Príbeh slona

Príbeh slona https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512833/bmid_pribeh-slona-Kgy-512833.jpg 5 60 19

Nádherný príbeh o putovaní slona späť do divočiny. „Pamätám si každý pohľad, každý zvuk, každú vôňu od narodenia až doteraz. Nepoznám dátumy, ktorými by som meral čas, nepoznám hranice dvojnožcov, no viem, že život ma zavial ďaleko od domova. Odviedli ma do vzdialených krajín, do iného podnebia, cez nekonečné vody na miesta, kde sa týčili hniezda plné hluku a neznesiteľne žiarivých svetiel, kde uháňa nespočetné množstvo falošných beštií.“ Ishi ako mláďa prišiel o všetko. Rodinu mu vyvraždili pytliaci a nebyť chlapca menom Kamau a manželov Hathawayovcov, ktorí sa ho ujali, skončil by rovnako. Rozprávanie Ishiho o dospievaní u láskavých „dvojnožcov“, o putovaní so sloními stádami naprieč Afrikou, ale aj o živote v zajatí je jedinečne pretkané osudmi jeho záchrancov. Keď sa ich cesty na desiatky rokov rozdelia, nie je isté, či sa niekedy opäť stretnú. Od horúceho afrického kontinentu cez daždivú Britániu až po vzdialenú Ameriku, Ishiho slonia odysea má jediný cieľ. Dostať sa domov.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Příroda, zvířata

Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

The Memory of an Elephant , 2021


více info...

Komentáře (19)


Dandy1
Dandy1
31.01.2024 3 z 5

Dojemný příběh jednoho slona. Na pozadí je pytláctví, mamon a korupce. Dobu, kdy byli sloni a nosorožci na pokraji vyhynutí pamatuji. Naštěstí se je podařilo zachránit.

Ivanule
Ivanule
19.01.2024 5 z 5

Tuto knihu jsem od začátku do konce naprosto hltala!!Vše bylo tak nádherné, popsané jako byste tento příběh prožívali s postavama a s postavou Ishiho. Nejednou mi ukápla slza,bylo to dokonalé


Gabča67
Gabča67
27.12.2023 4 z 5

Sloni patří mezi zvířata, která mám ráda už od dětství. Už proto jsem se na knihu (dárek) moc těšila. Musím říci, že první polovina knížky se mi líbila více nežli druhá. Kniha popisuje životní pouť a příběh slona jménem Ishi od slůněte, až do konce jeho dnů. Příběhem se prolínají i lidské osudy a to zejména rodinných příslušníků adoptivní rodiny malého slona. Někdy až zbytečně podrobné a z mého pohledu zbytečné, neboť děj knihy zásadně neovlivní. Na druhou stranu jsem se dozvěděla mnoho zajímavého jak ze sloního života, tak i o zvycích těchto úžasných inteligentních zvířat.

Toledo
Toledo
27.12.2023 4 z 5

Dojemné putování slona za svou "rodinou". V knize se toho děje spoustu, ale všechno je vlastně jen rychle popsáno a nejde se příliš do detailů - tudíž ani nevím, zda mi to vadilo nebo naopak.
Miluju zvířata, takže to byl i impuls ke koupi knihy, avšak podle hodnocení jsem čekala trochu víc.

marky2558
marky2558
12.12.2023 4 z 5

Velmi dojemný příběh. Několikrát ukápla slza. Bude se líbit každému, kdo miluje zvířata.

surikata246
surikata246
01.12.2023 5 z 5

Krásné čtení, které je velmi poučné i názorné. Sloni jsou fascinující zvířata a jejich život je těžký a jedinečný. Rozhodně doporučuji.

Lvíček835
Lvíček835
04.11.2023 5 z 5

Naprosto úžasná kniha o slonovi který za svůj život prožil toho tolik že to snad ani není možné hodně mě zraňovalo pytláctví hlavně kvůli nějakým klům což je hyenyzmus.Moc se mi líbilo vyprávění z pohledů slona jako byste to všechno vyděli jeho očima,proto jsem mu rozuměla jak to vše prožíval.Doporučuji tuhle knihu všem co milují zvířata a nenávidí když se jim ubližuje.

Grohlinka
Grohlinka
25.10.2023 3 z 5

Zajímavé vyprávění jednoho slona, což je samo o sobě velice originální, což oceňuji.

Kniha je důležita, přibližuje problematiku pytláctví, které je stálé aktuální.

