Přízraky noci

Přízraky noci https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477550/bmid_prizraky-noci-GR3-477550.jpg 4 157 50

Akční fantasy pro čtenáře Šesti vran. Moggast – země, které vládne proslulý kníže Dragovit. O jeho temných praktikách kolují nejrůznější zvěsti, lidé však o nich hovoří jen šeptem v bezpečí svých domovů. Princezna Lada je přesvědčená, že Dragovit stojí za únosem její starší sestry Kazi. Když se ji vydává zachránit, rozhodně nepočítá s tím, že hned při prvním střetu s nepřítelem zemře. Smrtka jí však učiní lákavou nabídku. Lovec démonů Karden chce být slavný. Jeho vyhlídky byly mizivé, teď však dostal od Dragovita úkol, kterým by si mohl svůj sen splnit. Stačí knížeti přivést princeznu Ladu. Potulná hudebnice Noa strávila polovinu života skrýváním. Když se jí naskytne příležitost pomstít se vrahovi její rodiny, knížeti Dragovitovi, ani na vteřinu nezaváhá. Jaela život na malé vesnici nudí. Alespoň do dne, kdy v osadě propukne morová nákaza, a on musí utéct, aby ochránil svoji rodinu. Čtyři hrdinové, jeden úkol. Každý je jiný, přesto je něco spojuje. Kdo z nich vyhraje a kdo skončí jako poražený? A jsou všichni takoví, jací se na první pohled zdají být?... celý text

AnoMANder
12.04.2022 4 z 5

Silný příběh, který mě příjemně překvapil svou kvalitou, napínavým dějem, postavami, atmosférou. Autorce se povedlo vytvořit svět inspirovaný slovanskými bájemi a mytologií, který je našemu prostředí blízký. Děj ubíhá velice rychle kupředu, akce střídá akci, spousta zvratů. Občas jsou tam věci, které moc nesedí, ale celkově je to kniha, která vás drží od začátku do konce.
Mně se nejvíc líbily různé příšery a jejich jména (bukavac apod.),krásná mapa. Pokračování z tohoto světa bych přivítal.

Roselunda 1928
20.03.2022 3 z 5

Jak jsem na prvních pár stránkách byla natěšená, tak mě vývoj příběhu zklamal. Moc se mi líbila iniciační situace, trochu moc očividná inspirace mytologií (např. poupravená jména postav) byla sice úsměvná, ale Lada působila jako drsná hrdinka, které budu fandit a Karden ve mě vyvolal vzpomínky na milovaného Zaklínače, nicméně celkový příběh byl velice plochý, zvraty mě místo překvapení vytočily a i když chápu co se koncem zamýšlelo, celkově to na mě působilo jako slohovka natěšené osmačky. Svět mohl být taky lépe rozvinutý. Jednotlivé příběhy postav a vývoj jejich vztahů se ale povedl.
2,5 *

spencer
16.03.2022 4 z 5

Příznaky noci byly velmi příjemným překvapením!
Hned od první stránky mě okouzlil autorčin čtivý styl psaní a její vypravěčské schopnosti. Knihy inspirované slovanskou mytologií mám moc ráda a tady se to vcelku povedlo. Příběh byl originální, napínavý a plný akce. Přišlo mi, že se děj až do poslední stránky nezastavil, což je přesně to, co mám na fantasy nejraději.
3,85 dávám hlavně z toho důvodu, že jsem se čas od času ztrácela v dění a v počtu postav. Jinak rozhodně doufám, že to nebude poslední autorčin počin a budu se těšit na její další práci:)

PeťkaW.
08.03.2022 4 z 5

Je jenom dobře, že se v českých vodách objevuje čím dál tím víc mladých autorů, kteří se nebojí "znít světově" a přitom mít na zřeteli to, kde vyrůstají a odkud jsou. V tomhle případě autorka velmi zajímavě přepracovala pověst o třech Krokových dcerách, ke kterým si půjčila i kupu slovanských mytologických bytostí. A světě div se - nebylo to vůbec špatné. Líbilo se mi, že se autorka nebála ušpinit postavám trochu ruce a nezalekla se ani konce děje, který by mohl kdekoho zklamat. Příběh hezky odsýpal, čtivost se držela na vysoké úrovni po celou dobu, zápletka byla sice jednodušší, děj víceméně přímočarý a nečekaná zrada nebyla zase tak nečekaná, ale jinak... Jsem si čtení užívala. Trochu mě mrzela akorát délka knihy, které obvykle vytýkám příliš velký počet stránek. Tady by tak stovka naopak vyloženě prospěla, aby postavy měly víc prostoru vyniknout. Stejně tak magické bytosti - najednou se objevily a zase zmizely. Osobně bych uvítala i větší objasnění Moreny a jejích pohnutek a víc stránek s Dragovitem, který neměl jakožto záporák moc možností, jak zazářit. Ale ve výsledku jsou to maličkosti na jinak kvalitně zpracované prvotině, která si pozornost milovníků tohoto žánru určitě zaslouží.

