Prokletý rok

Prokletý rok https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428761/bmid_proklety-rok-JyV-428761.jpg 4 1139 313

Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek.... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The Grace Year , 2019

Kingomolka
24.10.2020 5 z 5

Doporučuji číst někde v lese.

Noeni
22.10.2020 5 z 5

„Se závojem či bez, nemravné či světice, tváří tvář smrti jsme si všechny rovny."

Letošní novinka, o které se tolik mluvilo a psalo, že mě zpočátku odrazovala. Obálka mě taky nezaujala. Ale nesuďme knihy podle obalu. Ačkoliv je růžový, v knize nic růžového rozhodně není. Po přečtení anotace mě učarovala natolik, že jsem si ji musela pořídit a přečíst. Nelitovala jsem. Ani jednu vteřinu čtení. Je to kniha, od které se nelze odtrhnout, která vás chytí do svých spárů (v tom nejlepším slova smyslu) a nepustí ani dlouho poté, co ji dočtete. Budete se u ní usmívat, budete zděšení, naštvaní, dojatí. Bude vás mrazit. Budete cítit bolest, smutek, radost i vztek. Budete překypovat odvahou a možná se i zamilujete.
A ten konec... ten vás dostane.

„Nebe je kluk v domku na stromě, co má studené ruce, ale hřejivé srdce."

lokonla
22.10.2020 5 z 5

Tohle je knížka, která se mnou navždy zůstane. Nechala ve mě hlubokou stopu a nelituji toho. Přečetla jsem ji za den a hltala jsem každé slovo. Je to strašně dobře napsané. Svět je představen jen v podobě malého městečka a vůbec to nevadí. Několikrát mě donutila brečet a nevadí mi to, stálo to za to.
Tahle kniha je připomínkou, že i malá vítězství vedou k vítězství konečnému. ♥

Hanjimka
22.10.2020 4 z 5

Příběh zajímavý a napínavý. I když spíš pro mladší čtenáře, nebo spíš čtenářky, stejně jsem si tam našla zajímavé části i napětí.

maruschka
20.10.2020 4 z 5

Hvězda dolů za nedomyšlenost (a taky místy kostrbatý jazyk a překlad - vážně to s tím zájmenem svůj nedáme?), nelogičnost a nedotaženost (ženy si nemohou pobrukovat, do školy chodí do deseti let, ale všude se válí hromady knih a mohou si neomezeně číst? A co tedy vlastně čtou? Plynové lampy, ocel, očkování - a místo papíru pergamen? A z čeho tedy jsou ty knihy? Proč je dívek vždy více než chlapců? Jak to, že pytláci loví dívky už cestou do tábora, když mají nárok na několik dnů volna po předchozím lovu? A co ta přirovnání s vystřelenou kulkou a velrybou???). Ale kniha je extrémně čtivá a tohoto tématu není nikdy dost, takže nakonec spokojenost.

izfnp
13.10.2020 4 z 5

Veľmi netradičná knižka idúca v stopách magického realizmu, ktorú je ťažko popísať a ťažko zaradiť. Je dumavá, krutá, mystická i realistická. Príbeh je napísaný takmer ako rozprávka, ale pri tom hovorí tak veľa o útlaku, ženstve a jeho sile, že je vlastne jedno, kedy, kde a ako sa príbeh odohráva - dôležité je posolstvo, skryté za závojom fantasy. Ide o nečakaný literárny klenot, ktorý možno nie je dokonalý, ale prečítať by si ho mal každý.

Snehurka01
09.10.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale že by to byl nějaký zázrak se taky nedá říct. Skvělý nápad, ale zpracování mě teda moc neuchvátilo. Byly tam hezké momenty, třeba ten na ledě se sekerou, aneb wau... Ale co to ostatní? Parta holek, která si nedokáže poradit s jednou protivnou holkou a nechá se terorizovat? A opět ta insta láska až za hrob. Já teda víc fandila nejlepšímu příteli. Autorka má čtivý styl, ale nerozplakala mě. :) A navíc mi chyběla pointa. Co ten konec? Jak říkám, nebylo to špatné, ale kniha jako celek spíše průměr. Za mě to mělo i pár logických děr, ale to je asi fuk. Docela dobré, ale dalo se z toho vytěžit víc. Jinak ta obálka je ošklivá.

