Pouští a prérií

Tyčkař,
Mluvící kůže,
Černé oko,
Synové Upsaroků.

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94316/pousti-a-prerii-4BY-94316.jpg 3.9170
Dobrodružné, Povídky, Pro děti a mládež
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha Pouští a prérií

ijcro

Na tuto knihu vzpomínám rád. Půjčovali si ji ode mě spolužáci, protože příběhy byly dost krátké a dějově ohraničené na známém půdorysu a četli je rychle pod lavicí. Protože byla lepená, tak hodně utrpěla. Ale to jsem byl v páté třídě. Možná jsou povídky trochu naivní, možná příliš přímočaré, ale pro dětskou duši to bylo tak akorát, okořeněné fotograficky působivými kvašemi Zdeňka Buriana. Za přečtení v určitém věku to stojí, nejsou to hřeby světové literatury, ale je v tom dobrodružné vyprávění o odvaze a cti v pro nás exotických částech světa a také to možná přitáhlo hodně kluků i holek ke čtení mayovek (i když třeba moje první mayovka nebyl Vinnetou ale Černý mustang). Dávám plus.

KiraCuratio

Nemohu si pomoct, ale Mayovy příběhy z blízkého Východu mi nikdy nesedly...

MartyManCZ
26.08.2018

Tak konečně vím kdo je Kara ben Nemsí :) pohodové dobrodružné čtení.

karolina7748
11.12.2017

Už je to pěkná doba co jsem tuto knihu četla, ještě ve škole,byla to první májovka a líbila se mi☺

danny_21
07.08.2017

Průměrná sbírka povídek, zaujaly nichž zaujaly jen 2 - Černé oko a Písek zkázy - 50 %

cana17
04.05.2017

neni to zrovna nej ale nektere povídky byly dobry

Naias
17.04.2016

Je to hrozne naivné, šablónovité a predvídateľné. Ale tá nostalgia! Tá nostalgia!

Richie1
02.01.2016

Soubor 8 povídek, z nichž některé jsou velmi krátké (7 stran), jiné delší (59 stran) a jejichž kvalita mírně kolísá. V některých vystupují známí hrdinové jako Old Shatterhand (alias Kara ben Nemsi), hadži Halef Omar, Vinnetou ... ale v jiných jsou i neznámí hrdinové, kteří se ovšem svými schopnostmi svým známějším protějškům přibližují. Tradičně je dán prostor zlu a dobru, přičemž minimálně v jedné povídce překvapivě dobro nezvítězí (povídka Černé oko je až hororová). A skutečně se některé příběhy odehrají na poušti i v prérii, v horách i na řekách - Mayova znalost zeměpisu se prokazuje.
Kniha sice nepatří mezi nejlepší z výběru Mayova díla, ale rozhodně to je velmi dobré oddechové čtení pro dobrodružné povahy. 70%