Ivana11
Ivana11
10.10.2023 5 z 5

Tak to byla opravdu nádhera.

tittanie
tittanie
08.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem narazila náhodou na databázi. Chvíli jsem váhala, jestli ji číst, protože nejsem úplně fanoušek zvířat, ale řekla jsem si proč ne.

Kniha byla velice dojemná, jak to už u knih o zvířatech bývá. Co mi ale vadí, je označení sága. Přijde mi, že poslední dobou se ság vyrojilo spoustu a ságy to nejsou. Pak mi vadí, že si přečteme o osudu jednoho zvířete a nezajímá nás, že ostatní zvířata neměl, kdo zachránit, protože neměl lidské kamarády. A pak mi vadí, že lidé na všechno potřebují reality show, aby je začal zajímat problém. Trochu si popláčou, ale pak si nabijí zbraň a bum ho, jenom aby měli trofej. A taky mi vadí polidšťování zvířat. A taky to, že když čteme o slonech, tak jim fandíme, nevadí nám, že lev zdechne, protože neulovil slona, aby se nažral.

Ale to jsem trochu odbočila, kniha se mi líbila, četla se velice dobře, líbilo se mi střídání myšlenek slona a života lidí.

Tina.orl
Tina.orl
02.10.2023 5 z 5

Na knihu jsem viděla spoustu chvály, tak jsem se k ní konečně také dostala.

Už po přečtení prologu jsem pochopila, že to bude emoční jízda. Slon putující zpět "domů" a při tom vzpomínající na veškeré krásné momenty, ale i krutosti vás prostě chytne za srdce.
Autor dobře zachytil jednotlivé momenty a vy máte radost, vztek, soucítíte nebo jste smutní. A takhle pořád dokola.

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Kromě krásného příběhu se navíc opět ujistíte kolik je na světě krutých lidí a kolik těch, kterým to není lhostejné.

Luccinda
Luccinda
10.09.2023 3 z 5

Vyprávění slona jménem Ishi, který se na sklonku života rozhodl podniknout cestu napříč Afrikou, aby se vrátil za lidmi, kteří mu jako malému slůněti zachránili život. Musím přiznat, že ačkoliv jsem čekala, že ve mně příběh vyvolá mnohem více emocí, když jsem četla o tom, jak Ishi kvůli pytlákům přišel o celou svoji rodinu, měla jsem slzy na krajíčku. Škoda, že se to ve zbytku knihy už neopakovalo, ale i tak to bylo moc fajn čtení.

Miluju Afriku a všechno s ní spojené, takže tohle putování jsem si opravdu užila. Jen mě mrzí, že se příběh až příliš soustředil na osudy rodiny Hathawayových. Přiznám se, že jejich životy mi nepřišly příliš zajímavé a mrzelo mě, se příběh hodně odklonil od vyprávění slona Ishiho, které mě zajímalo mnohem více. To je důvod, proč jsem u Sloní paměti zůstala někde na půli cesty. Líbila se mi, ale asi jsem čekala více.

Rodaw
Rodaw
08.09.2023 3 z 5

SLONÍ PAMĚŤ
Hodnocení Knihánkova: 3 hvězdy

Když jsem se dozvěděla, že vyjde rodinná sága mapující několik DESÍTEK let - navíc doprovázená zvířecím příběhem (alá Psí poslání - akorát se slonem) - byla jsem nadšená. No a možná nadšená je slabé slovo :). Miluju rodinné ságy, ještě víc miluju rodinné ságy, které se odehrávají opravdu v průběhu mnoha let, miluju Psí poslání a obecně miluju zvířecí příběhy. Exotické prostředí Afriky bylo jen lákavým bonbónkem navíc! Všechno vypadalo dokonale, proč to tedy nakonec úplně nevyšlo...?

Kniha má jen něco přes 250 stran - což je docela málo na to, že mapuje několik desítek let jedné rodiny a života slona. Člověk by si řekl "Hm, tak to teda pofrčí a bude utíkat hodně rychle" - a to právě ani tolik ne. Hlavní "problém" u knihy byl ten, že já z toho tu rodinnou ságu ani moc necítila. Problém je asi špatné slovo, proto ty uvozovky, možná by lépe sedělo označení "zvláštní překvapení" :D. Ano, nějakou rodinu jsme tu měli a sledovali jsme jejich život po dobu spousty let, ale vše se odehrávalo spíše tak v pozadí, často jen v náznacích, nerozvinuté... Na život a putování slona se pan autor zaměřil víc, ale i tak vše bylo napsáno takovým velice zvláštním a specifickým stylem psaní. Pro mě trošku těžkopádným - občas se v textu našla i slova, kterým jsem nerozuměla :D. Tahle kniha by dle mého mohla uspokojit náročnějšího čtenáře či intelektuála. Ten styl psaní se těžko popisuje, sice svým způsobem stručný a věcný - ale mnohdy těžší na strávení. I když je kniha tenká a ten příběh není složitý, vyžaduje za mě vyšší potřebu míry soustředěnosti.