tereza7804
08.10.2020 5 z 5

Dokonalý příběh, dokonalé postavy, dokonalé zápletky, dokonalý a smutný konec... kniha mě několikrát donutila i brečet a to se mi snad vůbec nestává :( jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla♥

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Tak tohle bylo teda něco!!! Většinou po tak opěvných recenzích, jako na tuto knihu, přijde zklamání a ledová sprcha ... Tady se ale nic z toho nestalo.! Téma, ačkoliv je zpracované ve formě fantasy/dystopie žánru, tak je aplikovatelné i na dnešní dobu, kdy mi přijde, že lidé se k sobě v posledních letech chovají přinejmenším řekneme velmi chladně a ženy, tak ty si dokáží naložit úplně ze všeho nejvíc ... Všichni, co knihu četli, nejvíc chválí konec a celé vyústění příběhu a já musím jen souhlasit. Pocit smutku, ale zároveň i naděje, který jsem měla při čtení těch posledních řádků ve mně zůstává i po jejich dokončení. Nejvíc krásné je že, když jsem sundala přebal knihy našla jsem tam dvě krátké větičky, jednu na přední straně a tu druhou na zadní. Po dočtení celé knihy dávají ty věty takový smysl a všechno do sebe tak krásně zapadlo, jak už jsem to dlouho u žádné knihy nezažila!! No a poděkování a dovětek autorky na konci knihy jenom doplňuje celou atmosféru po přečtení celého dílka! Ještě závěrem - byť je kniha v některých svých částech podobná Příběhu služebnice nebo Hunger games, je přesto jedinečná. Děkuji za zážitek a vtažení do jiného světa!!

ElikaS
25.09.2020 5 z 5

Tahle knížka pro mě byla velkým překvapením. Čekala jsem nějakou klasickou young adult fantazy s trochou romantiky. No a nakonec jsem četla fantazy, které vlastně ani nebylo fantazy s drsnou dávku distopické reality. Moc se mi líbilo, že se knížka vyvarovávala klasickým klišé, takže mě v mnoha situacích překvapila a mé teorie vyšly jen občas. Knížka mi v prvních kapitolách připomněla svou Naslouchače a po odchodu dívek Příběh služebnice. Mám ráda inteligentní hlavní hrdinky, takže jsem si Tierney hned oblíbila, i když byla jednou z mála sympatických postav.Musím ocenit, že jsem se dočkala i opravdové lásky, i když jiné než jsem si přála. Jediný co jsem měla problém pochopit – to si opravdu ty ženy nic neřekly? Ani svým dětem? Vždyť máma má potřebu své děti chránit, proč je na to sakra nepřipravily? Zase na druhou stranu se musí nechat, že trestní systém a udržení pořádku měli okrese Garner fakt zmáknutý. Fakt doporučuju, podle mě opravdu silná knížka.

Anett525
21.09.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst,ale hned jak se děj rozjel, nemohla jsem přestat pokračovat. Napínavý příběh od kterého se člověk nemůže odtrhnout. Jsem ráda,že jsem dala knize šanci,i když mě začátek moc nenadchl. O toto bych nerada přišla.

Ronnyka
19.09.2020 5 z 5

Tak tohle budu ještě nějakou chvíli rozdýchávat... Perfektní knížka, lehce bych ji přirovnala k Příběhu služebnice. Knížka ve mně vyvolala hromadu pocitů, nejvíc však zlost, lítost a obdiv. Doporučuju všemi deseti!

pavlusci
18.09.2020 5 z 5

Krásná, drsná, dechberoucí, mrazivá a úžasná knížka, která se mi z hlavy jen tak nedostane.

