Přítelkyně z domu smutku

Přítelkyně z domu smutku https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1207/mid_pritelkyne-z-domu-smutku-mPx-1207.jpg 4 600 123

Kniha nás zavádí do ponurého prostředí neosobní ruzyňské věznice. Každá kapitola není jen částí knihy, ale také novou osobou, známou, s kterou nás autorka seznamuje. Některé se jí staly přítelkyněmi, ale k jiným naopak cítila odpor, ačkoli všechny byly stejně jako ona vězeňkyněmi. Detailně popisuje charakter každé ženy na pozadí jejich jednání. S psychologickou šíří rozebírá krok po kroku každý jejich čin, který je přivedl do tohoto nevlídného prostředí, do prostředí vzdáleného nejen zrakům, ale i citům lidí – do věznice. Stěží by dokázali takovéto utrpení snést emocionálně chladnější muži, natož pak ženy. Líčí, jak se prostředí negativně odrazilo na jejích „přítelkyních“, jak psychicky strádají, až na hranici mentální retardace. Pregnantně zachycuje vztahy na cele, ale také i v celé věznici a vliv takovéhoto prostředí na člověka. Uvědomuje si nutnost mít poblíž někoho spřízněného. Přehlížela-li některé hodnoty na svobodě, zjišťuje v tomto drsném prostředí, že se její hodnotový žebříček radikálně změnil, pokládá za důležité zcela jiné hodnoty, než které pokládala za hlavní v době, kdy mohla prožívat plnost svobody. Je-li každý člověk jiný, má jiné potřeby a touhy, pak právě psychický nátlak a nelidské prostředí vykoná své. Všechny vězeňkyně měly velikou společnou touhu, dostat se opět na svobodu. Každému podlomuje toto prostředí nohy, na každého působí krutě, ale jen někteří mu dokáží vzdorovat. Zatímco z jedněch se stávají díky krutostem a životním strastem egoisté, druzí jsou schopni myslet i na jiné, kteří možná zažili větší krutosti, nebo to tak alespoň vnímají. Snaží se jim zpříjemnit pobyt, ačkoli je to nadlidský úkol, ale vlídné slovo mnohdy udělá více, než esteticky krásné prostředí. Ve svém díle je věrna psychologické próze a vedle své vlastní situace disidentky se soustřeďuje především na vykreslení pocitů a emocí svých spoluvězeňkyň. Zachycením jejich povahových a charakterových rysů dosahuje hlubokých portrétů lidí stojících na okraji společnosti a zároveň utváří analogii mezi jejich situací a životem v totalitní společnosti. Tak veliký měl vliv pobyt autorky na její dílo, ačkoli strávila ve vězení jen rok a to v letech, kdy zacházení s vězni bylo mnohem vlídnější než kdysi.... celý text

Sharona73
09.02.2019 5 z 5

Krasna kniha, cetla jsem ji nekolikrat.

angloumene
07.02.2019 4 z 5

Velice citlivé přiblížení ženského vězeňského života během komunistického režimu. Nejprve jsem měla trochu pocit, že se paní Kantůrková tak nějak oddaluje, možná trochu vyvyšuje nad ostatními trestankyněmi. Tohle tušení mě ale postupně opouštělo a namísto toho jsem se nechala unést tou překvapivou něhou, s jakou ke svým přítelkyním přistupovala a s jakým pochopením je uložila do svého srdce.

Evaho73
06.02.2019 4 z 5

Osobne nerada čítam tie knižné diela, ktoré už boli sfilmované, a kde som najskôr pozerala film alebo seriál pred samotným prečítaním knihy.
V tomto prípade som však nebola sklamaná, lebo aj seriál aj kniha majú svoje čaro a kvalitu.
Obidve diela sú osobité a punc kvality im určite dodávajú aj autobiografické prvky.
Čo kapitola to iná osobnosť, iné správanie, iná komunikácia. Autorka naozaj vykreslila širokú škálu rôzných charakterov a celkom sa trafila do spôsobu myslenia, chápania a názorov ľudí vtedajšej spoločnosti.

