Přetížení

Přetížení https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68676/bmid_pretizeni-96n-68676.jpg 4 337 42

Arogantní a mocná elektrárenská společnost kontra spotřebitelé energií a ekologické hnutí. K tomu politický extrémismus v jeho patologické podobě - terorizmu. To je dost protikladných zájmů, aby děj románu měl akční až strhující průběh. Také v tomto díle autor potvrzuje v čem je jeho přednost - dokonalá znalost prostředí a lidí i problémů dnešního světa, nenapodobitelné vypravěčské umění.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Talpress

Overload , 1977

Kerberos
30.06.2017 4 z 5

Četla jsem vícekrát a líbí se mi příběhy lidí v pozadí.

Miqqie
27.01.2017 4 z 5

Prvních asi 150 stránek bylo celkem zdlouhavých, ty jsem však naštěstí rychle přeletěl, protože mám teď drajv. Rychle jsem se zorientoval v ději vžíval se do událostí. Přesto mě žádná postava takřka nijak mimořádně nezaujala a děj tak moc neprožíval. Časem ale vzrostlo napětí na vysokou úroveň a začalo mě to docela bavit. Ke konci se mi moc líbily postřehy o ekologii, konzumní společnosti a poukazování na plýtvání a rozmařilost. A to se mi jako 'ekologovi' líbilo, nemám totiž rád plýtvání a jiné zbytečné plundrování země. Občas jsem měl pocit, že hlavně jen kvůli zhruba poslední třetině by to mohlo stát každému za přečtení.

julanka
28.12.2016 4 z 5

Arthur Hailey je od přečtení Penězoměnců můj oblíbený autor, a musím říct, že ani Přetížení nebylo špatné. Jedná se o příběh z prostředí elektrárny bojující proti ochráncům přírody, přičemž při čtení fandíte elektrárně. Dnešního čtenáře asi nejvíce udiví, jaké problémy s nedostatkem elektřiny měli už TAK dávno! Ale pak se to asi nějak vyřešilo, když to dnes funguje, že jo..Jinak, protože je to už třetí kniha, kterou od Haileyho čtu, začínám poznávat jisté pravidelné části, ze kterých se romány skládají: zajímavá pracovní oblast (elektrárna) + aktuální společenské téma (nedostatek elektřiny) + pár hrozivých úrazů nebo nešťastných událostí (upadnutý penis, nějaké vraždy..)+ několik románku (románek s náhodnou quadruplegičkou), vše pospojováno a propojeno kladným hrdinou Nimrodem.

mynamail
20.11.2016 4 z 5

Mně se líbi námět, ale nějak i vadilo to "politikaření a obchodní intriky". Nemám to ráda ani v reálném životě a nemusím to ani moc v knížkách. I když vím, že to k době - bohužel - patří.
Ale četlo se mi to dobře. Kdo má Haileyho rád, měl by si přečíst i toto. Knížku bych zařadila tak do druhé půlky oblíbenosti jeho autorské dílny.

mutace
02.11.2016 2 z 5

Je to blobost, kdo chce vědět proč, ať se podívá do diskuze.
Sem do tát nesmím, aby se Eldar80 neposral.

akdar72
27.10.2016 5 z 5

Opět perfektně napsané.

Eldar80
18.09.2016 4 z 5

Zatím nejslabší autorova kniha jakou jsem četl. Domnívám se, že je to způsobené tím, že v této knize dal Hailey mnohem větší prostor osobnímu životu hlavních hrdinů. Málo propracovaná psychologie postav v jeho díle obvykle nevadí, protože těžištěm bývá napětí a odborný popis prostředí. Tahle kniha však nebyla ani příliš napínavá, protože se vše odehrávalo jakoby postupně. A ani podrobný popis prostředí nešel příliš do hloubky. Z mého pohledu se to ani za thriller nedá považovat. Děj má jednoduchou nosnou linii, která není příliš akční a sleduje život vysoce postaveného úředníka jedné americké energetické firmy. Kolem této linie se odehrává více dějových linek, které nosný příběh upřesňují z pohledu ostatních postav. Zajímavější než popis fungování energetické firmy, byla platnost knihy i v dnešní době a dobře popsaná politická atmosféra. Dnešní téma neziskových společností brojících proti systému není opravdu nic nového a terorismus také ne. Kniha je tak možná opět aktuální jako byla na konci 70. let. Doporučuju spíš nenáročným čtenářům nebo fanouškům tohoto autora. Bohužel některé dějové okamžiky jsem těžko přecházel a ani pokus o drama příliš nevycházel. Kdyby Hailey v tomto ubral a přidal víc technických detailů nebo děj zkomplikoval a udělal hektičtější, byla by kniha lepší. Mě se zdála příliš rozvláčná. 75%

