Prokletí pastýřů z Rohu

Prokletí pastýřů z Rohu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240019/mid_prokleti-pastyru-z-rohu-Ui2-240019.jpg 4 8 5

Román známého krkonošského autora nám vypraví o zmizelém světě starých horalů, jejich tvrdém životě, lásce, chlapské hrdosti a cti. Vezmi, čtenáři, toto dílko jako ódu na ryzí český jazyk, na krásu proměn horské přírody, jakož i na práci lidí, kteří hory obývali a využívali k svému přežití a také jako výčitku těm, kteří je drancovali s vidinou lesku zlata, což v podstatě platí dodnes.... celý text

haki34
30.10.2017 4 z 5

zajímavá poeticky laděná knížka...připoměla mi Gulbranssena, nebo Linankoskiho... minisága o lidech v horách, o lásce k horám, o přírodě a citech... baladičnost i pohádkovost. Místy sice trochu drhnou slovní obraty (a zdá se mi , že i děj...) ale celkově takové "zjevení ze starých časů", které člověku nasadí do hlavy spoustu myšlenek a představ..
Psáno archaickým ? květnatým jazykem, kde obmalovává, vyhraje si, vyzpívá skoro každé slovo (toto asi nemusí sednout každému...)

Mijagi
18.10.2017 5 z 5

Román je psaný jazykem, kterým se nemluví dnes a nemluvilo ani tehdy na horách a kdekoliv jinde v naší zemi. Slovní obraty a věty jsou příliš teatrální na to, aby je někdo v běžné hovorové řeči vyslovil. Výstižně to ve svém komentáři popsala Atuin. Mě tento jazyk k horalským salaším připoutal. Jako kdybych seděl v hospůdce kdesi cestou z města na hřeben hor a místní ochotníci přede mnou na provizorním pódiu rozehráli Gerstnerův příběh. Za okny studený vítr rozhání první sníh po okolních stráních, zatímco já si uvnitř hovím v útulném tmavém koutě a sleduji výjevy ze života Jakuba z Rohu, jeho blízkých, nechávám se unášet tóny citery blázna Filipa, přistupuji na autorovu hru a oživuji vlastní vzpomínky na Krkonoše, abych mohl v knize smyšleně nazvaná místa zasadit do reálné mapy tohoto pohoří. Moc pěkná kniha, poetikou podobná dílům šumavského Karla Klostermanna.

Atuin
28.09.2016 5 z 5

Nelze říct že by to bylo napsáno střízlivým jazykem, naopak je to napsáno jazykem, který vás buď k horalským salaším připoutá nebo vás to nebude bavit. Pro mne to byl velice pěkný text, jakkoliv moc to byl projev,co se dialogů týká, možná divadelní a pro román tedy zapovězený a přepjatý, je to příběh který na č!ověka dýchne otevřenou oblohou, výškou a ostrostí, a neopomene na pády a přitom zůstàvá prostý a v životě tak nějak samozřejmý.5/5

ingkonrad
20.07.2015 5 z 5

Krásný text napsaný jazykem, který už skoro neznáme.

zuzad
09.07.2015 3 z 5

Příběh to není špatný, ale stejně mi připadá, že se autor snažil napodobit spisovatele trochu z jiné doby, než byl on sám a úplně se to nepovedlo, nevím, možná jde jen o můj pocit.

Miloš Gerstner
česká, 1915 - 2006