Pravidla péče o dřevěné podlahy

Pravidla péče o dřevěné podlahy https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231601/bmid_pravidla-pece-o-drevene-podlahy-xpN-231601.jpg 3 99 33

Sebevědomý skladatel Oskar, autor světově proslulých Variací na jízdní řády tramvají, je tak trochu pedant a puntičkář. Přesto nalezne odvahu poprosit svého bohémského kamaráda (a mj. také neúspěšného spisovatele), aby se mu nějakou dobu staral v jeho po všech stránkách dokonalém domově o kočky. V bytě uklizeném tak, že by zde šlo jíst z podlahy, mu zanechává manuál a na každém kroku nalepené papírky s instrukcemi, jak s čím zacházet a co dělat. Když spisovatel na druhý den ráno nachází na podlaze malou skvrnu, rozhodne se (jak už bývá jeho zvykem) samozřejmě udělat to nejhorší, co v dané situaci může – sám skvrnu zkusí odstranit. A pak už nic na světě není takové jako předtím… Debutový román Angličana Wille Wilese nominovaný v roce 2012 na National Book Award v kategorii „Objev roku“ v sobě mísí typický britský černý humor s gradovaným napětím, za které by se nemusel stydět lecjaký thriller.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Care of Wooden Floors , 2012

myelka
07.11.2015 1 z 5

Knihu jsem dočetla jen s velkým sebezapřením. Nebyla špatná, ale ani dobrá, spíše jen nudná, hlavní myšlenka byla nápaditá, ale nevtipně zpracovaná. Navíc příliš časté pokusy o velkolepé psaní a filozofické přemýšlení hlavní postavy zdlouhavé...

mayinka
30.10.2015

Cteno a ztraceno. Nemela jsem z toho pozitek, unikal mi smysl cele knihy. Ale jak psalakanitsuj divadlo by tomu mohlo hodne pomoci.

kanitsuj
14.10.2015 4 z 5

Knížka se mi velmi líbila a dokázala bych si představit i její divadelní adaptaci jako velmi slušnou a nadprůměrnou situační komedii! Není to žádný strhující bestseller, spíše jakási úvaha o vztahu člověka a prostředí, v němž se pohybuje okořeněná absurdností některých situací a bezbřehou fantazií autora. Jemný černý humor a bohatost autorova jazyka jsou devizy, které knížku vybočují z průměru. Jde o příběh, který je určený všem, kteří si čas od času kladou otázky po smyslu života a kteří nepřestávají hledat nové vztahy ve všednodennosti i v extrémních situacích.

inkara
02.10.2015 3 z 5

Z knihy jsem spíše zklamaná, 2/3 nudy a 1/3 až příliš neuvěřitelných náhod. Popisy jsou sice krásné, ale až příliš dlouhé a hlavně popisují naprosto všechno. Humoru jsem tam moc nenašla. Velké pozitivum knihy je její přebal, který se mi moc líbil.
SPOILER:
Nejvíce mě naštval závěr, takový zvláštně ne/uzavřený. I kdyby podlahy nebylo, proč by se měla hlavní postava dále přátelit s Oskarem? Mě by takové chování naštvalo. Proč uklízečka lovila kočku z popelnice a i když mluvila s Oskarem, neřekla mu o ní? Proč se jí později nesnažil nijak pomoct ani nevolal sanitku? Co se dělo dál s uklízečkou? Řešila to policie? Jak se Oskar tvářil na tu podlahu, když ji viděl? Jak by se tvářil, nebýt toho divného zvratu? (A na ten výraz jsem se nejvíc těšila!) A co říkal Oskar na to, že uklízečka už není?
A nejdůležitější otázka ze všech: kde všude ještě byly vzkazy?

Chloe.leknin
24.09.2015 1 z 5

Název knihy je perfektní a...tím to končí. Balast nesmyslných úvah hlavního hrdiny utíkajících daleko od linky děje. Už dlouho se mi nestalo, že by mi byly v knize všechny postavy protivné, včetně těch vedlejších, o kterých padne jen zmínka. V polovině knihy už jsem alkoholovými výpary linoucími se z knihy byla tak otrávená, že ji odkládám...

