Proč zemřel Jan Masaryk?

Otázka uvedená v názvu knížky byla takto veřejně nastolena naposledy v roce 1968. Tehdy ovšem kolovaly i různé fámy a ničím nepodložené dohady, pramenící z naprostého nedostatku informací v předchozích letech. Autorská dvojice P. Kettner - I. M. Jedlička si již tenkrát vytkla za cíl dopátrat se pravdy a pomoci sejmout roušku tajemství z Masarykovy smrti. Výsledkem byla reportáž, představující konfrontaci svědectví pamětníků oné tragické události, argumenty pro a proti a písemné dokumenty, jež se k případu vztahovaly. Vypráví poutavě, téměř detektivním způsobem nejen o smrti Jana Masaryka, ale zachyjuce i životní osudy a lidskou tvář tohoto vzácného člověka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22445/proc-zemrel-jan-masaryk-22445.jpg 4.235
Literatura česká, Literatura naučná, Historie
Autor obálky:Pavel Štefan
Vazba knihy:měkká / brožovaná
Náklad:185 000 ks
ISBN:80-7012-035-5

Kniha Proč zemřel Jan Masaryk?

LuciLux
07.06.2018

Pod názvem Svědectví měla kniha vyjít v roce 1969. Proces normalizace ji však dalších více jak dvacet let vyřadil ze skupiny státem povolených knih a tak se ke čtenáři mohla dostat oficiální cestou až v roce 1990 pod pozměněným názvem Proč zemřel Jan Masaryk ? O literární klenot se jistě nejedná, přestože prolínání rozhovorů se svědky a detektivně psaných pasáží je čtenářsky bezesporu atraktivní. Nicméně svědectví, které nám podává o životě, osobnosti a především posledních dnech jednoho z nejvýznamnějších českých politiků 20. století, o lidech a událostech, které v posledních dnech jeho života sehrály významnou roli, o podezřelých a vyšetřovacích verzích, které s jeho skonem vyvstaly, je ucelené, podrobné a velmi cenné.

" Jdu s lidem," slíbil Jan Masaryk. Křeslo ministra zahraničí pro něho bylo přichystáno i v nové Gottwaldově vládě, jež se má dnes ve čtrnáct hodin představit v budově Národního shromáždění. Jeden z ministrů, na kterého měly nejčastěji zamířit objektivy filmařů a fotografů, však teď leží na zavlhlé dlažbě druhého nádvoří Černínského paláce, pod okny svého služebního bytu.

jarmila6295
16.05.2018

Knihu jsem četla s obrovským zaujetím a ač mě autoři nepřesvědčili, jsem moc ráda, že jsem se mohla dozvědět tolik informací! Moc doporučuji!

jarka6978
20.09.2017

Výborná kniha

bookworm007
19.04.2017

Naprosto vynikající počteníčko. Knížka je plná zajímavých postřehů a momentů, dokázala mi přilížit dobu, o které vypráví.

Astarothh
03.10.2016

Výborná kniha, původně napsaná po druhém otevření případu v roce 68, doplněna drobnostmi po dalších 20ti letech (90. léta). Ač s výsledným resumé autorů o smrti Jana Masaryka nesouhlasím, kniha je moc pěkná, věcná a čtivá. Autoři se setkávají s lidmi, kteří se vyskytovali ve velmi blízkém okolí pana ministra, popisují ho jako člověka milovaného národem a polemizují nad jeho tragickým koncem.

Nole
17.11.2015

Priciny a dosledky jednej doby...

Jan Masaryk, 1886-1948

Autoři knihy