karimatka1
01.02.2019 5 z 5

Nevím, jak moc se liší současné vězení od toho popisovaného, , ale řekla bych, že s podobnými typy žen bychom se tam setkali i dnes. Charakteristiky jsou napsané mistrně a lidsky, trochu se v nich otupily hroty toho, jak to tam muselo být hrozné. Kdysi jsem viděla seriál a už tehdy mě dost zaujal

cherubinka
31.01.2019 5 z 5

Při čtení knihy se mi vybavily některé scény ze seriálu, který jsem, mimoděk, viděla jako hodně malá. Jinak jsem si knihu se seriálem nespojovala. Četlo se to lehce, navzdory tomu, co bylo obsahem.

zuza0300
23.01.2019 5 z 5

Pro mě, rekreačního čtenáře, je to knížka, která se snadno přečte jedním dechem. Nedalo mi to ji odložit, byla jsem zvědavá na další spoluvězeňkyně, jejich minulost a přítomnost, jak moc se změnily nebo naopak nezměnily. Jak se autorka vypořádá s životem ve vězení. Jak moc byla silná!

kap66
13.01.2019 5 z 5

V 90. letech byly pro mě "Přítelkyně" spíše seznámením s další autorkou do té doby nedostupnou a zprávou o poměrech ve vězení 80. let (o čemž jsem houbeles věděla). Hodnotila jsem maximem, přečetla znovu nyní, kdy jsem dospěla do věku vězněné Evy K. - a hodnotím znovu stejně.
"Ve vězení není nic cennějšího než otevřené, nezáludné lidské přátelství. I hlad se snese, i zima. Vražedná je opuštěnost."
V prostředí, které se může stát peklem, protože trávíte nekonečný čas na minimálním prostoru s lidmi, se kterými byste se v normálním světě ani nepotkali, je potřeba rychle se zorientovat a změnit svůj přístup k lidem (do té doby třeba příliš otevřený a vstřícný) a najít hranici své důstojnosti (protože hranice vašeho osobního prostoru je vymazaná). Pak je i možné dívat se na spoluvězenkyně tak, jak to autorka dokázala. Je schopná vidět přítelkyni i v Andy, přesto, že přepadávala s partou muže, a radila Evě, jak to udělat ("Chytit za vlasy a tlouct hlavou o chodník, Evičko, to je nejspolehlivější, tlouct hlavou o chodník.") - protože v ní našla něco čistého a lidského, což projevila právě ve vězení. A naopak, onu perličku na dně nehledá za každou cenu a v některých ženách vidí zkaženost, kterou už nepůjde změnit (a i to oceňuji).
Skoro 300 stran přímé i nepřímé charakteristiky několika žen; kdo by řekl, jak dobré, zajímavé a napínavé čtení to bude...

lifeoptimist
11.01.2019 3 z 5

.....co dodat, snad jen, že ať je doba jaká je, vždycky jsem ráda, že žiju teď a nemusím žít za éry komunistů

Janadvorackova
21.12.2018 4 z 5

Seriál se mi líbí, kniha také.
Člověk si při čtení vyloženě vybaví konkrétní scény a vidí jednotlivé ženy :).
Jenom mi místy připadalo, že autorka sama sebe vůbec nezapojila. Přišlo mi, že její přítomnost jako by v knize byla v pozadí, v roli pozorovatele. Jako by o sobě vůbec nechtěla psát, což je škoda, když toho odhalila tolik. A ta doba si odhalení zaslouží.

Jannqa
06.12.2018 5 z 5

Úžasná kniha i úžasné filmové zpracování. Přečetla jsem ji jedním dechem a jednou se k ní určitě vrátím.

barca7361
19.11.2018 5 z 5

Kniha, která mě strhla svou neobaleností, nepřiklášeností reality života ve věznici.

ErikaJ
17.11.2018 5 z 5

Tuto knížku jsem poprvé četla ve 14 letech, neboť jsem ji měla na seznamu doporučené četby. Nyní po 20 letech jsem se k ní vrátila a opět si ji s chutí přečetla. Paní Kantůrková v ní poutavě popsala nejen pobyt ve vězení,ale i charaktery ostatních vězeňkyň. Kolikrát mě až mrazilo při představě, s kým vším by byl člověk nucen trávit nekonečné dny a měsíce v minimálním prostoru, kde není před nikým a ničím úniku. Já, co by introvertka, bych to nesla hodně těžce...

