Prezidentov kocúr

Prezidentov kocúr https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274357/bmid_prezidentov-kocur-lZo-274357.jpg 3 9 5

V románe Prezidentov kocúr autor spomína na rodné exotické prímorské mesto Suchumi a jeho ešte exotickejších obyvateľov, na more, čo pení ako pohár šampanského. Ústrednou postavou autorových spomienok (a spomienok mnohých iných ľudí) je Michail Temurovič Bgažba, ktorý sa už počas života stal legendou a súčasťou mestského folklóru - netypický stranícky funkcionár, pôvodne vedec genetik, ktorý rád žil a šíril radosť a klamstvu dal hlboký etický rozmer. Tento človek sa odrazu ocitol uprostred vojnového besnenia. Na pohrebe Michaila Temuroviča sa zúčastnila aj jeho priateľka Zinaida Nikolajevna a v rukách niesla ryšavého kocúra, vnuka prezidentovho kocúra, ktorého Michail Temurovič našiel v kríkoch a dal jej ho so slovami, že je liečivý a že mu ho osobne daroval americký prezident.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Kot prezidenta , 2008

miruska810
25.12.2023 3 z 5

Hmmm. Keď som si knihu kupovala, vôbec by mňa nenapadlo, že tam ten kocúr, ktorý je na obálke, nebude príliš vystupovať. Myslela som si, že tu knihu nedočítam, keď som zistila, že to nie je úplne ten žáner, ktorý čítavam.
Dočítala som ju však a som príjemne prekvapená. :)
Michail Temurovič bol zaujímavý a vtipný človek. Bol to manipulátor a dokázal to, aby mu ľudia verili tie najväčšie sprostosti. Niektoré historky mňa bavili, niektoré pomenej. Často som sa strácala v tom, o čom vlastne čítam. Nevedela som sa rozhodnúť, či mňa tá kniha vlastne baví alebo nie. :D
Preto len 3 hviezdičky. Za prečítanie asi stojí.

Domka901
23.12.2019 3 z 5

Čtivé, zajímavé, i zábavné. :) Ale jinak takový průměr - ani nenadchlo, ani neurazilo.

yvett239
31.08.2018

Pobavila mě historka s červeným telefonem, nicméně jsem se nemohla začíst. Nedočteno.

bondula
20.03.2017 3 z 5

Prezidentov kocúr je akýmsi prípitkom na pamiatku dlhoročného predsedu UV SSR Abcházska a najlepšieho Suchumského tamadu. Ono sa to zaujímavo číta, životopis niekoho, o kom ste nikdy nepočuli. Ale že bol Michail Temurovič taký zaujímavý človek, dá sa o jeho živote napísať napodiv celkom milá knižka. On tuto pán dosiahol takpovediac najvyšší stupeň kolchidského kecala a ctil si staré dobré mravy, najmä ten, že hosť od teba nikdy nemôže odísť triezvy. A kedže sa mu ako pravému synovi svojej vlasti pri prípitkoch huba nezastavila, narozprával a nasľuboval v živote toľko, až sa zdá že abcházska vojna vypukla len pre to, aby jeho výmysly a plané sľuby nikdy neboli odhalené.
Ku knižke ešte chýba krátky návod na použitie – keď sa čitateľovi zdá, že kaukazskému humoru nerozumie a text sa javí nezaujímavý, nech sa nerozpakuje hrknúť si dva deci červeného. Až takto naladený som sa aj ja chytil a celé mi to začalo dávať nejaký zmysel. Tak teda na Michaila Temuroviča!

Koňadra
19.12.2016 4 z 5

Veľmi zaujímavá knižôčka. Ani neviem ako ju zaradiť. Musel som si vygoogliť (v azbuke ! ešte že občas musím oprášiť ruštinu a pamäťová stopa tam teda stále je), že Michail Temurovič vskutku žil a bol to riadny viťúz (vždy som chcel toto slovo v komentári použiť). Chvíľku som si zvykal na humor autora, ale potom som sa výborne bavil. Prostredie (?) - dokonalé : Abcházia, Svanetia, Adžaria a Gruzia.
Rád by som sa prihovoril k vydavateľom : Viac tých abcházskych autorov do políc našich knižníc, viac tých abcházskych autorov ... :o))) Nehľaďte na to, že toto je jediný komentár, ostatní čítajú tajne.

Guram Odišarija
gruzínská, 1951