Ľalia a lev

Šestý svazek rozsáhlé sedmidílné historické epopeje vypovídá o vnitřních rozporech středověké Francie po smrti Karla IV. Sličného a narůstajících sporech s Anglií, které posléze ústí ve stoletou válku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33224/prekliati-krali-lali-33224.jpg 4.544

Prokletí králové (6.)

Les Rois Maudits, Le lis et le Lion (1966)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Slovenský spisovateľ

Guinevra
20.12.2017

Strašně se mi líbil popis středověkého turnaje a to, že v knize autor často zmiňoval Jana Lucemburského a jeho kaštanový, hedvábný a pěkně upravený vous.

Mrejča
07.04.2016

V šestém pokračování opět nacházíme poutavé vyprávění z francouzsko-anglické historie.
Vše vrcholí procítěným osobním závěrem autora, který si zde dovolím ocitovat:

"A na tomto místě autor, nucený historií zabít svojí oblíbenou postavu, s níž prožil šest let, pociťuje obdobný smutek jako král Eduard Anglický; pero, jak říkají staří kronikáři, mu samo klouže z prstů a nemá už chuť pokračovat.."

darthvader77
05.09.2015

Napětí nadcházející války drtí čtenářskou dušičku hluboko do země. Lilie a lev už svým názvém nasvědčují, že nevyhnutelný osud se blíží. Na začátku sledujeme vymření prokletých kapetovců a nástup Filip VI. Valois syného mého oblíbeného Karla (ironie, že nežil o pár let navíc, pak by se té koruny, po které tolik bažil dočkal). Sledujeme jak Robert z Artois další sympaťák obratně intrikuje, aby byl Filip jednomyslně zvolen králem, netušící, že toho bude velice brzo litovat. Obecě se zde loučíme s další výbronou postavou a tou je Robert, jehož odcizení s králem po prohraném osudu, kdy se proti němu otočí nakonec celý proces vinou i milostného dobrodružství. Jediná část, která mohla být trošičku lepší je Robertův projev před anglickým parlamentem, který působí značně okleštěně, ale jinak počátek stoleté války znaemenitý. Nezbývá nyní teď zjišťovat, jak král ztrácí Francii.

mysce
10.08.2012

Šestý román z historického cyklu Prokletí králové je strhujícím příběhem plným nečekaných zvratů z období, kdy na francouzském trůnu dochází ke střídání dynastií a Kapetovci jsou nahrazeni dynastií Valois. Děj toho čtivého románu mě ihned vtáhl do děje, ve kterém se boje o moc ve Francii a Anglii staly počátkem stoleté války. Historická freska Prokletí králové je mnohem lepší než spousta (většinou nudných) hodin dějepisu.