Dani3
21.02.2022 2 z 5

(SPOILER) Přízraky noci mají povedený začátek, dějová linka je jednoduchá ale akční. I když má příběh hned několik vypravěčů, tak není moc propracovaný. Hlavní hrdinové jsou tu zběžné představení, dozvíme se, jakou mají minulost a jejich pohnutky, ale o světě, ve kterém žijí, tu toho moc není. Autorka asi vsadila na to, že každý zná slovanskou mytologii do detailu. Když čtete o několikastránkovém boji s nadpřirozenou bytostí, o které nic nevíte a ani si ji nedokážete představit, tak je něco špatně.

Konec byl překvapivý, možná lehce uspěchaný, ale oceňuji, že se autorka nebojí svoje postavy obětovat. Co mi ale vadilo nejvíce, bylo, že dohoda s Morenou byla vlastně jedna velká lež, na které ovšem stojí celý příběh.

kolacky
21.01.2022 5 z 5

Hodně dobrá kniha! Neobvyklý pohled na naši "historii", jak by ji pan Jirásek určitě nenapsal, ale třeba by se mu líbila. Mně určitě. Všechny postavy, lidské i nelidské, jsou moc dobře popsané a jejich motivy pochopitelné. Určitě doporučuju!

karinga
16.01.2022 5 z 5

Jedním slovem: páni! Začátek nového roku a hned taková bomba. Ještě jednou: páni!
Na to, že je to prvotina a na to, že je to české fantasy... bude další díl?!

Přízraky noci mají všechno, co má správné fantasy mít a noc mě potěšily odkazy na slovanskou mytologii a Staré pověsti české.

Autorka má vážně vytříbený styl, nenudí dlouhými popisy, je to akční, jsou tam zvraty, chemie mezi postavami funguje a je to navíc docela těžké čtení (teda pro někoho, kdo v poslední době četl jeden horor za druhým).

Takže třikrát sláva a ať žije dobré české fantasy. A já děkuji a klaním se.

DreamerX9
12.01.2022 3 z 5

Kniha příjemně překvapila. Příjemná pohádková mytologie. Také mi sedl styl, jakým autorka píše. Občas jsem se trochu ztrácela ve směru jakým děj jde a vlastně podstatě postav ale mile na mě zapůsobilo, že se autorka nechala inspirovat naší českou pověstí. Celkově knihu hodnotím jako příjemné zatoulání do kdesikam:)

Anett525
03.01.2022 5 z 5

Mně se autorka trefila na 100% do vkusu. Sice bych brala,aby byla kniha delší,ale jen proto,že se mi nechtělo přestat číst. :)

Za mě skvělé postavy, úžasný svět, nadpřirozené bytosti a ještě se Slovanskými kořeny,prostě se v knížce objevilo vše,co mám ráda,takže dávám plný počet a budu doufat,že toto není poslední autorčin počin, čte se moc hezky. :)

Sirina
30.12.2021 3 z 5

Slovanská mytologie mě poslední dobou hodně baví a Přízraky jsou jí plné. Za to dávám hvězdičku navíc, ale jinak mi žádná z postav nepřirostla k srdci, a tak mi ani nevadil konec knihy. Celkem tedy tři hvězdičky jsou podle mě k prvotině autorky férové.

Adele02
30.12.2021 4 z 5

Vždycky jsem ráda, když mě autoři na konci něčím překvapí. Nenapadlo mě, k čemu to povede, a přitom to dává perfektní smysl.
Jo, souhlasím s tím, co čtenáři většinou říkají; ta magie si zasloužila větší prostor, stejně tak world-building, jinak by to postavy nemusely tolik řešit ve svých promluvách a nepůsobilo by to tak nějak nepřirozeně. Je to pomalé, ale bavilo mě to, je to kreativní a ne vše jsem čekala. Za mě rozhodně velmi povedená prvotina.

