Přátelé

Přátelé https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413462/bmid_pratele-6Or-413462.jpg 3 427 125

Šest přátel, kteří se stali rodinou. Televizní show, která se stala fenoménem. Dnes jsou Přátelé braní jako ikony 90. let ale když v roce 1994 začínali, nikoho nenapadlo, že by se tohle mohlo stát. Od první vlny nadšení, která vypukla, přes její návrat až po dnešek. Seriál s diváky udržuje nevšední spojení, každý v něm může najít svůj vlastní život a brát to jako útěk z reality. V následujících letech se Přátelé vyvinuli z nového megahitu, přes nostalgický příběh až k uznávané klasice. Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey a Phoebe stanuli na televizním panthenonu. Tato kniha je hloubková studie historie a tradic Přátel, zkoumá všechny aspekty seriálu, od nejistých začátků až ke společenským podmínkám, které jejich úspěch jen zesílili. Novinářka a pop culture expertka Kelsey Miller probírá nejsilnější momenty Přátel, osvětluje problematické prvky a zkoumá celosvětové prvky, které se díky Přátelům rozšířily - od současné fascinace kávou až po Rachelin účes během 90. let. Kelsey bere čtenáře do zákulisí a ukazuje vztahy mezi herci i postavami. Zkoumá média, svět měnící události i digitální věk. To všechno seriál i diváky ovlivnilo. Tato kniha je naprostou retrospektivou Přátel, skvělá nejen pro fanoušky ale pro každého, kdo někdy uvažoval nad úspěchem tohoto příběhu.... celý text

Humor Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Kontrast

I'll Be There For You , 2018

Hanec
25.01.2022 3 z 5

Mám seriál Přátele ráda, ale nemůžu říct, že bych byla jeho skalní fanoušek. I přesto se mi knížka líbila.
Zabývá se naprostým vznikem seriálu: chvílí, kdy se setkali dva hlavní scenáristé. Pak je to casting, kdy Courtney měla hrát Rachel a Jenifer měla hrát Monicu. A mnoho a mnoho dalšího.
Co mi vadilo a za co strhávám hvězdičky, je krkolomná stylizace a způsob větné skladby. A i když jsem byla celkem spokojená s tím, v jak širokém kontextu byl vliv seriálu pojat, poslední kapitola byla až moc zeširoka. Řešila se tam politika a vůbec poslední kapitola mi přišla nejzbytečnější.
Ale i tak jsem se dozvěděla opravdu dost zajímavostí z dob natáčení seriálu. Jsem spoko.

Blanka_cte
06.12.2021 5 z 5

Jakožto fanoušek Přátel jsem si knihu užila. Moc! Četla jsem ji tedy v angličtině, protože na seriál jsem také koukala v angličtině a všechny hlášky znám jenom v angličtině, takže mi to dávalo větší smysl. Nevěřím, že všichni, co tady píšou komentáře o tom, jak se nedozvěděli nic nového, se skutečně nic nového nedozvěděli, já se toho dozvěděla opravdu hodně! O tom, co dělali herci před castingem, jak se k rolím dostali, o reklamě, o tom, jak 11. září ovlivnilo natáčení... Všechny díly Přátel jsem viděla mnohokrát a vůbec mi nedošlo, že ačkoliv se Susan a Carol vezmou, nikdy se v seriálu nepolíbí (a proč tomu tak je) atd. atd. Zasazení do kontextu doby a popis jiných seriálů hodnotím kladně, protože bez toho to prostě ohodnotit nejde tak, aby člověku došlo, jak moc a v čem byli Přátelé průlomoví.

VercaV
20.11.2021 3 z 5

Četla sem ji dlouho a jsem z toho lehce zklamaná. Čekala jsem od toho víc. Často sem se ztrácela, například když popisovala jiné seriály a jiné herce atd. Když popisovala určité díly tak to me bavilo. Stejně tak smysly jednotlivých sérií, nebo jak museli změnit uvažování po 11. září. Poslední kapitolu "Comeback" jsem jen přeskakovala, ta mě nebavila, už to nebylo ani k serialu přímo.
Celkově hodnotím jako průměr. Určité části byly zajímavé jiné pro mě nezajímavé. Ale jsem ráda, že jsem si to přečetla.

kačenka80
19.11.2021 3 z 5

Celkem zklamání. Čekala jsem plno informací o hercích a seriálu co ještě nebyly zveřejněny. Místo toho celkem nuda a nic nového.

Kurt_Teplice
07.11.2021 4 z 5

Příjemný doplněk seriálu, ve kterém je člověku humornou formou odhalováno jeho zákulisí a tvůrčí proces v rámci kontextu doby vzniku. Co mi vadilo, byla snaha seriál následně hodnotit dnešní optikou, tedy vysvětlovat, proč by dnes už takhle neměl vzniknout a v čem je vlastně špatný.