MIA-chan
18.09.2020 3 z 5

Nebylo to takové to WOW jaké jsem očekávala. Možná jsem měla jen přehnaná očekávání. Příběh i postavy byly skvělé. Strašně se mi líbí citáty na obálce knihy.
"Oči máš otevřené dokořán, ale nevidíš nic."
"Oči mám otevřené dokořán a teď už vidím všechno"

cori
15.09.2020 4 z 5

Autorka odvyprávěla velmi poutavý a napínavý příběh, v němž zkombinovala motivy z Pána much, Příběhu služebnice, Čarodějek ze Salemu a dalších. Ocitáme se v postapokalyptické budoucnosti kdesi v Americe v patriarchální společnosti ustrnulé na úrovni 18.století, ale bez znalostí střelných zbraní. Jen mi přišlo těžko uvěřitelné, že by téměř padesát let dívky podstupovaly pobyt v divočině a svým následovnicím (sestrám, dcerám, vnučkám) neřekly, co je čeká a na co se mají připravit. Také nechápu činnost pytláků, proč by si rodiče objednávali smrt svých dcer a pak je požírali. To je mimo mé chápání.

Tereza K.
13.09.2020 5 z 5

Vzpomínky, myšlenky a pocity z této knihy ve mně asi zůstanou dlouho. Nejsem fanoušek fantasy, ale vlastně bych do této kategorie ani knihu nezařadila... vždyť to nebylo nic smyšleného...? Příběh byl hodně napínavý, nemohla jsem se od čtení odtrhnout a skrýval mnoho překvapení - rozhodně nemohu říct, že bych odhadla, jak celý děj dopadne. Necítím se být feministkou, ale žena prostě jsem a knihu rozhodně doporučuji k přečtení :-)

medulinka
12.09.2020 5 z 5

Kniha by měla být z edice Young adult, ale podle mě si jí klidně může přečíst i někdo, komu už není náct a bude se mu líbit. Zajímavý příběh, dobře se četl. Trošku mi to připomínalo Hunger Games nebo Příběh služebnice, ale rozhodně to nebyla žádná vykrádačka, protože tu byla spousta originality. Konec mě úplně dostal. Kniha mě dojala a doporučuji, rozhodně stála za přečtení.

anndrra
09.09.2020 5 z 5

Jen výjimečně se mi po přečtení knihy nedostává slov. Prokletý rok je jednou z těchto výjimečných knih. Je prostě skvělá. Chci plakat, tleskat a jásat zároveň.

Kami97
01.09.2020 5 z 5

"Bojíš se mě?" zašeptám. "Mojí magie?"
"Nebojím se tebe," řekne a sleduje moje rty.
"Bojím se těch pocitů, které ve mně probouzíš."

Na Prokletý rok jsem se chystala už, když začátkem roku vyšel. Nakonec jsem se ale ke knize dostala až teď, kdy mi zkrátila to neuvěřitelný "bezčasí", které jsem zažívala během karantény.
Hlavní hrdinka Tierney mi byla od začátku sympatická a doufala jsem, že onen prokletý rok zvládne bez větší úhony. Rozuzlení magie mě překvapilo, i když jsem jen čekala, co se za ní skrývá. Všech dívek, nakonec i Kiersten mi bylo neskutečně líto. To, že víc než polovina jich zemřelo vlastně zbytečně a jen kvůli chování ostatních, bylo šílené. Dějová linka s Rykerem se mi moc líbila a vůbec mi nepřišla nadbytečná. A konec? Za mě by tam mohla být ještě jedna kapitola o budoucnosti, zda se opravdu jednou ten prokletý rok ukončil.
Knihu jsem přečetla skoro jedním dechem a určitě ji doporučuju dál. Jen by mě moc zajímalo, v jaké době se má děj odehrávat.

andrejci
30.08.2020 5 z 5

Já ani nevím co napsat. Moc se mi to líbilo a nějak jsem se s knížkou, dívkami a vším tím dokázala sžít. Skvěle vyprávěný příběh. Krásně popsaný do detailu. Už se nedivím, že tahle knížka byla zvolena za první Humbooktip. Ze začátku jsem se ji bála, že ji nepochopím nebo, že se mi nebude líbit. Hlavní hrdinka se mi moc líbila. Byla sympatická a skvěle jsem jí porozuměla. Jak napsala Ola z HumbookTeamu na knížku bude ještě dlouho myslet.

antiutopie, dystopie, kakotopie tajemno násilí pro dívky prokletí krev

Autorovy knížky

Kim Liggett