Příběhy Staré dámy

Příběhy Staré dámy https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166260/mid_pribehy-stare-damy-WUP-166260.jpg 5 123 35

Tato kniha by měla zaplnit dosud prázdné místo na českém trhu, na němž neexistuje žádná kniha, zabývající se historií nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Ten je přitom v posledních letech v Česku stále populárnější, nejen kvůli startům Romana Kreuzigera, ale i díky přímým přenosům, jež kromě Eurosportu začala loni vysílat i veřejnoprávní ČT4. Každoročně navíc vyrážejí tisíce českých fanoušků na Tour i osobně. V roce 2013 se uskuteční jubilejní 100. ročník Tour de France. Toto datum tedy nabízí ideální příležitost k vydání takové knihy. Už v letech 2009-2011 vycházely v MF Dnes krátké příběhy z historie Tour. Ta zůstává stále pro řadu Čechů neznámá, vždyť za komunistické éry byla profesionální cyklistika v Československu takříkajíc "na indexu" a informace o výsledcích a průběhu závodů vycházely jen velmi strohé. Zmíněný seriál MF Dnes se setkal s pozitivním ohlasem. Nyní tedy přicházíme s mnohem rozsáhlejším projektem, který by měl komplexněji zmapovat historii Tour. Na základě dobového tisku, knih, autobiografií a v novější historii i setkání s pamětníky bychom chtěli čtenářům přiblížit nejslavnější příběhy z dějin Tour de France, její hrdiny, záhady, podivné události i úsměvné historky. K tomu by měl dopomoci i reportážně-publicistický styl knihy, která nemá nabízet suchý přehled událostí, ale naopak z dobových materiálů zrekonstruovat živí děj, jenž dokáže čtenáře do sebe vtáhnout. Jádro knihy: - 50 slavných příběhů z historie Tour, doprovázených dobovými fotografiemi (u každé kapitoly by měl být navíc rámeček - jakési zrcadlo doby, se 2 až 5 zajímavými událostmi, které dotyčný rok ve světě přinesl) Další bonusy: - Příběh Gira a Vuelty - stručně o vzniku dalších dvou ze tří nejslavnějších cyklistických závodů světa - Česká stopa na Tour - osobní vyprávění osmi československých a českých cyklistů, tedy všech, kteří v minulosti Tour absolvovali - doprovázené fotografiemi z jejich archivu - bohaté statistické přehledy: vítězové Tour, majitelé trikotů, rekordy, zajímavosti... celý text

raffi
04.11.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Plná zaujímavých športových a ľudských príbehov, tak výborne a pútavo napísaná! Doplnená dobovými fotografiami, u toho sa človek ani nemôže nudiť... A vlastne je to kniha, ku ktorej sa vždy bude dať vracať - počas "cirkusu" Tour sa to ponúka.

Radous
28.10.2018 4 z 5

Na kole jezdím, knihu jsem dostal právě díky tomohuhle svému zájmu. Přestože jsem z celého pojednání znal tak dva cyklisty, bylo to zajímavé čtení. Člověk by neřekl, do jak brutálního závodu se před sto lety Frantíci pouštěli a v jaké podobě ho známe dnes.

Mali88
29.08.2018 5 z 5

Výborná knížka. Nečekala jsem tak tlustou knihu, ale stála za to. Úvodní kapitoly jsem přeskočila a začala číst až od cca 60. let. Přesto to bylo skvělé. Líbil se mi pohled na hvězdy, které už kariéru ukončili. Někteří už bohužel nejsou mezi námi, a jiní mají zase potíže se zákonem. Zároveň čteme o začátcích hvězd současných. Celá kniha je doplněna skvělými fotografiemi a výsledkovou částí.

Dragonian
16.07.2018 5 z 5

Skvělá kniha o jednom z nejznámějších cyklistických závodů. Příběhy z minulosti jsou až neuvěřitelné. A kniha je bohatě doplněna dobovými fotografiemi.

Dalamar
03.01.2018

Kolosální kniha, kolosální zpracování. Tato kniha všemi svými atributy vzdává hold legendární Tour de France. Pan Macek si dal obrovskou porci práce se sháněním podkladů pro tuto knihu a tak se nám na jejich stránkách odvíjí neuvěřitelný příběh všech hrdinů, kteří se postavili na start Staré Dámy. Člověk nestačí žasnout co vše museli první průkopníci cyklistiky na samotném začátku historie Staré Dámy podstoupit. Kniha obsahuje množství dobových fotografií a člověk se tak lépe vcítí do historie Tour. Popsány jsou zde i stopy jež na Tour zanechali čeští cyklisté. Nutnost pro každého fanouška cyklistiky!

