Pravdě na stopě

Pravdě na stopě https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169810/mid_pravde-na-stope-9fd-169810.jpg 4 6 1

Svazek Bernhardových řečí, rozhovorů a fejetonů ukazuje „veřejného Thomase Bernharda“, tj. shromažďuje podle chronologického řazení jeho žurnalistické práce a veřejná vyjádření. K obrazu Bernharda-spisovatele patří i to, jakým způsobem svůj veřejný obraz spoluutvářel, jak provokoval veřejnou odezvu na své dílo a do svého díla tuto veřejnou odezvu vepisoval. I zde se lze setkat s charakteristickým bernhardovským rukopisem – i zde je patrný nestabilní střed mezi humorem a vážností, komedií a tragédií. Většina shromážděného materiálu byla až dosud rozptýlena po časopisech, zejména pokud jde o Bernhardovy literární počátky a jeho články v regionálním tisku. Zajímavá je různá míra otevřenosti: jestliže se z jeho řečí, románů či povídek zdá, že autor je rozhořčený a nemilosrdný kritik svého okolí, pak z některých jeho interview je patrné, že rubem razance je smích, který u něho předmět kritiky vyvolává. Jeho pozdější „veřejné“ texty jsou pak často k nerozeznání od literatury, zejména ty, v nichž inscenuje „aféry“ jako veřejné divadelní představení, jehož scénou není Burgtheater, ale noviny a čtenářské dopisy. Ten, kdo zná Bernhardovu tvorbu, ví, že toto je způsob, jímž autor traktuje hluboké existenciální problémy. Publikovaný svazek „veřejného Bernharda“ velice plasticky dokumentuje, jak se k této rovině Bernhard postupně propracovává. Publikace vychází ze svazku, který pod názvem Der Wahrheit auf der Spur připravili editoři nakladatelství Suhrkamp. Česká edice představuje výbor z tohoto svazku, a to s ohledem na relevantnost vůči českému kulturnímu prostředí. Tento výbor doplňujeme ještě jedním rozhovorem Petera Hamma s Thomasem Bernhardem.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Prostor

Der Wahrheit auf der Spur , 2011

immortal-party
11.02.2014

přečetla jsem jedinou knihu od Bernharda (Beton), avšak ta mi dovoluje říct, že jsem byla tímhle autorem naprosto pohlcena od samého počátku. snad nebude troufalé tvrdit i to, že jsem pochopila jeho tolik sympatickou osobnost.
svazek Pravdě na stopě mě v mé domněnce jen utvrdil. Bernhardovy názory a výroky na smrt, justici, moc, přátelství a ženy prohnile korelují s pravdou. svět sice začnete zatracovat a najdete útočiště v samotě, ale naučí vás to stát ještě pevněji na zemi a být naprosto nedoknutelní proti všem vlivům okolí. sem tam pomyslíte na sebevraždu.

kniha není určena pro ty, kteří Bernhardovu tvorbu považují za příliš pesimistickou.

rakouská literatura

Thomas Bernhard