Příběh služebnice

Příběh služebnice
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356084/bmid_pribeh-sluzebnice-N1J-356084.jpeg 4 2811 2811

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Handmaid's Tale , 1985

Toffee
25.08.2017 4 z 5

Zneklidňující knížka s dusivou atmosférou tvrdého totalitního režimu. Zahalené ženy, které nesmí pohlédnout na muže, natož s nimi mluvit, muži, kteří se nesmí podívat, promluvit, natož se dotknout ženy (když to není manželka), ženy nesmí číst, učit se, pracovat. Dívky jsou hromadně a dojednaně provdávány ve 14 letech. Rituály a obřady, kolektivní popravy...Nebylo to snadné čtení, styl by pomalý, občas záměrně monotónní, jako každodenní život hrdinky.

micha-ella
24.08.2017 5 z 5

Výjimečná SF! Moc se mi to líbilo, jen mi vadil stálý přítomný čas.

Silmarien
24.08.2017 3 z 5

Znepokojivý príbeh o spoločnosti s prísnymi pravidlami, ktorá absolútne ovládla jednotlivcov, najmä určitú skupinu žien.
Nech už bola kniha akokoľvek dobrá, jej štýl mi počas celého čítania spôsoboval nepríjemné pocity, až nevoľnosť. Asi to bol zámer. Spoločnosť je v príbehu Fredovej opísaná drsne a realisticky i neuveriteľne zároveň.

Veľmi zvláštne, s rozporuplnými pocitmi.

Pavlnka
23.08.2017 5 z 5

Knížka, kterou mi doporučila dcera a naprosto mě nadchla. Ten konec byl sice trochu divný, ale příběh byl fascinující a běhal mi z něj mráz po zádech. Doporučuji všem.

Warty
18.08.2017 5 z 5

Naprosto strhující kniha, přečetla jsem ji v podstatě jedním dechem. Výborně napsané, mohu jen doporučit, i když závěr knihy mě upřímně řečeno trochu zklamal. I tak si zaslouží plný počet hvězdiček :-)

Torey
03.08.2017 5 z 5

Žádná jiná kniha mi doteď nedala tolik zabrat. Desítky otázek se mi díky ní ještě teď honí v hlavě. Snad jsem ji ani neměla číst...? Vykreslila svět jako jednu velkou noční můru dnešních moderních žen. A že tu stále je možnost, že se stane realitou!!!
Úžasná, strhující a děsivá! Stejně jako seriál HULU.

TomTomis
21.07.2017 4 z 5

Kniha o společnosti, kde kupa věcí je postavena na hlavu, diktátorský režim se zvláštními rysy společnosti... Při některých pasážích mi běhal mráz po zádech. Jazykově a stylisticky dobře napsané. Konec mě poněkud zklamal, ale je mi zároveň jasné, proč nakonec sáhla Atwoodová k takovému závěru. Závěr otevřený, bez jasného zjištění, co se vypravěčce stalo. Už se těším na poslední její knihu, co nedávno vyšla...

EmmaKrizova
17.07.2017 5 z 5

Distopie z pohledu ženy. Trochu zmatené, neucelené, velmi emotivnì a psychicky náročné. Jsem rada, že se mi ten seriál nepodařilo stáhnout. Někde jsem četla, že Trump se chová škaredě k ženám, a tak je potřeba právě dnes si toto připomínat. občas mám pocit, že žiji v distopickém románu, občas v první, nėkdy druhé kapitole. Občas si myslím že heslo/ naučili jsme je číst, příště už tu chybu neuděláme / má svou logiku. Z knihy podle mého nečiší žádnÿ feminismus a i v tomto případě zůstává dílo nepochopeno. Ještě pořád jsem asi v e věku, kdy mě každá přečtená kniha formuje . Někdy i zásadně. Žila a částečně žiji v době, kdy mužeme všechno. A pod heslem všeho s mírou se mi ta volnost mnohdy příčí. Radši prague pride každej týden a potraty na počkání v lékárnê než toto.

Danca196
15.07.2017 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře, ale představa, že by něco takového mohlo v budoucnosti nastat, je děsivá...

