Podivuhodný život osamělého pošťáka

Podivuhodný život osamělého pošťáka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356462/bmid_podivuhodny-zivot-osameleho-postaka-4is-356462.jpg 4 532 532

Pošťák Bilodo série

Kdo jiný by měl ctít listovní tajemství než pošťáci? Jenže mladý pošťák Bilodo je natolik ostýchavý, že si povídá sotva se svou zlatou rybkou. Aby se dostal k lidem blíž, potají otevírá jejich dopisy. Vše se pro něj změní, když si přečte první dopis psaný v haiku. Milostné korespondenci mezi guadalupskou dívkou Ségolene a výstředním intelektuálem Gastonem propadne natolik, že když po čase Gastona srazí auto, pokusí se jej nahradit... Poetický román o lásce a záhadách lidské identity.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Plus

Le facteur émotif , 2005

clouds
26.02.2018 5 z 5

Kniha je výhradně určena lyrikům a zasněným lidem, kteří ve svých snech dokáží prožívat mnohé, možná víc a silněji než v realitě. Hledači epických příběhů budou zklamáni, příběh je jednoduchý, možná i málo uvěřitelný, ale vůbec nic mu to neubírá na kráse a poetičnosti s jakou je napsán. Japonská haiku vytvořená autorem jsou překrásná a je nepochopením říci, že jde o jakési okořenění a zatraktivnění příběhu, který se díky tomu má dobře prodávat ...myslím, že je v nich krásně vyjádřena jemnost a náznakovost japonské
poezie, a že autor se úkolu zhostil se ctí. Erotika je vyjádřena křehce a v náznaku ja velmi vkusná a okouzluje, nikoli uráží. Kniha není určena pro každého a ne každému se bude líbit, to jí ale neubírá na kouzle a podmanivosti.

1987
21.02.2018 1 z 5

Mohol to napisat Baricco a nakrutit David Lynch, potom by ma to asi bavilo.

Mam take podozrenie, ze ide o vysoko neuprimne dielo.
"Vezmime postara, ktory porusuje listove tajomstvo, tajomnu dievcinu z Guadelupe a doplnme haiku, aby sme to spravili trochu zaujimavejsie. Predsa len, trochu exotiky to hezky vopepří."
"A co koniec?"
"Neviem, nieco, co rozhodi dojatych ludi. Smrt hlavneho hrdinu?"
"Ok, moze byt. Ale chyba mi tam trochu lechtání."
"No dobre, tak spomeniem nejake bradavky, pery, zimomriavky a tak. Ale nic explicitne, aby sa to mohlo darovat pod stromcek."
"Ok. Zozeniem sikovneho art directora, aby tomu dal hezkej vošat."
"Super. Nech to ma potencial na dvojku."

Denisovi som nezozral ani bodkociarku.

Terinka-ka
13.02.2018 5 z 5

Moje první setkání s haiku. Díky tomu, že kniha má i klasický děj, je haiku snadněji uchopitelné. Já jsem tomu teda propadla!
Přidávám se k názorům, že kniha asi není pro každého, ale kdo je milovníkem poetických kouzelných příběhů, bude ji milovat!
A závěr? Ten u mě vykouzlil ještě větší úsměv a potěšení z tohoto podivuhodného příběhu..

kalinkacz
10.02.2018 3 z 5

No, tak grafická stránka je dokonalá, tam bychom našli opravdu jen málo chyb.. Ten nápad obálky a krásné ilustrace i po stranách knih, to je krása... Bohužel mě ale nezaujal děj, já nejsem poetický člověk a rozhodně nejsem příznivec japonské kultury, takže to mi přišlo nudné, jelikož v ní prostě nevidím to kouzlo, co ostatní... Nápad na děj se mi líbil ale fakt hodně a setkání s autorem bylo rozhodně taky něco! Takže za mě střed, ale chápu, proč je někdo z knihy tak vedle....

