Soudný den

Soudný den https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440635/bmid_soudny-den-edF-440635.jpg 4 61 23

Pragocalypsa série

< 5. díl

Jste připraveni na konečné zúčtování? Měli byste být, protože vtělené zlo právě míří do Prahy. Otevření dimenzionální trhliny bylo pouhou předehrou, ten hlavní boj teprve přijde. Bude se při něm cestovat časem, budou se přepisovat dějiny a psát nové. Události posledních dní jsou však plné krve a nemyslícího, zfanatizovaného násilí, které se v touze po čerstvém mase nezastaví před ničím. Vyvyan se ocitá ve spárech někoho, kdo mu poodhalí jeho pravou podstatu, kterou však v sobě Vyvyan ne a ne najít. Jeho znovuobjevení bratři dělají svému pánu čest, přišli splnit misi s jasným cílem – a ten pro Řád nevypadá vůbec dobře. Existuje pro Prahu a celý svět ještě nějaká naděje a má vůbec cenu zachraňovat zkažené lidstvo? Otázka, zdali krvavá oběť má či nemá cenu, je v tuto chvíli bezpředmětná: nově příchozí kati ji nekladou, zabíjejí rovnou a bez šance na poslední přání. Série Pragocalypsa se nezadržitelně řítí do finále. Poslední, pátý díl s názvem Soudný den je nejnovějším příspěvkem nakladatelství Fantom Print do soudku určeného pro fajnšmekry žánru městské fantasy. Jan Urban, neúnavný krotitel zombií, spasitel i drtič naší Matičky stověžaté a především autor úspěšné série má pro vás rozuzlení, na které jste tolik napjatě čekali.... celý text

rimar
11.06.2020 4 z 5

První polovina byla slabší. Putování s Luciferem mně nebavilo. A chvíli mi trvalo než jsem se znovu zorientoval v postavách. Asi chtelo sérii projet znovu. Od poloviny se trochu rozjelo a pak už to nabíralo na obrátkách a konec byl super. Ale na plný počet hvězd to rozhodně nebylo. Třeba bude ještě nějaký další příběh z tohoto světa.

Supernova
29.05.2020 5 z 5

Dobré završení série. Cesty s Luciferem a cesty časem byly fajn - a i takový střelenec, jako je Vyvyan, může dostat pořádně přes papulu. :) Taky že mu tentokrát málem došel humor. Ale naštěstí fakt jenom málem. :)

Terva
23.05.2020 5 z 5

Záblesk.
Bolest.
Něco se mi hnulo v hlavě.
Svědomí to nebylo.
Au.

Celkem dlouho jsme čekali na Soudný den. Už je tady. Po té delší čekací době, než Fantom Print panu Urbanovi konečně poslední pátou knihu ze série Pragocalypsa, vydal, jsem se bál, že zapomenu předcházející děj a události. Naštěstí to byl jen planý poplach a po pár stránkách poslední knihy jsem se opět do děje dostal. Byl jsem tedy zvědav, jak to vše dopadne. Pan spisovatel pracuje s velkou a nepřebernou škálou postav, někdy se mu divím, že v tom netápe. Postavy jsou však celkem výrazné a každá má svá specifika, není tedy problém si postavy zapamatovat a vybrat si tu svou, nebo ty své, se kterými budete sympatizovat.

Citát: Svět ztrácí génie, Mozart umřel, Einstein umřel.... a mně je taky nějak blbě.

Příběh bych rozdělil do tří fází. Nejdříve seznámení se situací, a postavami, které jsou rozdělené na různých krásných místech Čech. Přeskakujeme tak z Karlštejna na Housku nebo na Bezděz, kde všude bojují řeholníci proti vzrůstající vlně zombie. Naneštěstí se nemrtví nějak záhadně ugradují a jsou rychlejší a akčnější. Nikdo netuší, kdo nebo co je ovládá. Tady bych vyzvedl Jáju, její postavu jsem si celkem oblíbil. Co mě docela zklamalo byl zombie kůň. Škoda, že jeho vystupování v této části knihy nebylo delší. Nějaká další epizodka by bodla. Stejně jako Kulhánkovo srnky by i Urbanův kůň určitě zabodoval.

Malá ochutnávka:
Možná si říkáš, že pro Lucifera každý dobrý, ať je černý, bílý nebo žlutý. Úpis jako úpis. Krev jako krev. Ale i Lucifer má jistou představu o tom, jak má svět fungovat. A úpisů je čím dál méně. Možná to bude znít cynicky, ale dnes si lidé chodí pro úpis k lichvářům, do banky nebo k pochybným slibotechnám. Volají po mně čím dál méně. A to se mi nelíbí. Lidé ztrácejí víru v tradici a jistotu, kterou jsem celá ta staletí představoval.

Část druhá je legrace. Tím myslím, že nastupuje Vyvyan. Jeho hlášky a i když mnohdy neadekvátní vtipy, si zase užijeme spousty. Přesunem se do Prahy, tady začíná ta správná urban story. Známé uličky, mosty a zákoutí Prahy, jako na dlani. Jen ten Vyvyanův opuštěný tank to trochu kazí. Měl být blíže Ůjezdu. V Praze se objevuje i další postava, respektive postavy, Lucifer a jeho osobní plány tak pomalu vyplouvají na povrch. Má k tomu tři pomocníky. Maj tak složitá jména, že jsem si zapamatoval jen to nejjednodušší. Tím je Urakabarameel – komolení jeho jména si s Vyvyanem určitě užijete.

Citát: Kurva, osude, když jsem říkal „do prdele“ nemyslel jsem to tak doslova!

Část třetí to už jsou trosky. Trosky civilizace na hraně vyhynutí. Baba co byla Pannou a mezi nimi velká díra. Dimenzionální. Spousty krve, spousty nemrtvých a mrtvých. Vím, že něco vyléčí řeholnický elixír, ale i tak budeme smutnit. Vše jde do finále a Trosky se hroutí. Jedna skupina, co se snaží zachránit svět, další skupina, co se ho snaží zničit a mezi nimi až nebývale vážný a nehláškující Vyvyan. Ten to má nejhorší – musí si vybrat stranu. Nejraději by tu svou, ale která to je, to ví jen padlý anděl. Já se bavil, čte se to rychle a srozumitelně. Je však nutné číst všechny knihy v příběhu, protože jinak vám toho spousty uteče. Naštěstí se všechny knihy dají sehnat. Zatím. Tak spěchejte, než bude vyprodáno.

Citát: Časem možná dojdeš i k přesvědčení, že ani náš osud není ve hvězdách, ale sedm stop pod zemí.