Prach a stín

Prach a stín https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260801/bmid_prach-a-stin-uif-260801.jpg 4 118 32

Před více než sto dvaceti lety zalehla londýnský Whitechapel noční můra. Zvěrstva, která páchá tajemný zabiják na prostitutkách, jsou neslýchaná a bezradný Scotland Yard hledá pomoc u Sherlocka Holmese. Jedině výstřední detektiv z Baker Street, chladnokrevný podivín s geniálním mozkem, se může postavit Jacku Rozparovači a rozluštit jeho tajemství. Ani v nejčernějším snu by ho však nenapadlo, že při svém pátrání bude muset bojovat s podezřením, že Jack Rozparovač je – on sám. Mrazivý příběh zaznamenaný z pohledu dr. Watsona není jen mimořádnou a věrnou poctou holmesovskému kánonu, ale především živoucím vyprávěním a atmosférickou detektivkou, odehrávající se ve stínu londýnských ulic a přísvitu plynových lamp. Lyndsay Faeyová dokonale propojila mýtus Velkého detektiva se skutečnými krvavými událostmi, k nimž kriminalistika dodnes hledá klíč.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historie
Vydáno: , Paseka

Dust and Shadow , 2009

sarka45
09.06.2017 3 z 5

Příjemné čtení. Nový pohled na Jacka Rozparovače a úlohu, kterou v v jeho příběhu sehrál Sherlock Holmes.

ThomasRuhe
27.05.2017 3 z 5

Tenhle literární pokus v sobě spojuje dvě atraktivní témata, Sherlocka Holmese a Jacka Rozparovače. Od toho jsem si hodně sliboval, ale výsledek je trochu rozpačitý. Lyndsay Faye se snaží o doyleův styl vyprávění, ale přeci jen to není ono. To ale není hlavní zádrhel, mnohem více mi vadil určitý bodrý podtón vyprávění. Já jsem chtěl číst mnohem temnější a ponurejší styl, který by více seděl ději v knize. V poslední třetině se tomu text nakonec přiblížil.
Autorka také chtěla stvořit závěr, který nebude napodobovat filmové verze. To se jí podařilo, i když identita a samotný konec J. Rozparovače není úplně podle mého gusta.
Celkový dojem je slušný, ale myslím, že se z toho dalo vytěžit víc.

kabrnak
12.03.2017 5 z 5

A mně se to líbilo, hodně :-) Velmi se mi zamlouval styl, jakým to bylo napsané... Hodně mi to připomnělo opravdové Doylovky... Takže to určitě nebyl ztracený čas a čtení za to stálo :-)

martina.culik
24.02.2017 5 z 5

Spojení Sherlocka Holmese a Jacka Rozparovače mě opravdu zajímalo a vůbec mě nezklamalo. Kniha je psána podobným stylem jako klasické doylovky a toho si na autorce cením.

MayB2
13.02.2017 3 z 5

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale kloním se spíš níž – kniha není špatná, ale brzy po ní v hlavě asi nic nezůstane.
Spočívá dobré navázání na Doyleovy příběhy v kopírování drobných detailů v popisu prostředí a chování hlavních postav (hovězí na příborníku – mrk, mrk)?

Izu
28.12.2016 3 z 5

Arthur Conan Doyle byl zkratka jen jeden a v jeho podani mi Holmes prijde nejlepsi.

metrolog
01.11.2016 5 z 5

U detektivky se nemá vyzrazovat děj, takže jen krátké zhodnocení. Dóóóst dobrý!!! U mne plný počet hvězdiček.

msjadepaton
03.10.2016 5 z 5

Vlastně nemám co vytknout. Ve skutečnosti hodnotím spíš 4,5 hvězdičky a půl dolů je hlavně je spíš kvůli pár detailům, které mi neseděly.
Holmese jsem četla už před nějakým časem, takže mé vzpomínky nejsou zrovna čerstvé, ale přišlo mi, že atmosféru a styl příběhu autorka vystihla velmi věrně. Evidentně měla také nastudováno, co se týče doby a samotného případu Jacka Rozparovače.
Celkově příběh krásně držel pohromadě a i události, které do hlavního případu zdánlivě nezapadly se ukázaly být jako klíčové. Pachatel i důvod, proč nemohl být odhalen, dávali smysl, takže s rozuzlením jsem byla spokojená. Jen bylo možná trochu uspěchané, co se týkalo motivace pachatele k určitým maličkostem. Pro ústřední zápletku to nebylo důležité, ale trochu mi to bránilo v tom, abych si o Jacku Rozparovači z knihy udělala ucelenější obrázek. Proto hodnotím čtyři a půl místo pěti.
Trochu jsem se bála toho, jak bude fungovat dynamika mezi Holmesem a Watsonem, ale autorka je oba vystihla a jejich přátelství odráželo to v původních Doylových románech. Já sama jsem momentálně trochu víc zvyklá na to, jak je jejich vztah vykreslený v seriálu, ale při čtení mě to vůbec nerušilo. Naopak jsem si ráda připomněla, jak to mezi nimi fungovalo v původních knihách.
Za mě spokojenost. Docela ráda bych si přečetla od autorky i jiný Holmesův případ.

vnimat_Krasu
24.09.2016 5 z 5

Neuvěřitelně pokorné. Faye mistrně trefila Doylův styl, má načteno a trpělivě se drží klasické literatury. Žádná přehnaná akce, nýbrž převleky, plížení, verbální bitvy. A Rozparovač? Jen tichý fantom v neklidné čtvrti, žádné hloupé pokusy o vzkříšení osmé variace na Moriartyho. Komu přišli Bohové Gothamu poněkud těžkopádní, Prach a stín se čte lehce jako vánek.

Tohle prostě moh bejt dle tématu pěknej průser.
Ale není. Je to nejlepší falešná Doylovka, jakou jsem kdy čet.

maid
04.06.2016 5 z 5

Krásné počtení. Pro fanouška Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Johna Watsona je tato kniha ušitá na míru. Pravděpodobně nejlepší "vzkříšení" detektivní dvojice, které jsem kdy četla, perfektně navazuje na původní Doylovu tvorbu. Oceňuji také provázení dobovými reáliemi, které se vyskytují buď přímo v příběhu či jako poznámky pod čarou. Bravo!

Šárka5875
16.04.2016 4 z 5

Kniha je napsaná čtivě, děj je svižný. Vypravěčem příběhu je sám doktor Watson. Sedlo mi období 19. století, ve kterém se příběh odehrává, i dobové vyjadřování. Příběh byl napínavý, byla jsem zvědavá na rozuzlení, i když se dalo vytušit poměrně brzy, kdo za hrůzným činem stojí. Ale stejně mě zajímala zápletka a celkové odhalení vraha.
Pokud tedy hledáte detektivní příběh se Sherlockem Holmesem a chcete zkusit jiného autora než Arthura Conana Doyla, určitě sáhněte po knize Lyndsay Fayeové. Více v recenzi v záložkách - Můj knižní ráj.

Romi156
12.04.2016 5 z 5

Mám ráda příběhy z viktoriánské Anglie, na příbězích Sherlocka Holmese jsem vyrostla a historie Jacka Rozparovače mě fascinovala ještě dřív, než jsem si pořídila obsáhlý (a naprosto úžasný) grafický román "Z pekla". "Prach a stín" naprosto naplnil moje oččekávání a nesmírně mile mě překvapilo dodržení kánonu holmesovského i rozparovačského. Autorku jsem si oblíbila hned od Bohů Gothamu a těším se na jakýkoliv její další počin.