BlackBlade
23.08.2016 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha během peších cest do práce nebo běžeckých tréninků. Opět téma, které přesahuje krásně i do dnešní doby (stejně, jako u Hotelu nebo Penězoměnců), protože hrozba výpadku elektřiny je možná a velmi reálná i v současnosti. A teroristické útoky? Opět bohužel na denním pořádku :(
Další kniha od mistra, který krásně kombinuje literaturu faktu s pěkným příběhem. Pokud jste už něco od A. Haileyho četli a líbilo se, tak tohle určitě mohu zase jen doporučit.
U hodnocení bych klidně dal 5/5, ale zmiňovaný Hotel nebo Penězoměnci se mi líbili ještě o chlup více, dávám "pouze" 4/5.

Kraken126
02.07.2016

Knihu jsem teprve začal číst a už mám rozporuplný pocit. Nějak mě to nevtáhlo do děje a v tuto chvíli zastávám názor, že je to jedna z Arthurových méně povedených knih. Jeví se mi ta jako " plácy paní Mácy" Jsem poněkud rozpačitý z toho, že v úvodu má jeden z hlavních hrdinů sex s ženou, které ten tragicky zahynul manžel, kterého vroucně milovala. Mám naději a doufám, že další průběh děje bude stejně tak dobrý, jako předcházející mistrovská díla tohoto úžasného spisovatele.

tlllk
10.02.2016 5 z 5

jedinečná kniha ktorej čas neubral na zaujímavosti, zaujímavým spôsobom autor sleduje viac ako jednu rovnocennú dejovú líniu a nastavuje zrkadlo "demokratickej" spoločnosti. kde populistická rétorika je viac ako zdravý rozum ...... bože čo mi to pripomína ?

Briv
19.01.2016 5 z 5

Byla to první kniha od Haileyho, kterou jsem četla. Doporučil mi ji manžel. Mě se velmi líbila, protože to mělo úplně jiný charakter než spousta jiných knih co jsem četla. Osobně mě téma Blackoutu a následků, jak toto zasáhne do života obyčejných lidí, velice vtáhlo do děje.

Endy17
08.12.2015 3 z 5

Na přelomu osumdesátých a devadesátých let jsme Haileyho knihy hltali a ty šly z ruky do ruky. Po přečtení Přetížení si říkám - proč vlastně? Možná je to dobou, možná mi jen tak úplně nesedla tahle kniha, kterou bych rozhodně neřadil mezi bestsellery. Ani mezi mé nejlepší nákupy v tomhle roce.

monikaKU
23.06.2015 3 z 5

Povedala by som, že je to Haileyiho slabšie dielo oproti knihe Kola, či Hotel. Zo začiatku bolo ťažké udržať pozornost, ale postupne sa to lepšilo. Nimrod Goldman je nepoučiteľný sukničkár.

Žanek_Hantec
04.04.2015 4 z 5

Krásná bichla, jen se mi zdá, že čím byl autor starší, tím víc začal popisovat detailněji erotické scény, v týhle knize si myslím, že to krapek přepísknul - paraplegik byla přeháňka. :)

Ladys
16.07.2014 5 z 5

Tak tohle si pamatuju, že mě vážně strhlo. Perfektní. Kde proud jde, kde nejde a co to komu s kým udělá.
A že se u kritik setkávám s tím, že Haileyho knihy jsou místy zdlouhavé? Jsou, ale to k němu tak nějak patří. Kola by taky měly větší švuňk, kdyby pár desítek stran vynechal

Makoves
23.05.2014 4 z 5

Celkem dobré, místy zbytečně zdlouhavé.

guru
20.04.2014 5 z 5

Ďalšie výborné prepracované dielo od Haileyho. Tentokrát vybral veľmi zaujímavé témy.

Ječmínek
14.01.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších Haileyovek. Hlavní hrdina Nim řeší problémy v zaměstnání - elektrárenská společnost, a také v soukromém životě - nemocná manželka Ruth a ochrnutá milenka Karen. No a vyjde z toho napínavý, čtivý a silný příběh.

Ivan F
25.12.2013 4 z 5

Nie je to zlá kniha, no k dobrej má ešte kus ďaleko. Prečo? Pretože je napriek mýtu o Haileyho dôkladnom štúdiu prostredia, do ktorého zasadí dej románu pomerne povrchná a príbehovo nepríliš vydarená.

Jana.Esther
12.11.2013 5 z 5

Děj knihy je napínavý od začátku do konce. Téma energetické krize je velice aktuální.