M.C.SMITH
23.12.2021 3 z 5

Příběh se dobře četl, ale já jsem měla problém. Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se do příběhu dostala a začal mne bavit. Dokonce jsem v jednu chvíli měla pocit, že by bylo dobré knihu prostě odložit a nechat ji být. Nakonec jsem knihu přečetla a nebylo to zlé, ale mohlo to být i trochu lepší.
Líbil se mi lovec démonů a asi jsem knihu přečetla jen kvůli němu.
Příběh byl zajímavý a nebylo to ani špatně napsané, ale něco tomu chybělo.

DenisaBook
07.12.2021 3 z 5

Tak já moc nevím. Docela dobře se to četlo, neříkám, že to nebyla zajímavá kniha. Ale cítila jsem, že je to autorčina prvotina. Některých věcí tam bylo až moc a některých málo. Málo vysvětlené, málo rozepsané. Občas mi ten text splýval a na jedné stránce jsem se snadno dokázala ztratit a musela číst znovu. Abych se tedy přiznala ,mému hodnocení však dopomohl konec této knihy. Možná, kdyby byl příběh více rozveden, kdyby bylo snad i o sto stránek víc, dávalo by to větší smysl.

Luccinda
24.11.2021 3 z 5

Slovanská mytologie v knihách mě hodně baví a rozhodně nemám pocit, že by tohle téma bylo vyčerpané, takže po Přízracích noci jsem sáhla úplně automaticky. A také jsem chtěla dát šanci začínající mladé české autorce, protože českých autorů není nikdy dost a často tito autoři dokážou nejvíce překvapit.

Na Přízracích noci jde opravdu znát, že jde o prvotinu autorky, některé věci, hlavně co se týče tempa příběhu, by chtělo ještě doladit. Knížka má velmi akční začátek, hned na první straně jste hozeni do situace, kdy se pořád něco děje. Jsou tu boje, bitky, některé postavy umírají, všechno je velmi rychlé a ani se nenadějete a jste uprostřed knihy. Pokud vám takové akční začátky vyhovují, tak si to určitě užijete, ale já jsem s tím prostě v určitém momentě začala mít problém. Chybělo mi budování světa, informace o jeho fungování, nebo nějaká základní historie postav. Ve druhé polovině knihy, která byla oproti té první výrazně pomalejší a méně akční, jsme se konečně s postavami seznámili trochu blíže, to však nic nemění na tom, že já osobně bych ty dvě poloviny radši prohodila, abychom na začátku mohli poznat svět a postavy a potom už si jen užívat hromadu akce, kterou autorka napsala vážně skvěle.

Ve výsledku jsou Přízraky noci příjemným počtením a rozhodně nemůžu říci, že bych se u knížky skvěle nebavila. Příběhově se mi knížka líbila, bavila mě také rozmanitost postav a to, že měl každý z nich svůj vlastní cíl, který ho poháněl. Závěr byl za mě hodně překvapivý, nečekala jsem takový výsledek, takže za to má autorka rozhodně palec nahoru!

magdalene7
21.11.2021 4 z 5

Za mě velmi povedené. V knize se neustále něco dělo a já jsem se prakticky nenudila. Nápad s českou mytologií je velmi zajímavý a příběh byl originální. Postavy měli hloubku a svět byl pěkně vyobrazen. A panejo, ty ZVRATY! Kolikrát jsem se přistihla jak valím oči, až mě bolely.
Čtyři hvězdy jsou podle mě fér. Ze začátku jsem docela často musela listovat slovníkem. A abych pravdu řekla, konec mě trochu zklamal, čekala jsem něco jiného, i když asi máme po celou délku knihy takové lehké náznaky, jak to vlastně všechno dopadne...
Ale doporučuji! Knížka se vám v knihovně rozhodně neztratí :).