Jack.Bledsoe
20.10.2016 5 z 5

Strhující! Nejprve jsem četl s přestávkami, ale kolem strany 250 jsem se dostal do úniku a jako v tranzu spurtoval až do cíle, kam jsem dorazil kolem čtvrté hodiny ranní. Čili v podobný čas, ve kterém dojížděli etapy i cyklisté v samotných počátcích Tour:))

Především je to krásně a čtivě napsaný, byť ty emoce pan Macek někdy ždíme až moc:)) Ale nakonec mi to vůbec nevadilo, i když jsem měl zpočátku trochu obavy, jelikož znám jeho styl ze sportovních článků. Každopádně s takovou slovní zásobou a celkovým slohem strká do kapsy i řadu našich beletristických autorů.

Nutnost pro všechny fanoušky Tour a snad i sportu celkově.

Mia77
08.09.2016 5 z 5

Krásná kniha o Tour de France. Autor si musel dát neskutečnou práci sebrat všechna fakta a obrázky, ale výsledek stál za to. Ostatně pan Macek je již dlouhou mým velkým oblíbencem. Jeho články nejsou bezduché a většinou jeho komentáře nejen k cyklistice, ale i k ostatním sportům, jsou výstižně napsané. Doporučuji.

habakkuk
16.11.2015 5 z 5

Fantazie, to bylo počteníčko. Perfektně napsaná kniha, zajímavé příběhy,
někdy až k neuvěření...
Dlouho jsem na knihu čekal a vyplatilo se to na 1000procent.

Jarin212
29.07.2015 5 z 5

Jen si dovolím upravit doporučení uživatele Mijagi - číst nikoliv před, ale vždy až v průběhu Tour.
Tomáš Macek vystoupal na pomyslný Tourmalet mezi sportovními publikacemi s lehkostí Pantaniho v nejlepší formě. Celou knihou prošel bez jediného zaváhání, nekompromisně soustředěný a oddaný svému úkolu lépe než domestikové Sky Chrisi Froomovi (psáno v roce 2015). Po závěrečném vítězném spurtu mne pak nenechal na pochybách, že příští rok budu sledovat Starou dámu opět a jedině s jeho knihou. Díky!

Mijagi
21.08.2014 5 z 5

S každým dalším příběhem ze sebe Stará dáma strhne část svých slušivých, barevných, trikotových oblečků, až před vámi vstane nahá, odhalená na kost. Stačí přelouskat celý tento neskutečně čtivý sportovně-literární „špalek“. Autorovi se podařilo z velkého množství informací vytáhnout ty nejzásadnější a kvalitní formou nechat čtenáře nahlédnout do kompletního obrazu slavné Tour de France. Úvodní ročníky, na kterých jsou závodníci odkázáni ve všem jen na sebe, první dobývání legendárních alpských průsmyků, kam v té době ještě nevedou zpevněné silnice, období tvrdých diktátů hvězd typu Bartaliho, Hinaulta, Merckxe a Induraina, nezapomenutelné souboje mezi Ullrichem a Armstrongem, ale také strašák v podobě dopingu, jehož do pedálů přivlečou především peníze. Doporučuji číst před začátkem následujícího ročníku Tour a prodloužit si tak cyklistický svátek :-)

LBZ
21.04.2014 5 z 5

Skvěle napsané. Knížka je poskládaná z příběhů, které se na TdF odehrály. Zajímavé i pro necyklistu. :-)

Vanous84
27.12.2013 5 z 5

Vyborne napsana kniha, famozni pribehy vsech valecniku na kolech. Perfektne propletene kapitoly mezi sebou, kniha se cte naprosto sama....Pro fanousky cyklistiky a nebo jen Stare damy naprosta nutnost

xxtom
16.10.2013 5 z 5

Parádní historické fotografie a příjemné čtení doplněné spoustou zajímavostí.

klf76
23.08.2013 5 z 5

Skvela kniha o historii Tour de France se spoustou uzasnych fotografii. Ja jsem knizku doslova hltal :). Asi jedna z nejlepsich sportovnich knih za posledni roky. Opravdu vyborna kniha.

Honza Zeman
13.07.2013 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, výborný zdroj všech důležitých informací o historii Tour, krásné dobové obrázky, plno překvapivých informací pro neznalé. Doslova se při čtení rozplývám blahem, na takovou knihu jsem čekal dlouho. Jednoznačně doporučuji, i za tu cenu si to kniha zaslouží.