Procedura

Magický postmodernistický román předního nizozemského autora mísí napínavý příběh s historickými fakty, kabalistické nauky se současnými filozofickými proudy a výsledky moderní vědy se zapomenutými postupy středověkých alchymistů. Znovu, a přesto úplně jinak vypráví prastarý příběh o tajemství stvoření; inspiruje se při tom mj. známou pověstí o pražském rabínu Jehudu Löwovi a jeho hliněném Golemovi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36997/procedura-2HQ-36997.jpg 4.213

De Procedure (1999)

Vydáno:, Mladá fronta

Hanka_Bohmova

Tajemství (s)tvoření, přechod mezi neživým a živým, neexistujícím a existujícím, touha porazit smrt. Jednotlivé části jsem vnímala jako sevřenou strukturu (už jen ty tři názvy!), ozvuky se během četby vynořují neustále, měla jsem z knihy výborný pocit, který se však během "akčního" závěru poněkud rozsypal.
V knihovně jsem po Proceduře sáhla náhodou na výstavce nizozemské literatury. Kdybych věděla víc o obsahu, asi chvíli počkám a nebudu ji číst v devátém měsíci, ale co už. Rozhodně mě zlákala prozkoumat další autorova díla.

kuřátko
10.01.2015

Moje první kniha od H. Mulische. Jednotlivé části spolu sice přímo nesouvisí, ale jednotné téma tam je. Filozofické pasáže jsou chvílemi docela náročné, ale ne natolik, že by se jimi nemohl kdokoliv prokousat. A části knihy, kde má havní roli příběh, ukazují, že Mulisch je skvělý vypravěč. ... Dobrá kniha pro ty, co se chtějí nad knihou zamyslet a ne jen přečíst ji.

holandská literatura

Harry Mulisch