Nikola_
17.11.2021 2 z 5

Od knihy jsem měla velká očekávání, která se ale bohužel nenaplnila.. Konec knihy mě zklamal, některé dialogy mi moc nedávaly smysl a očekával jsem více mytologických a nadpřirozených postav, ne pouze sem tam zmínky.. Za mě bohužel docela zklamání..

vandalindakova
08.11.2021 4 z 5

Další příběh z rukou české autorky a se slovanskou mytologií. Jsem ráda, že tento můžu zařadit na tu hromádku povedené.
Kniha mě jako první zaujala svou obálkou, která je za mě moc povedená. Co se týká té grafické části, tak obsahuje i mapu! A mapy všichni milujou!
Zápletka je plná akce a motá se okolo pověstí, které známe, hlavně Krokovy dcery. To vše obohaceno o různé nadpřirozené bytosti (Morena, rusalka...). Ta akce ale utlačuje tu popisnou část, která je více až v druhé polovině knihy. Ne, že by mi vadilo, že je to takové jakoby přehozené, než býváme zvyklí. Ale spíš je tam toho méně, a dává to pocit, že je to urychlené a jako z rychlíku.
Celkově jsem ale spokojená, bavilo mě to a mělo to hlavu a patu. Postavy byly taky fajn. A dokonce tu nemám ani žádnou výtku na styl psaní autorky, tentokrát mi to fakt i sedlo v tomhle ohledu.

KatChiss
04.11.2021 3 z 5

Lešej. Striga. Vlkodlaci. Démoni. Ludkové. Bukavec. Vampýři. Morena. Z toho vyplývá, že je příběh inspirovaný slovanskou mytologií. Provází nás 4 postavy - dcera knížete s určitými schopnostmi, lovec démonů, rusalka a obyčejný mladík. Všichni mají stejný cíl. Otázkou však zůstává, jestli ho dokáží splnit.
Přízraky noci mají obrovský potenciál, který bohužel nebyl tak úplně naplněn. Bytosti ze slovanské mytologie tu nemají příliš velkou roli, jen se v určitých okamžicích mihnou na scéně. Přesto mi ale chyběl nějaký popis jejich vzhledu nebo schopností. Vlkodlaci a vampýři jsou nám všem velice známí, ale co ti ostatní? Někteří čtenáři o nich slyší prvně, a vlastně se nedozví vůbec nic. Vlastně jen to, že lešej je vládce lesů.
Dalším kamenem úrazu je délka knihy. Nebo bych spíš měla napsat krátkost. Na fantasy příběh - i když young adult - je 250 stránek zatraceně málo. Není tu prostor pro budování světa, atmosféry, napětí. Všechno bylo strašně rychlé a uspěchané. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla kniha jednou tak objemná, ale zato měla čas a prostor na rozepsání.
Schválně jsem začala negativy, abych pak mohla přejít ke kladům a recenze neměla hořký konec. Co se týče postav, líbila se mi jejich rozmanitost. Urozená dívka, lovec, rusalka a člověk. Ze začátku jsem si k nim nedokázala vybudovat žádný vztah, právě kvůli té uspěchanosti, a říkala jsem si, že mi chybí motivy jejich činů a že bych ráda znala jejich minulost, ale naštěstí byla obě má přání vyslyšena. Díky tomu jsem je více poznala, dokázala se vcítit do jejich situace a oblíbit si je. Musím říct, že u mě vedly spíše ty dívčí postavy a ze všech nejvíc asi Noa, jejíž minulost mě celkem zasáhla.
V neposlední řadě bych chtěla zmínit krásnou mapu, díky které jsme mohli sledovat, kde se která postava nachází a kam putuje.
Abych to shrnula, Přízraky noci jsou autorčiným debutovým románem a je to znát. Věřím ale, že zkušenostmi se to bude zlepšovat.

LordAgiris
28.10.2021 5 z 5

Napínavý děj mě do knihy strhl hned v prvních stranách (miluji, když příběhy začínají akcí!). Čtyři hrdinové, každý jiný, a přesto je k sobě přitáhne něco společného. Nejvíce jsem si oblíbila Nou a lovce Kardena, jejichž životní příběhy byly opravdu zajímavé. O napínavost i dějové zvraty v Přízracích noci rozhodně není nouze. Velmi oceňuji také kvalitní literární zpracování autorčiny prvotiny a v neposlední řadě mě okouzlila i záložka s vlastním designem, která mi ke knize dorazila jako bonus. Těším se na pokračování, ve kterém by mohl být dále více rozveden a popsán svět, do kterého je příběh zasazen :-) 5*

anndrra
21.10.2021 3 z 5

Já nevím úplně přesně proč, ale nějak to nebylo ONO. Bylo to hezké. Zajímavé a inspirace v českých pověstech se mi hrozně líbila, ale nadšená rozhodně nejsem. Jak už někdo psal. Neurazí, nenadchne, ale za přečtení stojí. Na 4 to není, 3 jsou málo. Ideální stav by byl, kdybych mohla dát něco mezi. 3,5. Protože nápad je rozhodně originální.