Tea98
30.07.2021 2 z 5

Seriál miluji. Rozhodla jsem se proto přečíst i knihu. Zajímavá určitě je, ale některé části trošku zmatečné, často jsem se ztrácela při zmínkách o jiných seriálech.
Pokud seriál neznáte, nemá cenu číst...

LunaL.
26.06.2021 4 z 5

Seriál jsem znala od mala, ale vždy jsem viděla sem tam jeden díl - až nedávno jsem se koukala od začátku do konce. Hodně mě (po)bavil. A jak jsem slyšela, že ve své době hodně znamenal (a znamená i po tolika letech), chtěla jsem o něm zjistit víc - a díky této knize o něm vím snad všechno! Jak osudy herců (ve zkratce před/ po Přátelích, to se autorka mohla rozepsat i víc),tak co všechno seriál ve světě ovlivnil (v podstatě snad všechno, od účesu po pití dietní coly x) ).
Díky knize jsem si i uvědomila, kolik náznaků a vtípků jsem přehlédla - o důvod víc se na něj podívat někdy znovu :)
Jen škoda, že v knize nebyly žádné fotky.

PrinceznaAnna23
13.06.2021 4 z 5

Kniha obsahuje velké množství zajímavých informací a dopomáhá pochopit nějaké detaily, jelikož informace uvádí i s ohledem na historické události. Také je velice pěkně napsaná. Jednoznačně doporučuji...minimálně všem fanouškům seriálu. ;-)

Katrinreading
04.04.2021 5 z 5

Je to taková příručka k seriálu, kterou ocení každý, kdo má tento seriál rád. Jsou tam drby a zajímavosti ze zákulisí, nikoliv rozvedení jednotlivých příběh. jak si mnozí mysleli, když si knihu pořizovali. Pro ty, kdo se zajímají o film a především tvorbu seriálů, je to ale skvělá kniha, která dá nakouknout pod pokličku věhlasnému studiu a především tomu, jak vzniká mega úspěšný seriál.

Kristofori
02.03.2021 2 z 5

Jak už psali mnozí, očekávala jsem jiné informace. Toto by slušelo spíš nějaké seminární nebo bakalářské práci, která srovnává dobu a technické možnosti ve které vznikaly různé (americké) seriály.

monika011
22.02.2021 3 z 5

Kniha Přátelé je takový menší průvodce zákulisí známého oblíbeného seriálu a taky tak trochu návrat do minulosti. Protože nejenže se dozvíme zajímavosti o seriálu nebo třeba hercích, ale taky můžeme nahlédnout do devadesátých let a nostalgicky zavzpomínat, jaké to tentokrát bylo. Kniha je napsána čtivě, takže je jasné, že kniha čtenáře zaujme. Navíc autorka mluví o spoustě (ale doopravdy spoustě) jiných seriálů a lidí, což pro mě bylo spíš otravné, ale chápu, že nějak se stránky vyplnit musely. Obálka se mi líbí, je to prostě klasický styl Přátel. Takže ano, kniha je super a stojí za přečtení, pokud se k Přátelům ještě jednou chcete vrátit i jinou cestou než je náš milovaný sitcom.

Radzha
16.02.2021 4 z 5

Některé pasáže byly zdlouhavé a pokud člověk opravdu nezná všechna jména, která se okolo Přátel mihla, tak mu moc tyto pasáže neřeknou.
Ale když se člověk na to podívá jako na celek, tak jde o dokonalé doplnění vědomostí, které dají každému dílu nový nádech, když ho uvidíte v televizi.
Pro fanoušky Přátel skoro povinná četba.

michalmatousek
06.02.2021 4 z 5

Jak by řekl klasik: Neurazí, nenadchne.

Ovšem tleskám marketingu z vydavatelství Kontrast, protože využili 25letého výročí k tomu, aby v lidech vzbudili dojem, že po 25 letech od premiéry přichází na trh kniha, která odkryje "vše o oblíbeném seriálu". :)

Přitom originální vydání (2018) se k výročí nijak nehlásilo, ani na obálce ani v anotaci. Tudíž věřím, že zklamaných amerických čtenářů bylo méně než těch českých. Neříkám, že jsem přímo zklamaný, ale určitě si kniha nezasloužila takový BUM.

domihruzkova
03.02.2021 3 z 5

Seriál je super, ale tahle knížka se až tak nepovedla. Jasně, dozvíte se, jak seriál vůbec vznikl, proč jednotlivé postavy hrají zrovna tihle herci a spoustu dalších zajímavostí. Bohužel se autorka až nadmíru věnuje tehdy kontroverzím tématům - homosexualita, sňatek osob stejného pohlaví apod., což se seriálem až tak nesouvisí a čtenáře to prostě nezajímá. Místo toho tam mohlo být více zajímavých informací a vysvětlení souvislostí.
A jednu hvězdu strhávám za absenci fotografií, to by knihu pozvedlo na úplně jinou úroveň.

