Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris

Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509024/bmid_povidani-u-povidel-o-vakeriben-pas--OSR-509024.jpg 4 3 2

Straší ve sklepě mulové? Jaké to je mít deset sourozenců? Může hrát romská holka házenou? Babička vypráví o své složité cestě ze slovenské osady do českého velkoměsta, vnoučata žasnou a na plotně zatím probublávají voňavá povidla. Úsměvná, něžná a sladká jako babiččino pohlazení rukou umazanou od povidel. Taková je romsko-česká autobiografická próza, debut Květoslavy Podhradské pro děti a jejich rodiče, která je přenese do současného moravského městečka jménem Boskovice, kam o horkých letních dnech přijíždí za babičkou strávit prázdniny Patricie s Robinem. Babiččina zahrada a jídelní stůl se stanou tichými svědky historek z jejího života, tolik odlišného od toho, jaký žijí děti dnes. Knížka pro všechny malé i velké, kteří se chtějí něco dozvědět o minulém i současném životě Romů.... celý text

Nielada
08.08.2023 5 z 5

Opravdu pěkné povídání o životě Romů, vhodné i pro menší děti. Oceňuji celkové provedení knihy, včetně ilustrací.

haki34
16.03.2023 4 z 5

taková milá knížečka. Na jednu stranu bych hodnotila jako dětskou knihu, na druhou, jelikož je paralelně psaná i v romštině, doporučila bych i dospělým, které romština zajímá a třeba si ji i chtějí potrénovat. Skvělá grafická úprava, ale trochu mi vadily naivní kresby..buď ať to fakt dají nějakým školkovým dětem, a nebo ať ta ilustrace stojí za to - takto mě to rušilo. Samotný příběh - takové lehké povídání babičky s vnoučaty, vzpomínky na dětství...
Co bych vytkla - chyběl slovníček..co je teda ten "mulo" například - duch zemřelého, musíme pochopit z kontextu...a takových slov tam bylo více.
babička trochu chaoticky skáče z témat škola - osada - házená - zmínka o dětech (o manželovi či partnerovi nikoliv - což nějaká svatba či dědeček by zmíněný být mohl..),. I skloňování jmen dětí (Robču, Paťu - shoduje se se skloňováním ve východoslovenským nářečím, ale v češtině působí jako pěst na oko).
Nicméně jak říkám - pokud to bereme, jako povídání pro mladší školní děti, tak je to fajn. Pro dospěláky k tréningu romštiny. A zbytek ocení malým počtem hvězd ;)
teď mám "romské" období, a tak za snahu pozvednout povědomí o Romech, snahu o zachování kultury, jazyka a vzpomínek dávám pěkné 4* (polovinu teda za grafiku a pozitivní žlutou na stránkách :)) a oceňuji dvojjazyčný text.

dvojjazyčná vydání romština pro děti od 6 let romská literatura

Autorovy knížky