z 5

Abych řekla pravdu, čekala jsem něco víc. Začátek byl čtivý, ale příliš zdlouhavý, zatímco prokletý rok se odehrál neskutečně rychle.

Luibara
06.11.2020 2 z 5

(SPOILER) No...nevím kde začít. Na tuhle knihu jsem se vážně těšila, četla jsem na ní spoustu pozitivních komentářů a to byl nejspíš můj problém. Mám pocit, že jsem četla něco úplně jiného. Jako chápu...je to dívčí román, nemá to být nic světoborného, ale přesto jsem od toho čekala víc.
Hlavní postava Tierney byla super, logicky uvažující holka, co se dokáže postarat sama o sebe. Ostatní postavy mi připadaly dost ploché a nezajímavé. Některé části mi připadaly dost nelogické - třeba část, kde všechny terorizuje jedna namyšlená holka a ony prostě nejsou schopni s tím nic udělat. Dost mě naštvala naprosto odfláknutá smrt Rykera. Jako vážně? To se rovnou mohl udusit rybí kostí....
Taky mě dost hlodala otázka: Proč by muži posílali pytláky na zabití svých dcer, i když ke konci bylo naznačeno, že muži ví, že ženy nemají žádnou magii?
Nakonec ale dávám dvě hvězdy za napínavé části a za nápad.

bara-z5649
31.10.2020 4 z 5

Nějaké věci mě štvaly, ale některé naopak překvapily. Jsem z knihy nadšená, ale nedokážu jí dát 5 hvězd, protože pár věcí mi tam nesedělo a hlavní hrdinka mě občas štvala.

Týna79
27.10.2020 5 z 5

Knížku nevlastním, půjčila mi ji kamarádka a jsem za to moc ráda. Kniha byla moc čtivá a kdybych neměla ještě jiné povinnosti myslím si, že bych ji měla přečtenou na jedno max dvě posezení. Děj byl velice napínavý a zanechal ve mě hromadu emocí a a já jakožto snílek s velkou fantazií (když chci), tak i hromadu uvědomění a otázek. Za mě doporučuji přečíst a díky své kamarádce a táhle knize přesedlám na další žánr, co bych ráda četla.

marina4088
26.10.2020 5 z 5

Prokletý rok je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Sice nepojednává o hezké události, každopádně si můžete být jistí, že z hlavy ji nedostanete. Dívky jsou v šestnácti letech vyhnány na rok pryč, aby se zbavili své "magie", s jejíž pomocí svádějí starší muže - nebo tak si to aspoň muži vymysleli, aby měli větší nadvládu nad ženami. Máme tu hlavní hrdinku Tirney, která pro mě byla sice za začátku trošku oříšek, každopádně to trvalo jen chvilinku a její příběh jsem prožívala s ní. Ostatní holky prokletého roku jsou jak na střední škole - klasika - jedna holka, co si myslí, že je ve všem nejlepší, ovečky a dvě, které jsou tam tak nějak fajn. Některých holek mi tak bylo až líto, jaký byl jejich osud. O romantické lince můžu říct tak jen to, že měla být rozhodně delší - takhle byla celkem nepropracovaná a Ryker se tam ukázal jen párkrát, než autorka totálně odbila jeho smrt. Největším překvapením tu pro mě byl Hans, to jsem fakt nečekala. Ale jsem ráda, že nakonec skončil s tím, s kým skončit měla. Jinak, i měsíc po dočtení jsem z knížky jak na trní.

Fortuna7
25.10.2020 5 z 5

Nádherně napsané. Je to mrazivé a celý ten příběh je úžasný. Nenechte se vylekat přirovnáváním k Příběhu služebnice. Myslím že nad touto knížkou se dá přemýšlet do nekonečna.