LenkaGonn
30.01.2021 4 z 5

Mě se kniha líbila. Dozvěděla jsem se dost ze zákulisí. O hercích předtím, mezítím a potom. A spoustu maličkostí, díky kterým se na seriál Přátelé budu koukat jinýma očima. Každopadně musím vytknout občasné odkročení od tématu. Chápala jsem, že se nám autorka snaží osvětlit danou dobu, abychom lépe pochopili proč se co stalo a jaké to mělo důsledky, ale odběhnutí od tématu na 10 stran už bylo moc i pro mě. Blo by mi milejší, kdyby mi popsala salát jak ho dělala Rachel než mluvila o asistence, která zažalovala producenty. Jinak se mi kniha líbíla a mohu fanouškům doporučit.

Dominique27
25.01.2021 3 z 5

Kniha se čte velmi lehce. Pokud jste fanoušek seriálu a hledáte oddechové čtení, tohle je správná volba. Jde o zajímavý pohled do zákulisí. Dozvíte se, proč má Phoebe dvojče Ursulu nebo proč se Matt LeBlanc bál, že postavu Joeyho brzo vyškrtnou a jak se to rozhodl řešit. Kniha zasazuje jednotlivé série do kontextu doby a dobře vysvětluje, proč měly takový divácký úspěch, nebo proč naopak zájem diváků upadal a co s tím tvůrci pak dělali.
Pro nás může být poněkud otravné časté srovnávání Přátel s jinými americkými seriály z té doby, zejména s jistým Seinfieldem, který českému publiku zřejmě moc neřekne. Na můj vkus autorka až moc řeší otázku homofobie a rasismu Přátel. Vždyť my víme, že dnes by už řada vtípků neprošla a parta hlavních kamarádů by neměla stejnou barvu pleti. Knížka je ale mnohem zajímavější, když popisuje perličky z natáčení, než když se zabývá přijetím seriálu LGBT komunitou.

andy_nejedla
16.01.2021 3 z 5

Od knihy jsem čekala podstatně víc. Některé věci mi přišly zajímavé, avšak většina knihy se jen táhla.

ewi
31.12.2020 2 z 5

kniha bola pre mna skor sklamanim okrem snad prvej kapitoly, ako serial vznikol a ako boli obsadene hlavne postavy...skor mi kniha pripominala socialnu studiu, ktora sa snazi divat na veci spred 25 rokov dnesnou optikou ...temam ako LGBT, transgender sa autorka podla mna venovala nad ramec a vrcholom bola posledna kapitola, ktora sa venovala viac Meetoo ako karieram hercov po Priateloch, o com primarne mala byt...

Gabriela_K
23.12.2020 4 z 5

Ze začátku jsem se bála si knihu přečíst, protože jsem si k 25. výročí představovala spíše něco jako encyklopedii, která by byla ilustrovaná a překypovala by informacemi a zajímavostmi. Ve výsledku mi tento styl nijak zvlášť nevadil, ale je tam něco, co bych vytkla. Konkrétně některé pasáže mi přišly moc zdlouhavé a občas jsem se v nich ztrácela a znudily mě. Jinak jsem se dozvěděla i zajímavé věci, o kterých jsem nevěděla a i to jaké překážky a komplikace doprovázely vznik seriálu celých deset let.
Pokud máte rádi Přátele, tak si myslím, že kniha stojí za přečtení, ale neočekávala bych nic světoborného.

mia.com
04.12.2020 3 z 5

Nelituji,ze jsem knihu precetla. Litovala bych asi, kdybych si ji koupila za tri stovky novou, ale z bazaru na DK za 165 i s postou, to byla fajn investice. Jak tu bylo zmineno, je to psano hlavne pro amiky a omila se tam hodne americkych serialu, z nichz vetsinu neznam. Taky se tam casto omilaji dokola rasove a jine problemy. Jinak je autorka dost ukecana, spousta veci je zbytecne psanych dopodrobna a opakuji se,takze to mohlo klidne byt kratsi. Ve vysledku je to ale slusna knizka pro fanousky. Dozvedela jsem se podrobne,jak to cele zacalo, co delali predtim herci i tvurci, jak to pokracovalo, jake problemy tam byly a jake dopady mel serial na svet.