Posledný pustovník

Posledný pustovník https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447180/bmid_posledny-pustovnik-hJ9-447180.jpg 4 73 28

Napínavý skutočný príbeh amerického pustovníka, ktorý prežil v lese osamote dlhých dvadsaťsedem rokov. „Sám nevedel, kam ide. Nič neplánoval. Len vošiel do lesa a zmizol.“ Tak sa začína príbeh Chistophera Knighta, ktorý krátko po svojich dvadsiatych narodeninách zaparkoval svoje auto hlboko v lese a na štvrť storočia sa stratil z civilizácie. Čo ho k tomu viedlo? Prečo sa chcel stať „nikým“? A ako ho dlhé roky prežité v lese zmenili? Možno by sme sa však nemali pýtať, prečo niekto pred spoločnosťou uteká. Možno by sme si mali klásť otázku, prečo v nej chce niekto vôbec zotrvať. Knightovi v lese spoločnosť ľudí nechýbala. Čítal knihy, počúval rádio a žil z toho, čo sa mu podarilo nakradnúť v neďalekých víkendových chatách. Stala sa z neho legenda. Zlodej-pustovník, ktorý sa špecializuje na trvanlivé potraviny, plynové bomby, baterky, no nepohrdne ani sladkosťami či výstrednými likérmi. Jedni ho chceli dolapiť, iní obdivovali jeho drzosť i životaschopnosť a snažili sa mu pomôcť. Až kým ho jedného dňa skutočne nechytili a neobvinili z viac ako tisícky krádeží. Americký spisovateľ Michael Finkel vo svojej dokumentárnej knihe Posledný pustovník rekonštruuje fascinujúce roky, ktoré Christopher Knight prežil v lesnej divočine. Vybudoval si tam vlastný svet, v ktorom si vystačil sám so sebou. Jeho pustovnícky príbeh je hlbokou úvahou nielen o samote, ale aj návrate do spoločnosti, do sveta, ktorému za tie dlhé roky takmer celkom prestal rozumieť. Dokáže svet porozumieť jemu?... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Absynt

The Stranger in the Woods , 2017

Jonny
08.11.2020 4 z 5

Fascinující. Zajímavé. Čtivé a místy i trochu neuvěřitelné.

Určitě se vyplatí zkusit to s touhle knihou alespoň na prvních 10 stránek a pak uvidíte. Mě si získala možná už na třetí stránce.

Rudy84
31.10.2020 3 z 5

Na túto knihu som sa tešil, kedže obsahovo mi pripomínala moju srdcovku Útke do divočiny. Očakávania podčiarkovalo aj vydavateľstvo Absynt, pri ktorom som zvyknutý väčšinou na zaujmavé tituly. Výledok?Kniha za prečítanie stojí, nenudila, ale zároveň ani nenadchla.Nešla akosi do hĺbky, ako napr. vyžšie uvedený titul. A možno to ani nešlo, kedže motivácie ústrednej postavy žiť v lese mimo spoločnosti boli niekde úplne inde. Takže za mňa, človeka ktorý vyslovene vyhladáva podobný tip kníh, “iba" mierny nadpriemer. A to neni také zlé..:)

Crozz
25.09.2020 4 z 5

Neuvěřitelný příběh, skvělé napsáno, velmi čtivé.

pajaroh
22.09.2020 3 z 5

Příběhy lidí, kteří opustili civilizaci a odešli do lesů, mě vždy přitahovaly. Poustevník je zajímavá kniha napsaná ve stylu jednoduché populární reportáže, ve které je osobnost Christophera Knighta - Poustevníka z Maine - zachycena pozorovatelem - fanouškem.
Autor M. Finkel do příběhu zahrnuje svůj pohled a něco ze svého života, jako by se s Poustevníkem snažil ztotožnit (nejen ho obdivovat), což je vcelku nemožné a někdy i vtipné (desítky nocí pod širákem versus 27 let nonstop v lese, také autor utekl před hlukem rodinného života na CELÝCH 10 DNÍ do Indie, kde se snažil meditovat v tichu, a vlastními slovy: "Ano, sice žiju v domě, který by mohl sloužit jako pomník konzumního stylu života, nejvíce ze všeho však toužím po prostotě a svobodě." - malinko alibistické). Tak trochu manipulátor, který zde sází na zdánlivou otevřenost, aby se dostal k Poustevníkovi a především ke čtenáři.
Tedy, jsem ráda, že mi autor zprostředkoval literární setkání s tak zajímavým člověkem, ale osobnost autora, jeho vlastní soudy, škatulkování (v jednu chvíli je Christopher schizofrenický autista s aspergerovým syndromem, naštěstí se dobere k i diagnóze "postevník"), osekané citáty různých osobností a "psychologů", kteří se se zkoumanou osobou ani nesetkali, a vsuvky jsou rušivé. Také srovnává nesrovnatelné - dobrovolnou samotu v přírodě se samotou vězně na samotce ve vietnamské kobce - to prostě nelze.
Ke konci knihy jeho výzkum hraničí s vlezlostí a nerespektování soukromí. A nějak nevěřím, že by někdo tak sociálně vymezený jako Christopher Knight souhlasil se sepsání a vydání tohoto "bestselleru"...