FlLys
15.11.2018 4 z 5

Očekávala jsem hlubší ponoření do psychologie jednotlivých žen a také více politiky, to jsem v knize nenalezla (to druhé naštěstí), ale kniha mě zaujala. Smýšlení a chování různých žen ve vězení je velmi inspirativní.

vonMalik
23.10.2018 3 z 5

Kniha čtena do čtenářské výzvy pro mne to teda výzva byla. Styl psaní mi moc nesedl, ale příběhy žen z věznice byly zajímavé.

SSTknihy
20.10.2018 4 z 5

Vynikající kniha Evy Kantůrkové, vycházející z jejích osobních prožitků a vzpomínek na roční pobyt ve vyšetřovací vazbě v Ruzyni v 80. letech minulého století. Více než na utrpení a bezútěšnost své situace se hlavní hrdinka zaměřuje na osudy svých spoluvězeňkyň, kterými byla různorodá směsice žen, napříč sociálními i společenskými vrstvami. Jedna za druhou procházely její celou, svěřovaly se jí se svými problémy, životními příběhy, láskami i nenávistmi. Překvapivě právě ony jí nakonec utkvěly v paměti víc, než by si kdy dokázala připustit.

Jessybelle
12.10.2018 4 z 5

Zajímavé čtení z ženské věznice. Soužití vězenkyň muselo být asi těžké...

jana2144
30.09.2018 3 z 5

Když jsem knihu otevřela a viděla ty hustě popsané stránky, moc se mi do toho nechtělo. Kniha mě ale překvapila svoji čtivostí, i když některé pasáže pro mě byly zdlouhavé, i tak své kouzlo skrýté za zdmi věznice měla.

Long
18.09.2018 4 z 5

Mrazivé svědectví o životě v ženské věznici. Realistický obraz všudypřítomného odlidštění a degradace člověka. Osobní zpověď politické vězeňkyně Evy Kantůrkové. To je útlý román Přítelkyně z domu smutku.

Každá kapitola je věnována jedné z přítelkyň - spoluvězeňkyň spisovatelky a jejímu příběhu. Knížka je velmi čtivá. Příběhy plynou před očima čtenáře úplně samy, navzdory tématu se jedná o nenáročnou četbu. Autorka neřeší politiku ani historii. Zajímá ji pouze život, obnažený, zranitelný a pravdivý. Intenzita prožitku bezmoci i naděje je téměř hmatatelná.

Kniha je hluboce lidská. Čtenář poznává ruzyňskou věznici jako svět sám pro sebe. Setkává se s vynalézavostí vězňů, kteří se seznamují mezi sebou telefonováním přes záchodový odpad a posíláním motáků z jednoho zamřížovaného okna do druhého. Izolace od světa, drsné životní podmínky, krutost a bezpráví se snoubí s drobnými radostmi a hlubokým přátelstvím. Celou knihu prostupuje mýtus zvláštního pouta, nevypověditelné sounáležitosti mezi vězni - vyděděnci a psanci společnosti.

Kniha není pro každého. Jaké podoby nabývá lidskost v nelidských podmínkách, jak vypadá její zánik a jak její triumf? Kde začíná člověk? Možná vám napoví Přítelkyně z domu smutku.

čuřil
05.09.2018 4 z 5

Krásně smutná knížka. Jen tak spadnout do něčeho je pro většinu nepředstavitelné.
Obzvláště když se ve vězení setkáte s různými lidmi za všelijaké prohřešky.

Melanka
27.07.2018 5 z 5

Obdivuji, jak autorka dokázala najít krásu a cit u svých spoluvězeňkyň. Musela to být strašlivá zkušenost strávit rok v komunistickém kriminále. Seriál jsem kdysi viděla a líbil se mi, ale kniha ho mnohonásobně předčila.