Probuzení Tmy

2. kniha série Probuzení Tmy (první díl v češtině nevyšel). Klasický americký fantasy příběh konečně na našem trhu! Uprostřed zimy, v den svých jedenáctých narozenin, odhalí Will Stanton, že má zvláštní dar je posledním z Dávných, nesmrtelných bytostí, jejichž posláním je chránit svět před vládou Tmy. Okamžitě se vydává na cestu za šesti kouzelnými Znameními, která jednoho dne pomohou Dávným v rozhodující bitvě mezi Temnem a Světlem. Na dvanáct dní kolem Vánoc, kdy se Temno probouzí k útoku, Willovi zaplní život divy, kouzla, hrůza i radost.Susan Cooperová patří k několika málo současným americkým spisovatelům, kteří mají živou představivost, vypravěčské nadání i originální vize. Díky jim vytváří obraz rozsáhlého střetnutí mezi dobrem a zlem, který se stává srdcem velké fantasy. Autorka navázala na tradici klasiků žánru J. R. R. Tolkiena a C. S. Lewise, její román Probuzení Tmy z roku 1973 zcela jistě ovlivnil i J. K. Rowlingovou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2403/probuzeni-tmy-2403.jpg 3.7116

Probuzení Tmy 2.

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

The Dark is Rising, 2005

Kniha Probuzení Tmy

Yokolobuna
09.10.2019

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "5. Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou" (Probuzení Tmy nahradilo původní "Jako zabít ptáčka od Harper Lee, které i přes zdejší doporučení do kategorie prostě s klidným svědomím zařadit nelze).

Probuzení Tmy jsem četl poprvé před lety jako malý capart a ještě teď si pamatuji, že mi to přišlo "divný". Bohužel tento pocit přetrval, i když jsem za tu dobu obsah prakticky kompletně zapomněl.

Příběh je zmatečný a hodně obtížně uchopitelný. Cooperová velice často ztrácela moji pozornost a to jsem se ji sakra snažil udržet. Světlo a Tma jsou zde nepříliš dobře vystavěné strany konfliktu, samotná cesta protagonisty Willa za šesticí znamení působí v konečném součtu plytce.

Jedenáctiletý hrdina vždycky někde postává, nebo se prochází, okolo něj se dějí prazvláštní, nezábavné a špatně vysvětlené podivnosti a najednou má jedno ze Znamení v ruce. Pokud mu začne zdánlivě téct do bot, vždy ho z toho autorka vyseká nějakým Deus Ex Machina nesmyslem.

Tady se prostě cestuje v čase různými směry, o zradách se ví, než se odehrají, každý ví, jaký nesmysl má vykonat a kdy přesně. Temno se svými havrany a Jezdcem je sice zlovolným nepřítelem, který však většinu času jen někde skřehotá venku, kouká za bukem, popřípadě přijde na návštěvu a dělá bububu. Nakonec tak působí absolutně bezzubě a její ambasador Jezdec jako trapný tlučhuba, co chvíli mlátí prázdnou slámu, aby ho následně jeden z Dávných zahnal způsobem vycucaným z prstu.

Zasazení do Vánočních svátku není špatný nápad, ale vyprávění, ve kterém je Will tak nějak samovolně vláčen od čerta k ďáblu napříč stoletími prostě nemá sílu vydolovat ze zasazení víc, než že dvě kapitoly fest sněží. Fajn byla snad jen silně osudová postava Hawkina, ale i ten kvůli vachrlatě vytvořeným zákonitostem nakonec vychází jako blábol.

Kniha byla kdysi dávno dárkem od rodičů.

Zkráceně? Probuzení Tmy bohužel není příjemně zvláštní, ale nezábavně divné fantasy, ze světa se zákonitostmi, které plavou na vodě. Jako malému čtenáři se mi kniha nelíbila a po letech jsem si díky výzvě ověřil proč.

Hodnocení na DK v době přečtení: 74 %; Moje hodnocení: 45 %.

