Príbehy z New Yorku – Rozvláčna dáma

Príbehy z New Yorku – Rozvláčna dáma https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359876/bmid_pribehy-z-new-yorku-rozvlacna-dama-1mY-359876.jpg 3 9 3

Spomedzi množstva novinárov a reportérov, ktorí v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch písali pre časopis New Yorker, je najvýraznejšou Írka Maeve Brennan. Od roku 1954 do roku 1981 písala do rubriky Šum mesta pod pseudonymom Rozvláčna dáma. Jej nezabudnuteľné momentky zo života malých reštaurácií, lacných hotelov a preplnených ulíc okolo Times Square a vo Village predstavujú nadčasovú, trpkosladkú poctu mestu, ktoré nazývala najľahostajnejším, najambicióznejším, najzmätenejším, najkomickejším, najsmutnejším a najchladnejším a zároveň najľudskejším z miest. Momentky z New Yorku niekedy pripomínajú maľby Edwarda Hoppera. Maeve Brennan v nich zachytáva svetlo, ktoré dopadá na scénu pri stole v reštaurácii, hotelovej lobby či v metre a osvetľuje ju.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Inaque

The Long-Winded Lady: Notes from the New Yorker , 1969

freejazz
07.10.2021 3 z 5

mozaika veľkého jablka od štyridsiatych do šesťdesiatych rokov. niekedy mierne nudné, inokedy mierne ironické alebo akčné. pekná kolekcia postrehov.

adorjas
30.06.2019 3 z 5

Naozaj čriepky života z ulíc NY. Pri niektorých ste dokonca cítili vôňu amotsféry pri popise či už postáv, jedla alebo betónu, ktorý pokrýva túto džungľu. Bolo zaujímavé, ale sledovať hlavnú myšlienku, ktorá mi zjednocovala celú knihu, a tým bola premenlivosť mesta. Autorka v každej epizóde zdôrazňovala rúcanie starých budov pre vznik vyšších, krjaších, modernejších, obchodných budov. Kniha by sa dala pomenovať aj ako elégia mesta, ktoré už nikdy nebudeme mať možnosť spoznať tak, ako ho poznala v priebehu 50. a 60. rokov autorka...

JanaŠ.051
31.08.2018 5 z 5

Maeve Brennan pôsobila ako novinárka v americkom týždenníku New Yorker a v tejto knihe sú zozbierané stĺpčeky, ktoré písala do rubriky “O čom sa hovorí”.
Vďaka týmto momentkám sa máme možnosť vrátiť do New Yorku šesťdesiatych rokov a spoznať bizarné postavičky, príjemné reštaurácie, antikvariáty či len vdýchnuť atmosféru ulíc a avenue.
Maeve Brennan samú seba označovala za “ubytovanú cestovateľku”, na New York sa díva očami návštevníčky, ktorá podľahla jeho čaru a mesto ju fascinuje, hoci nie je tajomné ako Rím či Paríž.

Autorovy knížky

Brennan Maeve