NikkiJ
15.07.2017 3 z 5

Knihu jsem četla kdysi dávno a byla jsem z ní nadšená ovšem když jsem ji teď oprášila, díky skvělému seriálu, mé nadšení opadlo. Téma je opravdu skvěle vymyšlené ale styl vyprávění mi moc nesedl a to vůbec nemluvím o "vydařeném" zakončení knihy. Jak zde již někdo zmínil tak i pro mě seriál překonal knihu, což se nestává moc často.

Haňula_
12.07.2017 4 z 5

Děsivá vize budoucnosti.
Už teď se řeší neplodnost a už teď je pro ty bohatší více možností a tak tomu je i v této knize. A jelikož patří politici a vysoce postavení úředníci do této sorty lidí, nemá nový systém tolik překážek s prosazením se.
Na knize je také zajímavé, že se tento problém nebude týkat celé populace.

joslin
06.07.2017 3 z 5

Seriál překonal knihu...

Šárka_D
03.07.2017 4 z 5

Hodně čtivé kratší dílo, ze kterého se mi až svíral hrudník při představě, že by takové uspořádání vážně mohlo nastat. Tuším, že zajímavé bude spíše pro ženy, feminismus z něj tryská proudem, a pokud se vám líbilo, určitě budete nadšeni i ze stejnojmenného seriálu, který se knihou inspiroval a možná ji i překonal.

Kerberos
30.06.2017 3 z 5

Bohužel se mi nelíbila.Ani si nechci představovat,že by bylo něco takového možné.

cace
25.06.2017 3 z 5

Zajímavá, čtivá kniha.

Baiba
10.06.2017 5 z 5

Depresivní, ale návykové čtení. Autorka dokáže skrze intimní zpověď hrdinky vykreslit totalitní společnost v celé její hrůze. Nástup diktátorského režimu zachycuje prostřednictvím flashbaků až nepříjemně věrohodně. Hodně zjednodušeně řečeno - feministická verze 1984.

Ditules
20.05.2017 4 z 5

Na knihu jsem přišla díky seriálu, který běží v USA od minulého týdne.
Velice zajímavé, i díky tomu roku vydání - 1985! Jen mě mrzí, že ten konec je takový otevřený...

Quireworm
19.05.2017 4 z 5

Knížka s rozhodně zajímavou myšlenkou, kterou podle mě jen trochu kazí konec... Člověk čte tak, že se těší na další stránky a je hrozně zvědavý, jak vše vlastně skončí. Vyprávění hlavní postavy je skvělé a autorka si velmi dobře hraje s různými popisy dění. Někdy vás pasáže donutí přemýšlet nad tím, co kdyby se něco takového stalo..

pobijecmuch
10.05.2017 odpad!

Nerad se chlubím, ale u tohoto literárního díla jsem udělal rekord. Knihu jsem četl, přeskakoval a u ní usínal asi rok. Prostě asi nejsem fanda takovéto matriarchální literatury.
Začátek mně připadal, že jsem v prostředí kláštera svatých boromejek, později jsem byl vehnán na výroční schůzku sdružení Profesionální žena, kde mně předsedkyně šikanovala, že jsem opět nevrátil dolů prkýnko na klozetě.
Prostě podivný bláznivý svět, kde je muž jen hračkou pro ženy. Kniha úplně postrádá děj a monology jsou sice někdy hodně emotivní, ale vlastně o ničem. Závěrem tohoto depresivního komentáře prohlašuji, že knize dávám hodnocení odpad, ale pěkný odpad.

Manyna
07.05.2017 3 z 5

Ačkoliv sci-fi moc ráda nečtu, tak tenhle počin se mi moc líbil. Příběh Vámi prostoupí jako nic a vy si připadáte hůř a hůř s každou další přečtenou stránkou a modlíte se za to, aby tam byla alespoň mizivá naděje na dobrý konec...
Jako věčný snílek stále věřím, že láska se z našeho světa nikdy nevytratí a my se neocitneme ve světě, kdy vybrané ženy slouží jen jako "nádoba" na rození dětí.