Práce je čest!: Plzeň a Škodovka za protektorátu

Práce je čest!: Plzeň a Škodovka za protektorátu
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377949/bmid_prace-je-cest-plzen-a-skodovka-za-p-z4k-377949.jpg 5 10 10

Tato kniha je velkým dramatem o mohutné zbrojní produkci v protektorátu Čechy a Morava. Plzeň měla od r. 1939-1945 výjimečné postavení v Čechách i v nacistickém Německu díky gigantickému zbrojnímu závodu Škoda. Výroba ve Škodových závodech vyvolává dodnes zájem milovníků historie, vzrušené diskuse i zkreslené představy. Nová kniha publicisty Zdeňka Roučky ukazuje prostřednictvím 780 unikátních fotografií s podrobnými popisky realistický obraz válečné Plzně, ale nejen jí! V souvislostech jsou zde zachyceny i další strhující události, které ovlivnily život v protektorátu, avšak s Plzní a prací českého zbrojního dělníka úzce souvisely. Je to kniha o vynucené i dobrovolné kolaboraci, o masové zábavě i české kultuře, fotbale, veselých filmech, o Židech i kočovných cikánech, o zbabělosti, odboji i touze přežít, o dovolených od Heydricha, atentátu a krutém teroru, o zbrojní výrobě pro Říši a hrdinské práci dělníků, kniha o češství i udavačství. V knize nechybějí ani největší spojenecké nálety, jež tragicky poznamenaly osudy tisíců Plzeňanů. Za své výsadní postavení zaplatilo město tvrdou daň. Český národ se nezúčastnil války jen na straně spojenců, byl přinucen zúčastnit se jí velkou měrou i na straně Německa. Většina dělnictva vyráběla pro jeho armády zbraně a válečný materiál. V protektorátu takto pracovalo na 300 závodů a firem. „Přizpůsobivost“ Čechů ochotných pracovat naplno za materiální i životní výhody pro Říši až do úplného konce patří mezi zamlčovaná témata české historie. V těchto souvislostech vyniká etický význam skutečného odboje proti nacismu a obětí jeho hrdinů. Autor pracoval na této ojedinělé výpravné knize 27 měsíců. Její obsah může být pro mnohé čtenáře až šokující. Výsledné dílo je však zároveň i důkazem, že komunismus používal stejně jako nacismus totožné metody propagandy, oslavy lidské práce i likvidace svých odpůrců…... celý text

Přidat komentář

Benny215
28.12.2022 5 z 5

Je zvláštní kolik se tam dá najít společných věcí s dnešní dobou ve světě, až z toho mrazí. Kniha je naprosto úžasná a poskytuje další náhled na dobu protektorátu.

Zuzni
24.11.2020 5 z 5

Kniha vypráví nejen o závodech Škoda a jejich produkci. Vypráví o kultuře, tehdejších ne/možnostech aj. Fotografie mě donutily chodit ulicemi Plzně a pohlížet na budovy s historií úplně jinýma očima.


LiborP
15.01.2019 4 z 5

Skvostná sbírka fotografií. Nejčastěji si ale prohlížím židovskou rodinu čekající v čele čtyřstupu na transport do...

Autorovy další knížky

Zdeněk Roučka
česká, 1958
2004  98%Tenkrát na Šumavě
2018  98%Práce je čest!: Plzeň a Škodovka za protektorátu
2013  100%Šumavou ze svobody do opony
2008  97%Šumavou Karla Klostermanna: Obrazy 1875 - 1914
2006  100%Předválečnou Šumavou