Noctua8
08.02.2018 3 z 5

Grafická podoba této knihy je jednoznačně nádherná a byla také hlavní důvod proč jsem si knihu koupila. Námět se zdál byl také zajímavý, ale v konečném součtu příběh neuspokojil mé počáteční nadšení a očekávání. Nepopírám, že je mi to líto...
Sonda do duše single muže, poeticky nazvaného - osamělý pošťák, který svoje touhy, sny a vzrůstající vášeň pro poezii a život jako takový, prolnul do života úplně cizího muže a ženy není ani tak smutná, jako spíš úchylná. Možná, kdyby z knihy zůstal jen smutek, bylo by to lepší. Mě ale připadá, že ten člověk byl fakt "divnej" a cítím spíš znechucení, než soucit, nebo dokonce sympatie. Tento pocit, pak posouvá hranici uvěřitelnosti celého příběhu někam za horizont. Autor se snažil vystihnout podstatu životního kruhu/cyklu/opakování. To je sice zajímavý nápad, ale nejsem si jistá, jestli tímhle příběhem celý "kruh-Enzo" vyjádřil tak, aby si člověk řekl: "Wouu, ten chlap má pravdu...".
Umím si ale představit, že si knihu přečtu za pár měsíců ještě jednu a třeba mi to docvakne lépe :-)

Malachime
08.02.2018 5 z 5

Ano, přiznávám, i já jsem se nechala nalákat na obálku knihy. Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu, ale knížka se mi četla jedním dechem. Líbily se mi moc haiku i celá pointa příběhu. Velice milé překvapení.

kytarka
04.02.2018 5 z 5

Takový podivuhodný příběh. Koupila jsem kvůli obálky, díky obálky výšce dalo předpokládat, že bude kniha hodně romantická. Já bych ji po přečtení takhle nehodnotíte. Je plná japonských básní haiku. Jednoduché a výstižné básně spojené s příběhem pošťáka. Zajímavá krátká knížečka.

maky17
03.02.2018 2 z 5

Krásná obálka knihy, ovšem příběh jako takoví mě moc nenadchl.

misac96
31.01.2018 3 z 5

Uzoučká knížečka, jež není pro každého. Jak se asi každý mylně domnívá, není to přeslazený příběh. Pokud milujete haiku, snadněji porozumíte, pokud ne, buď se ho naučíte milovat, nebo ho nebudete mít příliš v lásce. Čekala jsem, že na mě zapůsobí víc. Už jen ten příběh-pošťák, který si čte v dopisech, jež nejsou jeho! Ovšem kniha překvapí, ale spíš než o příběh, tady jde hlavně o haiku. Kniha se mi docela líbila, ale ne tak, abych v ní našla zalíbení a chtěla si ji přečíst znovu.
Ale obálka a grafické zpracování je prostě něco dokonalého!

ivana.sk
24.01.2018 4 z 5

Pomalý rozjezd, strhující závěr, který jsem fakt nečekala.

simlenka
23.01.2018 5 z 5

Není pro každého, ale mě dostala. Poezii občas čtu, ale haiku pro mě bylo nové a přestože jsem jeho kouzlu až tolik nepropadla, líbily se mi pasáže o jeho historii. Příběh jsem mylně považovala za slaďárnu, tou rozhodně není, i když o lásce je. Nebo spíš o iluzi lásky, snění...

Dajda
19.01.2018 5 z 5

Prostě "Enzo"

PandaGirl
17.01.2018 3 z 5

Upřímně jsem z toho nebyla tak "odvařená", ale... Grafická stránka knihy je naprosto dokonalá. Celý to zpracování je prostě skvělé. Kde to pokulhává, tak je asi příběh. Nemyslím si, že byl špatný, spíš dost ujetý. Určitě kniha uměla docela překvapit, ale něco nepopsatelného mi tam chybělo. Možná, že nějaké to hlubší propracování, nebo nějaké to uvědomění si situace. Taktéž v celku nezvyklý jev a to, že přímá řeč je tam téměř minimálně (zda vůbec tam je - protože si osobně žádnou nevybavuji). Tím to pro mě postrádalo jakýsi švih. Podle mě to byl dost ponurý příběh, který s láskou neměl, co do činění. Tohle už byla abnormální posedlost.
Plus má u mě použití japonského stylu básní haiku (i když ta erotická tanka už mi tak nesedla). I když já osobně upřednostňuji čínskou poezii.

katerina.l.
15.01.2018 3 z 5

Překrásná obálka, ale musím říct, že se mi kniha nečetla moc dobře - zhruba prvních 120 stran. Což je dost vzhledem k tomu, že celá kniha má 150 stran :)... Ale ten konec byl dobrý, fakt dobrý...