Ač z knihy úplně nesedím na zadku, jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Miluju příběhy se zvířátky a v Sloní paměti bylo úplně super i exotické africké prostředí. Jen bohužel je tu poměrně blízce popsáno pytláctví a vyvražďování zvířátek kvůli byznysu. Slovo bohužel jsem použila z toho důvodu, že jde samozřejmě o velice smutnou realitu, o které se nelehce čte. Některé scény mě skoro rozplakaly:(. Ale je strašně moc dobře, že se tato témata otevírají a za mě velký plus nahoru, že se jim pan autor v knize věnoval.

Knihu jsem četla dlouho. Trošku jsem se s ní prala. Byla jiná, než jsem čekala. Byla zvláštní. Pokud Vás ale zaujala anotace, běžte do ní. Právě tím, že je knížka zvláštní a náročnější, než by člověk čekal, dokáže podle mě skvěle rozšířit obzory ve více sektorech. Navíc konec je nádherný a každý si v něm najde své. Ukazuje tvrdou realitu života (osudy některých členů z rodiny) a úplný ten závěr... já, jakožto majitel Domova důchodců pro pejsky, jsem v kontaktu se smrtí moc moc často a takové konce můžu. Resp vždy si v nich něco najdu. A dodávají mi krom jiného naději. A vlastně taky dost odvahy - nevzdat to, protože tohle je život a k životu patří všechny různé odstíny.... Sloní paměť těžší kniha, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Ale jednou stačilo :D.

Více brzy v mém povídání na YouTube, kanál Knihánkov :-).

Renike
Renike
23.08.2023 5 z 5

Takové příběhy bych četla pořád. Dokonalá kniha, která by mohla mít výbornou filmovou adaptaci. Tohle nebyla první kniha z africké buše a ani poslední. Jedna z mála knih, kterou doporučuji ze zvířecí říše a afrického prostředí.

Betti
Betti
23.08.2023 5 z 5

Sloní paměť je jednou z nejlepších knih, kterou jsem letos četla. Slon Ishi vás naprosto pohltí svým vyprávěním a dokážete se vcítit do kůže slona, který žije v Africe a prožívá krásné ale i zdrcující události v životě. Moc se mi líbilo, jak věrohodně byl popsán sloní charakter. Byla taktéž rozebírána vážná a aktuální problematika pytláctví, o které je nutno hovořit. Celá kniha byla velmi poučná, napínavá a dojemná.

kalinkacz
kalinkacz
12.08.2023 2 z 5

Sloní paměť zněla skvěle, sama jsem si ji ve své hlavně pojmenovala jako Psí poslání jen je místo psa hlavním hrdinou slon.
No nezní to hezky? Čekala jsem dojemný, emotivní román o životní pouti slona, který chce naposledy vidět lidi, kteří ho kdysi jako sirotka zachránili.
Bohužel se ale musím přiznat, že jsem s příběhem hodně bojovala. Už po prvních pár desítkách stran jsem měla pocit, že už bych měla být dojatá, ale místo toho jsem cítila, že to tak nemám a jsem se křečovitě snažila, aby ve mně kniha nějaké podobné emoce probudila. Zároveň mi moc nesedl ani styl psaní...
Podle recenzí je mi jasné, že jsem jedna z mála (díky bohu), takže pokud vás Sloní paměť zaujala, tak ji zkuste, za sebe ale bohužel doporučovat nemohu...

VasnivaCtenarka
VasnivaCtenarka
09.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo takové milé pohlazení po duši.

Ishi malé slůně, které se stane sirotkem po nešťastných, krutých a tragických událostech, které se staly jeho sloní rodině. Těžce jsem si představovala toho malého bezbranného tvorečka, jak stojí u své mrtvé maminky. Naštěstí celou nešťastnou situaci viděl malý kikujský chlapec, který zalarmoval místní záchrannou stanici, která se o Ishiho postarala. A tak začala pro Ishiho nová životní etapa, ve které se po hrůzných událostech seznamuje i s hodnými lidmi, kteří se o něj starají a nahrazují mu jeho sloní klan. Jak Ishi roste, vztah s jeho dvounohými kamarády se prohlubuje. Zapisují se do sloní paměti, která je snad nekonečná. Z Ishiho i přes jeho traumatické zkušenosti s lidmi roste laskavý, uvědomělý a mírumilovný slon, který vás svou hlubokou moudrostí zkrátka chytne za srdce.

