Pro dnešek a pro příště zavřeno

Pro dnešek a pro příště zavřeno https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403452/bmid_pro-dnesek-a-pro-priste-zavreno-sPU-403452.jpg 4 102 26

Přátelství a láska, Němci a Češi a v pozadí Sudety konce třicátých let 20. století. Zmíněné historické a regionální kulisy předurčují povahu příběhu, jehož hrdinům rozdalo soukolí dějin karty osudu opravdu nemilosrdně. Stefan byl stejně starý jako jeho přítel hospodský Hans, oba se narodili v roce 1910, chodili spolu do školy, jejich rodiny se navštěvovaly, ale nadchází rok 1937 a pak válečná léta a všechno je jinak.... celý text

francouz
19.05.2019 5 z 5

Knížky, které se vracejí do historie a popisují jak se měnilo soužití kdysi sousedů, kteří spolu pracovali, cohidli do hospody, milovali se, až do doby než zasáhlo něco, co z těch naprosto průměrných udělalo nadřazené jedince a na konci došlo k zůčtování bez soudů a bez soucitu, jsou krásnou ukázkou toho jak jsme lehce manipulovatelní.
i tato knížka je toho krásným příkladem. Pokojné městečko, hospůdka, kde se scházejí jak češi tak němci až do času...
Ano nápis Čechům vstup zakázán, je jenom předehrou. To co se následně rozpoutalo, bylo pro mnohé jako noční můra. Je to knížka nejenom o češích a němcích na jednom malém městě, ale je to také knížka o přátelství, o naději, o snech, které bohužel vyrvala válka a následné zůčtování.
Moc pěkné setkání poletech s velícím důstojníkem a spousta drobných odboček, které prostě k běžnému životu patří. Jen houšt´takových knížek připomínajících naše slabosti, naše váhání i naše prohry.

Pan_Skala
16.05.2019 5 z 5

Přemýšlel jsem tak půl hodiny jaké vlastně hodnocení dát. Jestli čtyři nebo pět hvězd. Zvítězilo těch pět a víte proč? Protože tahle kniha mě donutila chtít číst ikdyž se mi chtělo dělat něco jiného. K tomu zahýbala moji emoční rovinou, kdy po dočtení mi začali téct slzy smutku (tečou opět teď).

Příběh posazený do Sudet v nejtřeskavějším období dějin prostě dokážou zasáhnout vnitřní část čtenáře. Projít tím jak spousta lidí dokáže zblbnout posloucháním politických kecalů. Jak to z přátel dokáže udělat skoro nepřátele. K tomu ten pocit všudypřítomného strachu. Velkým pozitivem je, že i přesto vše stále tu má místo normální přátelství, city a i láska.

Vím, že je to jenom román a žádný historický dokument přesto to jistý dojem nechalo.

Marčullkas
03.05.2019 3 z 5

Kniha mě neurazila, ale ani příliš nenadchla.

Kate72
13.04.2019 4 z 5

Knížka se mi docela líbila, příjemně napsána. I když se my zdá, že poslední dobou se s touhle tématikou, jak se říká, roztrhl pytel. Takže, raději jdu, číst zase něco veselejšího;).

AlenaF
06.03.2019 4 z 5

Pěkný příběh. Doporučuji k přečtení.

Felidae
03.03.2019 4 z 5

Zajímavý, čtivý příběh ze Sudet v období 1938-1945. Druhá půlka knížky je lepší, v první části má občas navrch hospodské tlachání, ačkoli hospoda je svým způsobem hlavní postavou příběhu. Nejedná se o žádný literární skvost, ale velmi dobré vyprávění.