Pošťákova snoubenka

Pošťákova snoubenka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389383/bmid_postakova-snoubenka-H1t-389383.png 4 172 52

Pošťák Bilodo série

< 2. díl

V montrealské Bukové ulici, v bistru U Madlenky pracuje půvabná dívka Tania. Víří mezi stoly jako tanečnice a hosté ji mají rádi. Jen ten, do nějž je potají zamilovaná, jako by ji snad ani neviděl. Plachý pošťák Bilodo, pohroužený sám do sebe, krouží u baru kaligrafické tahy a skládá japonská haiku... Až jedné bouřlivé noci zasáhne jejich životy událost, jež všechno změní. Jejich osudy se nerozlučně propletou a oba vstoupí do světa, kde nic není takové, jak se zdálo. Pošťákova snoubenka vrací ke čtenářům postavy z románu Podivuhodný život osamělého pošťáka a dovoluje jim podruhé vstoupit do světa lyrické prózy, v jejíchž vírech je tak příjemné a snadné se ztratit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

La fiancée du facteur , 2016

Ronnie68
08.03.2020 5 z 5

Za mě krásné pokračování příběhu (i když konec byl docela smutný) ...

DomYume
16.01.2020 4 z 5

Když se dva podivíni sejdou dopadne to jak jinak než podivně. “Konec“ příběhu, který započal u první knihy. “Konec“ mě nadchl. Vzal mi dech. Skvělý příběh, a ještě lepší konec, pardon “konec“, který nemají mnohdy větší a obsáhlejší knihy. Tady je to zabalené do dvou knížeček s krásnými přebaly, které si v budoucnu určitě opět rád přečtu.

Eva2412
10.01.2020 5 z 5

Křehká krása podruhé ... půvabné haiku a něžné obálky knih k tomu ... už mne dlouho nic tak neoslovilo, jako tyto útlé knížky...

Marfulka007
07.01.2020 3 z 5

Pěkná obálka a příjemné čtení stejně jako první. Nicméně, a možná proto, že jsem oba díly četla těsně za sebou, mi přišla hodně se opakující. Za mě určitě vítězí Podivuhodný život osamělého pošťáka. Ale četla se stejně krásně a stejně jedním dechem.

Pistácie
23.12.2019 5 z 5

Nikdy jsem poezii moc nevyhledavala, ale i já musím říct, že tohle je druhá kniha, u které mě ucarovalo Haiku i Tanka. Inspirativní a krátké verse, které mají svůj řád a vlastně není tak jednoduché je napsat. Ale je krásne je číst. Biloduv příběh mě oslovil i podruhé a fandila jsem mu, aby našel sám sebe. Zajímavy příběh, kde se prolíná minulost a budoucnost a vše se vrací ve smyčkach. Normálně bych si u anotace řekla, že je to nesmysl, ale když jsem to četla, úplně mě to vtahlo.

asam
06.11.2019 4 z 5

Poprvé jsem se setkala s japonskou poezii psanou v haiku. Lyrické, poetické.
Děj byl předvídatelný - závěr - osud nelze ošálit.

ivana02
05.10.2019 4 z 5

Druhý díl se mi zdál slabší, děj byl "běžnější", dá-li se to tak vůbec říct. Největším překvapením pro mne byl konec, ten mě sebral... Někdo psal, že se dal logicky předpokládat a je to pravda, to jenom mně to nedošlo. Kupovat si ho nebudu, zkazila bych si dojem z prvního, který byl tak poetický...

denisa7430
26.09.2019 3 z 5

Na první pohled čtenáře zaujme velice nápaditá obálka knihy, která připomíná pohlednici. To odkazuje nejen k profesnímu poslání hlavního hrdiny, ale také k motivu celého příběhu, kdy si dva lidé posílají pravidelně dopisy, jejichž obsah může vést k nespoutané lásce, ale i nenávratným, až sebevražedným činům. Jednotlivé kapitoly jsou doplněné o dojemnou japonskou poezii psanou v haiku.

Ishir
16.08.2019 5 z 5

Důstojné pokračování o pošťákovi. Příběh byl fascinující a strhující. První i druhý díl mohu jen vřele doporučit.

zlinissi
07.07.2019 2 z 5

Bohužel se musím zařadit do řady těch spíše zklamaných...vytratila se ta poetičnost a nadpozemska lehkost prvního snového dílu. Jsem realista, ale enzo prvního dílu mne dostalo. Druhy díl nepřinesl nic moc nového, jen poskytl uzemění, jakoby měl autor potřebu vše dovysvetlit. Jak už zde někdo psal, na závěr až umělá euforie a finální smyčka pro mne už poněkud vykonstruovaná, chyběla mi ta lehkost prvního dílu...

ela1972
27.05.2019 5 z 5

Pokračování příběhu o pošťákovi se mi jeví ještě lepší, než první kniha. Je to každopádně zajímavý příběh a dost mě překvapil věk spisovatele. Měla jsem za to, že knihy napsal nějaký mladý člověk. (do 30 let). Konec opět překvapil. A jedno plus patří obálce. Opět úžasná.

Aneleh
11.05.2019 5 z 5

Úžasně vymyšlené! Moc jsem se na pokračování pošťáka těšila a nezklamalo mě. Od začátku vše spěje ke konci, který tušíme, protože už víme, že čas jde ve smyčkách a minulost se stále znova přehrává...

triatlet
19.04.2019 4 z 5

POkračOvání:
negativní vnímání
vystřídal úžas...