Frakira
14.01.2018 4 z 5

Moc hezká poetická jednohubka a po dlouhé době kniha s krásným vizuálním zpracováním!

Eve_linnka
11.01.2018 4 z 5

Útlá knížka s překrásnou obálkou a romantickými drobnými ilustracemi uvnitř knihy. Hlavní hrdina Bilodo je osamělý pošťák, který žije svůj život skrz příběhy, které nachází v dopisních obálkách, které potajmu rozlepuje. Jednoho dne narazí na dopis, který obsahuje pouze čtyř řádkovou báseň od dívky jménem Ségolene a zamiluje se. Jedná se o japonskou Haiku - báseň většinou s přírodní tematikou, která je tvořena zvukomalebným trojverším s počty slabik 5–7–5. Dívka Haiku píše jistému Gastonovi Grandprému, který také skládá básně a zajímá se o japonskou kulturu. Bilodo Gastona považuje za svého soka v lásce.

Nefilim
04.01.2018 4 z 5

Kniha, která se dá přečíst za jediný den, ale v paměti může zůstat navždy. Pošťákův život je spíše prázdný a podivný než podivuhodný. Upne se na cizí korespondenci a stane se součástí křehkého příběhu o malém soukromém Japonsku uprostřed Kanady, který se krásně zacyklí a dá se číst znovu s vědomím věčného koloběhu.

Aqua-bella
03.01.2018 4 z 5

Skvělá kniha, jak obsahem, tak grafickým zpracováním. To dodává knize v hodnocení hvězdičku navíc, protože ačkoliv se grafická forma knihy může zdát nepodstatná, zde celý příběh pozdvihuje a dotváří a dodává mu něžné vyznění.

Příběh krásně plyne, je takový milý, poklidný, určený ale převážně ženám (dle mého názoru). Nechává nás detailně nakouknout do podivínské mysli mladého samotářského pošťáka, který se baví četbou cizích dopisů, což se mu stane osudným, neboť se skrz tyto dopisy zamiluje do jedné dívky. Velmi se mi líbilo použití haiku v příběhu, až mě překvapilo, kolik se toho dá říct a vyjádřit pár verši.

Závěr knihy mi přišel překvapivý, očekávala jsem spíš jiné zakončení, ale proč ne. Rozhodně knihu doporučuji jako příjemnou oddechovku.

alca.h
31.12.2017 5 z 5

Příběh je romantický, ale nikoliv přeslazený, je erotický, ale nikoliv oplzlý. A přece v něm nedojde k jedinému dotyku.
Nevyhledávám básně, obvykle jim jednoduše nerozumím, ale tato útlá knížka si mě i přesto získala. Dojemný příběh je v ní doplněn krátkými básněmi haiku, které ve své jednoduchosti dávaly smysl. I přes jasné směřování děje vás čeká závěr, který je jedno velké překvapení.
Doporučuji.

Stellia
31.12.2017 5 z 5

Je smutné, že podobné príbehy sú čoraz viac raritou v literatúre. Jednoduchý príbeh, ktorý vám však nedá pokoj ani po dočítaní. Ja som si ho musela, chtiac nechtiac, rozdeliť na dva večery (boli aj iné povinnosti), inak by som ho doslova "zhltla" k jednej šálke zázvorového čaju :) A som za to vlastne aj rada! :) Takto som mohla pobudnúť v spoločnosti tohto haiku tvoriaceho poštára o chvíľku dlhšie :)