Návrat na Vargamäe

Návrat na Vargamäe https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151923/mid_navrat-na-vargamae-S7u-151923.jpg 5 5 2

Pravda a spravedlnost série

< 5. díl

Závěrečný díl filosofické pentalogie o Indrekovi z Vargamäe, ve kterém se hrdina, zestárlý od prvního dílu o 50 let, vrací zpět na venkov. Zde v prostém životě a tvrdé práci hledá ztracený vnitřní mír a smíření s lidským údělem.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Tõde ja õigus V , 1933

MichelleS
26.07.2015 5 z 5

Závěrečný díl pentalogie Pravda a spravedlnost mě trochu překvapil. Čekala jsem víc vzpomínek, nostalgie, vysvětlení minulých událostí. Přesto nelze jinak než hodnotit plným počtem. Slova a věty plynule okouzlují čtenářovu duši a srdce a je jich přesně tolik, kolik má být. A pokud někdo jedná jinak, než jsem čekala, vždycky zjistím, že je to mou nepozorností a podsouvám postavě vlastní přání a myšlenky. Naopak s tím, co o Andresovi, Pearovi, Indrekovi a dalších vím z předchozího děje jde pochopit vše, co se stane.
"Největší krása, největší kouzlo je právě v tom, že se nic neopakuje v dřívější podobě. Vždycky je to tak, že se buď změní předmět nebo člověk, ale věčně se objevuje něco nového, co přínáší sladký smutek vzpomínek. A jednou nadejde okamžik, kdy lidský život už bude jenom vzpomínání. Pak se všechno stane věčným a může přijít smrt, to nejvěčnější v našem pomíjivém životě."

Atuin
26.05.2015 5 z 5

Nevím jak moc je tato pentalogie a tento autor " žádaný", ale pokud je opomíjený tak zcela neprávem, protože celý Úsvit je zatraceně dobré čtení. Některé postavy mohou být v některých nastavených momentech až nepochopitelné, ale to vše je jen úhel pohledu. Jakkoliv to je v některých situací tvrdé nepřestává to být laskavé. A navíc je to doslova svižné.

Anton Hansen Tammsaare
estonská, 1878 - 1940