any333
23.11.2018

Aha... dobře. Právě se cítím docela podvedeně, protože dokud jsem si tu nepřečetla popisek, netušila jsem, že se jednalo o druhý díl. No, alespoň že se dá číst i odtud bez toho, aby vám něco nevysvětlili, ale co já vím, možná se pletu. Každopádně jsem ale dočetla díl tento, takže se vyjádřím k němu.
Na začátku mě zarazil krátký a tudíž jednodušší styl popisování, co ale později, když hlavní hrdina 'objevil' první z 'prvků', jsem to už skoro ani nijak negativně nevnímala. Nemohla jsem se pak ale kvůli stále přibývajícím slovům básničky moc soustředit, protože jsem z jakéhosi neznámého popudu prostě musela otáčet na desky a hrát sama se sebou hru, jak se který obrázek jmenoval a co představoval. Toť k tomu, proč jsem si pak nadávala za to, že jsem nepoznala, koho Pěšec představoval v minulosti.
Ve většině případů jsem nemohla naplno soucítit a dumat nad chováním charakterů, protože se chovali podle určitých vzorců a jejich samotné osoby se tak zdály už velmi průhledné. To mi však nevadilo, protože jsem s lehkostí nasávala atmosféru ledové vánice a náletů havranů a všeho možného, co to jen znásobilo. Tuším, že jsem se vlastně začetla v momentě, kdy začal být Will poněkud paranoidní, jak bylo vidět v záležitosti s pokojem. Avšak v kontextu s nadcházejícími událostmi bych to možná zase tak moc na lehkou váhu nebrala.
Zaujala mě knihovna a návrat v čase a celkové vyvrcholení, kde jsme se dobrali zase k dalšímu úkolu. Příští díl zní pro někoho, kdo tyhle věci vyhledává, docela slibně, takže si myslím, že bych si někdy Moranu jistě přečíst mohla.

Coatclicue
24.05.2018

nadchla mě její čtivost

Annkag
22.07.2017

Príbeh je velmi záujímavý ale vzhladom na to že od fantasy od prečítania Pána prstenov pred 15timi rokmi čosi očakávam ma to ani tak velmi nebavilo.Miestami boli opisy obsiahle a nudné a vobec som si to čo som čítala nedokázala predstavit.
Aj ked može byt že ma kniha sklamal vzhladom k tomu že som ešte počas jej čítania v televízii videla film....

jankaander
18.07.2017

Všechny díly mě bavily

Luciana007
20.12.2015

Tak a je to dočtené. Jakmile jsem se odložila knihu, tak jsem si řekla páni. Na to, že je to tak stará kniha může stále, co nabídnout. Hltala jsem jí ke konci doslova jedním dechem. Škoda, že Jezdec neměl víc pole působnosti, ale to je asi tím, že víc fandím záporným postavám. Je to dobrá kniha na dlouhé zimní večery. Skvěle se mi četla, i když je pravda, že ze začátku to bylo trošičku nudné. Skvělá kniha, která má na rozdíl od některých moderních knih 21.století své nezapomenutelné kouzlo. Sice ne každému se zavděčí, ale určitě se k ní zase někdy vrátím, a třeba najdu něco, co jsem přehlédla. Ještě téhož večera jsem se vrhla na další díl ze slibným názvem Morana. Škoda, že první díl této série u nás nevyšel, to bych se alespoň dozvěděla víc o Grálu.

Luciana007
19.12.2015

Pardon, ale tato série byla dřív než nějaký Harry Potter...stačí se kouknout po internetu, a hned zjistíte, že tyto knihy, které vyšli teď jsou nové vydání. Takže podle mě se tady opičila trochu Rowling. První díl Probuzení tmy vyšel roku 1973, ale první díl Harry Potter a Kámen mudrců roku 2000, takže mi tu laskavě neodsuzujte Susan. Opičila se Rowlingová ne Susan...tohle nikdo nepopře. Série Probuzení tmy byla první, než série Harry Potter. Tečka.

Knížku čtu, a řeknu vám v mnohých směrech se mi líbí víc než Harry Potter. Jinak kdyby jste mi nevěřili, že je Probuzení tmy mnohem starší, než Potter(který má také něco do sebe, a má v sobě jisté kouzlo, ale stále je mladší než Will), tak zde je odkaz:

Ještě k filmu. Film jsem viděla dřív než jsem četla knihu, ano v některých směrech se mi moc líbí. Třeba Jezdec se jim povedl. Byl přesně temný jak jsem si ho představila, ale nějak popletli koně :D Dalo by se říct, že si film utvořili podle svého, a na knížku nebrali žádné ohledy, ale nevadí dá se to přežít. Jinak první v této sérii jsem četla Šedého krále, aniž bych věděla, že jsou ještě nějaké další díly, až později jsem našla na internetu, že jsem četla třetí díl :D Jinak knihu zatím nemám dočtenou, ale brzy budu u konce. Stejně se mi, ale moc líbí. Jen mě mrzí, že první díl nevyšel v češtině...škoda..hned bych si ho koupila.

julliette
27.12.2014

je to celkem dobrý příběh

Harry Potter a kámen mudrců
Harry Potter a kámen mudrců