SlamLenka
13.09.2015 2 z 5

Nápad dobrý, autor má představivost a umí vzbuzovat svým vyprávěním u čtenáře emoce, ale jaké!? Málokdy pociťuji u knihy tolik odporu, jako jsem ho cítila u této, a už vůbec se mi nestává, že bych nesympatizovala aspoň s jednou jedinou postavu, ovšem zde tomu tak bylo - snad jen vyjma těch dvou ubohých koček! Pořád jsem čekala na ten britský humor, ale jestli tam byl, tak přede mnou asi utekl, či co. Jsou zde spousty zbytečně zabíhavých vyprávění, která mi jen málokdy přinesla nějaké potěšení (třeba v podobě pěkného přirovnání a zajímavé formulaci slov), jinak to byla jen vata, vata a vata. A ten závěr? V podstatě jsem ho až na nějaké drobné odchylky očekávala, takže žádné překvapení. Hlavní hrdina je pro mě pitomec bez mozku, ostatně dokonce i moje celkem mírná maminka o něm po přečtení knihy prohlásila, že je to *sprosté slovo*!
(Nečtěte prosím můj komentář dále, nechcete-li narazit na SPOILER!) Že jsou chlapi občas v péči o domácnost nešikové, že někteří také mívají sklon pít více alkoholu, než by bylo bývalo vhodné, že mají jiné citové pojetí světa, než ženy, no budiž! Ale v té knize svým charakterem ten chlap prakticky vraždil! Když umřela Stravy, myslela jsem, že toho chlapa přetrhnu, pak Ada (aniž bych k ní měla jakékoli sympatie) - to už bylo moc! Kdybych to vše věděla předem, vůbec bych to ani nečetla, pociťuji z toho čtení akorát nechutnou pachuť...

Lucila
09.09.2015 4 z 5

Hodně dobrý konec knihy, ke kterému jsem se pracně prokousávala přes velmi rozvláčné a (pro mě) nudné stránky. Příští knihu tohoto autora si nechám ujít.

Bar16
14.08.2015 4 z 5

Pobavila! Musím teda říct, že kniha mě velmi příjemně překvapila - a byla super! :-)

Blue
24.05.2015 3 z 5

Zklamání. Slibný název samozřejmě neznamená dobrou knihu, ale čekal jsem víc. Humor tam není, na napětí se po neúměrně dlouhém čekání dostane, ale konec to celé zase zazdí. Takže spíše nedoporučuji.

Kočičáci
19.04.2015 2 z 5

Jsem velmi rozčarovaná a zklamaná. Ani nevím odkud začít...
Možná jak se už píše níže, anotace odpovídá realitě jen z části a lákání na typický britský humor je taky mimo mísu (už vůbec ne s gradovaným napětím blízkým thrilleru!!!)
Dvě třetiny knihy jsou prostě nuda, dlouhosáhlé popisy a myšlenky nesympatického hlavního hrdiny se hrozně vlečou a "děj" nemá vůbec žádný spád.
Celá "situace s kočkou" ve které jsem marně hledala alespoň špetku britského humoru je pro mě největším zklamáním a shodila u mě knihu na samé dno (jako milovník zvířat takovýto pokus o humor odsuzuji).
V poslední třetině knihy se konečně začalo něco dít, pár úsměvných situací by se našlo, proto alespoň ty dvě hvězdy...

Locika
29.03.2015 4 z 5

Absurdní, humorné. Moc fajn počtení.

magnolia
21.03.2015 3 z 5

Tak váhám mezi 3 a 4, nebyla to marná četba, zase něco nového mezi těmi romány, co čtu. Je to určitě humor, místy i dost černý, ale ne nijak třeskutý ani nesnesitelně absurdní. Čtení pro toho, kdo si vychutnává mnohaslovný popis situací a myšlení hrdiny (vzpomněla jsem si na Horníčkovy, o dost vlídnější Utajené housle, ale přiznávám, že nejsem v tomto žánru zas tak sečtělá, takže ostatní jistě najdou podobnost i s jinými autory), kdo nevyhledává akci v každé stránce. Ale rozhodně je to zajímavé čtení, hrdina je sympaticky zmatený chlápek, smolař, který se ale nenechá okolnostmi zahnat na ústup. Některé metafory a postřehy byly dost vtipné. Občas to bylo drsnější. Osobně mi nesedla nudnější část flámování ve městě, tu bych zkrátila. Závěr se mi líbil. Ale nepřišla jsem na to, ve kterém městě vlastně byl ten Oscarův byt (klidně by to mohla být Praha, ne? :)

JanaDor
10.03.2015 3 z 5

Hned na začátku musím upozornit na anotaci, která mě oklamala. Uvádějí v ní, že se zde mísí typický britský černý humor s gradovaným napětím. Těšila jsem se hlavně na jemný humor a ten jsem našla asi na dvou místech. Ale bylo to spíše malé zasmání, nad neuvěřitelnou situaci, která zde nastala. Napětí jsem také nenašla. Spíše údiv a překvapení nad fantazií autora. Ten svého hrdinu uvrhl během několika dní do neplánovaných a absurdních událostí.
Ano, kniha se mi líbila, ale ne z těch důvodů, kterými se pyšní anotace. Autor vložil do popisu osmi dní neuvěřitelně krásný sloh s minimum osobností. Obdivovala jsem, že v knize, kde se zdánlivě nic neděje, se skrývá tolik překvapení.
Velmi příjemný čtenářský zážitek.

Autorovy knížky

Will Wiles