Paralelní vypravování Tanii v první polovině (cca 100 stran) nepřináší nic nového. "Jen" Taniin úhel pohledu.
Na s. 105 jsem díky poznámce: »"Byl by z něj dobrý táta," řekla si a už jenom při té myšlence měla pocit, že na ni jde ovulace."« "přistoupil" na hru. Druhou polovinu jsem si užíval a
s napětím jsem očekával závěr.
Poslední sloveso je na(ne)štěstí nedokonavého vidu...

"Plochy zrcadel
bez konce zračí
dvě tváře: tvou a moji" (s. 131)

Komu nastaví zrcadlo autor příštím příběhem?

PS: Citronem do čaje nešetřím a těším se, až si poručím citronový dort :-)

ladyka
31.03.2019 5 z 5

Stejně jako předchozí kniha se mi i tato líbila. Je trochu jiná,taková více při zemi než v oblacích, reálnější než snová. Ovšem i snoubenka je podobný podivín co pošťáķ, ve jménu lásky překračuje hranice, aby nakonec...no, to si ale raději přečtěte sami. Já doufám v třetí díl, enso neenso!

Knihomolka10942
23.03.2019 5 z 5

Naprosto dokonalá knížka, moc obdivuji spisovatele za skvělý nápad a originální zpracování. Příjemně se to četlo, rovnou jedním dechem. Myslím že toto pokračování je ještě o něco málo jepší než první díl. Skvělé zakončení!!!

amaenium
04.03.2019 3 z 5

Pokračování osamňelého pošťáka nebylo špatné, ale zároveň se to nemůže rovnat lehkosti a kouzlu prvního dílu. Zde se naopak od začátku setkáváme s nepoetickou realitou. Bylo zajímavé pozorovat pararely mezi hlavními hrdiny, avšak někdy se bohužel autor nevyhl klišé. Na konci mám rozporuplné názory - náhlá optimističnost a radost příběhu nesedí, avšak konec je velmi dobrý. Celkově bych knihu bohužel hodnotila jako slabší.

Alethea_k
03.03.2019 5 z 5

Bála jsem se, že druhý díl už bude navíc, zbytečný. První třetinu knihy jsem se ve své domněnce utvrzovala. Kniha zprvu postrádá svoji lehkost, poetičnost, kouzlo. Poté se ale děj začal vyvíjet zajímavým směrem, byla jsem šťastná, že nic nedopadne prvoplánově. Ovšem posledních několik stran mě hluboce zasáhlo, stejně jako v první knize. Čas jde ve smyčkách. Nikdy jsem nic takového nečetla a troufám si tvrdit, že už nikdy nepřečtu. Dokonalost se střídá s nádherou.

ElizabethK
27.02.2019 2 z 5

Asi poprvé v životě se mi stalo, že jsem si nechtěla přečíst pokračování skvělé knihy. První díl byl totiž tak dokonalý, že jsem si dojem z něj nechtěla pokazit. Škoda, že jsem se svojí intuicí neřídila...

Očekávala jsem podobný standart jaku u prvního dílu - jemnost, nenásilná nadpřirozená láska, decentnost. Ale vše se pokazilo.

Enso z prvního dílu se přerušilo, ukázala se sobeckost a lži. Velmi mě zklamaly okolnosti kolem Ségolén, i haiku už na mě nepůsobily tak přirozeně.
Příběh prvního dílu se jevil v méně krásném světle, na řadu přišla reálnost, která na mě s ohledem na námět působila nepatřičně a nadbytečně.
Kvůli změnám místa se mi z knihy vytratila vyrovnanost a klid. Když jsme se v prvním díle učili s Bilodem umění haiku, čekali s ním na dopisy, příjemným způsobem to zpomalovalo dnešní dobou uspěchanou mysl. Tady mi děj přišel jako rychlé převyprávění předchozí knihy doplněné o poměrně akční pokračování.
Konec byl příjemným překvapením, ale zdaleka mi nepřipadal tak přirozený a všeobjímající, jako v prvním díle.

Abych nebyla jen kritická, kniha se čte dobře, rychle, ukáže náhled na události z pohledu jiných osob (možná právě to přineslo do příběhu nadbytečnou reálnost).

A mé doporučení? První díl rozhodně stojí za přečtení, ale pokud se u vás objeví pochyby ohledně čtení druhého dílu, poslechněte je a nečtěte ho - v opačném případě hrozí hořké zklamání! (Tím neříkám, že by se kniha neměla číst vůbec. Naopak věřím, že to, co mě se jevilo jako jasný zápor, může někdo s radostí přijmout jako zpestření a rozšíření příběhu.)

ddarav
21.02.2019 3 z 5

Krasna a jednoducha. Tak bych popsala obalku i obsah knihy. Misty to zavanelo kycem, ale vyvazily to roztomile haiku. Idealni jako letni cteni, ale odpocala jsem si u toho i ted v zime.

Radííí
18.02.2019 4 z 5

Opět milý, chytlavý příběh... Jak Pošťákova snoubenka, tak Podivuhodný život osamělého pošťáka se mi četly tak lehce.. Ačkoliv příběh není zrovna nejveselejší, cítila jsem při čtení úžasný klid.

láska kanadská literatura haiku poštovnictví, pošta poštmistr, pošťák

Denis Thériault
kanadská, 1959