Ishi se vydává na svou poslední cestu, která ho má dovést zpět do míst, kde se cítil vždycky bezpečně. Do míst, kde poznal svou dvounohou rodinu. A při té cestě vzpomíná na celý svůj život. Poodkrývá nám své myšlenky a své zkušenosti. Umožňuje nám nahlédnout do svého života a do života slonů a poznat, jak úžasní a majestátní tvorové sloni jsou.

Alex Lasker nám ukazuje, jak vysoce inteligentní tvorové sloni jsou. A je krásné nahlížet skrze jeho příběh do jejich života. Je to totiž život pozoruhodný, kouzelný, krásný, dojemný, citlivý, bolestný, veselý a taky maličko bezstarostný. Je to život, který nás může v mnoha ohledech inspirovat, což je asi ten hlavní důvod, proč jsem se do Ishiho a do knihy zamilovala já.

Velmi se mi líbila promyšlenost celého příběhu. To, čím si Ishi prošel a jaké osudy potkaly jeho dvounohé kamarády, nám autor předával v různých linkách. Střídala se linka ze současnosti, z minulost, z pohledu dvounožce i z pohledu Ishiho. Já osobně jsem milovala, jak jinak, sloní vyprávění a sloní pohled na svět.

Tempo knihy mi přišlo celkem optimální stejně jako délka kapitol.

Přestože se mi kniha opravdu líbila, možná bych ocenila více detailů a barvitějšího vykreslení prostředí a situací.

Knihu však mohu jen a jen doporučit a myslím, že vás nezklame. Je to takový neobvyklý příběh mezi těmi všemi romantickými a vražednými příběhy, které běžně čítávám. Rozhodně nelituji ani jedné jediné vteřiny, kterou jsem věnovala tomuto příběhu.

eva3992
eva3992
30.07.2023 5 z 5

Vydejte se na cestu Afrikou, na které poznáte mnoho nového a na jejím konci se na slony bude už jednou provždy dívat úplně jinak.

Příběh odehrávající se v letech 1962 až 2015 nás zavede do východní Afriky, ale i do Velké Británie, poznáme rodinu Hathawayových, chlapce z kmene Kikuju, ale hlavně slona, který se vydal na svou poslední cestu. Po padesáti letech chce navštívit lidi, kteří ho kdysi zachránili. Jeho vyprávění je krásné, dojemné i smutné.

Po přečtení anotace je jasné, že dostaneme dojemný příběh, rozhodně si připravte k ruce kapesníčky, budou potřeba téměř od začátku až do konce.

Střídají se nám tu vypravěči, místa i doba, ve které se zrovna nacházíme. Je to psáno jednoduše, přehledně, je nám jasné, kde se zrovna pohybujeme a autorův styl je přístupný všem.

Je zřejmé, že autor musel dlouho studovat slony. To, jak žijí, jak se chovají, co je pro ně typické. Díky tomu jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Sloni jsou velká zvířata, ale v knize jsou vylíčena velice citlivě. Myslím, že když se jim zadíváme do očí, uvidíme jejich skutečnou duši. A já se rozhodně po přečtení knihy budu na slony dívat jinak.

Je tu ukázána síla přírody a neskutečné krásy, ale bohužel i hrůzy, Afriky. Jelikož těžce snáším ubližování zvířatům, čtení některých pasáží bylo opravdu náročné a kruté, ale tak to v Africe prostě chodilo

Celý příběh mi před očima běžel jako film, byla jsem do něj naprosto ponořená a kdybych mohla, knihu vůbec neodkládám a přečtu ji na jeden zátah. Musím se přiznat, že Sloní paměť byla knihou, která mi pomohla dostat se ze čtecí krize.

Věřím, že Vás zaujme stejně jako mě. Je to krásné, smutné i dojemné. Příběh mě zasáhl tak, že jsem konec dočítala v slzách. Otevřete knihu a nechte slony vyprávět jejich vzpomínky.

iveta3689
iveta3689
25.07.2023 5 z 5

Nádherný příběh, skvěle napsaný. Něžný, emotivní, silný. Každé slovo přesně zapadá.