Príbehy starej Hnúšte

Príbehy starej Hnúšte https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499902/bmid_pribehy-starej-hnuste-GV6-499902.jpg 4 1 1

Nie je to monografia v klasickom zmysle slova, ale je to kniha nabitá históriou a miestopisom slávneho mesta Hnúšťa, o ktorom takmer nikto nevie, kde leží. Kolektív autorov predviedol, že aj menšie a „zapadnuté“ mestečká majú bohaté letopisy.

freejazz
30.07.2022 4 z 5

nie je to prvá kniha, ktorú som sa rozhodol podporiť. upozornil ma na to stratlab, asi najlepšie zvládnutý slovenský crowdfounding. a viem, že pri príprave tejto knihy stál aj Mišo Šesták, čo je taká skvelá postavička až výnimočná postava slovenskej súčasnosti.
predstavte si, že máte združenie, venujete sa oprave nejakého starého objektu - v prípade Hornej Rimavy šlo o most - a pritom zisťujete, aké bohaté dejiny majú miesta, po ktorých prechádzate. myslím, že to je najlepší spôsob, ako dostať lokálpatriotizmus pod kožu.
výsledkom práce kolektívu autorov je čítavá kniha o histórii, zaujímavých miestach i momentoch a osobnostiach, ktoré sú spojené s Hnúšťou, ktorá bola v časoch vrcholiacej c. a k. monarchie naozaj priemyselným centrom Gemera.

mrzí ma, že napriek tomu nemôžem dať dielu plný počet hviezdičiek. je tu plno krásnych príbehov, jedinečných fotiek... ale... kniha neprešla jazykovou úpravou a je to naozaj poznať. množstvo gramatických, štylistických a miestami aj faktografických cýb, nezjednotené písanie mien a názvov, opakujúce sa celé odstavce... je to obrovská škoda, pretožeto na prácu celého kolektívu vrhá zbytočný tieň.

držím palce celej bande, ktorá sa podujala spáchať toto dielko a teším sa na ich ďalší počin. určite ho zasa rád podporím.

Autorovy knížky

Roman Lebeda