Kniha odpovídá na otázky typu jak, ale ne proč. Na druhou stranu, když se člověk zamyslí nad samotným Christopherem (bez autorových soudů a diagnóz) a nad těmi 27 lety života, tak je jasné PROČ.
Výborné téma, průměrné zpracování.

Ametymka
22.09.2020 3 z 5

Zvažuji, jestli udělit 3 nebo snad hvězdy 4 (jsem milosrdná).
Asi jsem očekávala víc. Co o to, že se nejednalo o poustevník v pravém slova smyslu... Mě mrzí, že knížka není více psaná z pohledu hlavního hrdiny, a působí na mou osobu spíše jako novinový článek (kterým bez pochyb, minimálně z části, je).
Za celou dobu jsem si k Chrisovi nenašla ani cestu. Ještě aby, když je oslovován, téměř po celou dobu, pouze příjmením.
+vytýkám málo informací ze života v přírodě, a tak nějak obecně.

Klamm
01.09.2020 5 z 5

I přes laciný, zavádějící obal a překlad názvu, jsem po knize sáhnul. Jak jsem přečetl jméno Christopher Knight, už jsem na nic nečekal, knihu koupil a přečetl jedním vrzem. Jeho příběh jsem v kostce znal už roky, ale chtěl jsem vědět víc.
Před časem ji četl známý v originále a ochotně mi jí tlumočil, takže jsem věděl, do čeho jdu.
Chápu rozhořčení některých čtenářů, že se nejedná o poustevníka v pravém slova smyslu, rádio, vloupačky atd. Nicméně za mě klobouk dolů, za jeho preciznost, systematičnost, slušnost a výdrž. I když jsou lidé téměř za rohem, zkuste je nepotkat a nepromluvit s nimi, ale ani se sebou 27 let! Knight byl prostě sám se sebou, bez známek nudy, deprese a pocitu samoty. Všechny společenské masky z něho opadaly jako listy ze stromu. O to drsnější pro něho musel být ,,návrat" do společnosti.
Nejvíce si cením jeho nezištnosti v jeho úmyslu. Většina známých poustevníků, měla totiž jistou interakci s okolním světem a stavěla se tak na obdiv. Třeba tolik oslavovaný Thoreau, který však našemu hrdinovi nesahá ani po kotníky.
Takových opravdových, jako je Knight, na světě určitě ještě pár bude. Když budou mít štěstí, tak se o nich nikdy nedozvíme. Knight měl prostě smůlu.

100%

kvitko1970
27.08.2020 5 z 5

Nehleděla jsem na negativní komentáře a knihu zakoupila a bez dechu přečetla. Je mi jasné, že každá kniha má své cílové čtenáře a ne každého osloví, ale pro mne to byla úžasná a dojemná kniha, možná proto, že já sama bych nejraději mnohdy utekla od ruchu velkoměsta a žila někde na samotě u lesa....nicméně pokud člověka alespoň trošku zajímá podobná tématika, můžu směle doporučit, výborný vhled do duše osamělého a jistě zvláštního člověka se kterým se za svůj život málokdo potká...

wezz
12.08.2020 1 z 5

Skončila jsem v polovině. Nezjistila jsem si bližší informace a doplatila jsem na to. Kdybych tak učinila knihu ani nekupuji.

-Spoiler-

Naivně jsem doufala, že si počtu o životě v divočině. O tom jak se Poustevník živil kořínky, bobulemi a lovil zvěř. Dočetla jsem se akorát že bydlel tři minuty od civilizace a že celé ty roky vykrádal chaty kvůli jídlu. Odříznutý od světa tudíž nebyl, dennodenně poslouchal rádio atd atd atd.

životopisy, biografie USA (Spojené státy americké) samota poustevníci

Michael Finkel