Poslední slib

Poslední slib https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488515/bmid_posledni-slib-lJK-488515.jpg 4 196 196

Tara Richardsová byla ještě dívka, když přišla o matku. Když Tara po letech dostane dopis od londýnského advokáta, jeho obsah s ní otřese. Někdo jí zanechal klíč od bezpečnostní schránky, v níž se skrývá předmět, který změní vše, co si Tara myslela, že ví. Zavede ji na cestu do Španělska, kde hledá odpovědi, které ji pronásledují už čtyřicet let. Violet lituje svého rozhodnutí vycestovat do zahraničí bez své čtrnáctileté dcery. Zatímco slunce zapadá za obzory hor nad starodávnou španělskou vesnicí, připomíná si, že to dělá pro jejich budoucnost. Dnešní noc, 4. června 1978, pro ně bude začátkem nového života. Tato noc skutečně změní Violetin osud, a to tím nejneočekávanějším způsobem…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

Her Last Promise , 2019

Madelisi
11.05.2022 3 z 5

Po přečtení musím kladně zhodnotit nápad, propracované současné postavy - i ten budoucí exmanžel Ralph je tak nemožný, až je dokonalý.
Bohužel na začátku mi drhlo zpracování. Do půlky jsem si říkala, zda příběh dočtu. Pak mě začal bavit.
Nicméně si myslím, že jednotlivé časové úrovně jsou nevyvážené. Dlouho jsem si říkala, jaký má španělská linka význam, když se v ni příběh přestal odehrávat. Když do Španělska dojela postavy z Anglie, tak jsem poslala španělské známé a došlo mi, že se u nich něco stalo. Vysvětlení se dozvíme až v současnosti o 40 let později. Pro tuto linku bych měla ráda ještě jednu kapitolu v minulosti. Na to, jak se pečlivě rozvíjela, tak byla moc rychle useknutá.

Ke příběhu nemám co dodat, klasická vícegenerační slaďárna. Moc se mi líbilo finální vysvětlení. Autorka k němu pomalu dávala náznaky, ale přesto bylo šokující.

A nechápu název knihy.

stesti.s.knihou
03.05.2022 3 z 5

Poslední slib je další knihou autorky Kathryn Hughes, která je u nás známá tituly Dopis, Klíč a Tajemství. Všechny příběhy jsou vystavěny obdobně, kniha obsahuje dvě časové linky, hrdina ze současnosti obvykle obdrží/najde/získá indicii, která mu napoví, že minulost probíhala jinak, než si doposud myslel. Do toho se prolíná děj minulý, jenž popisuje, jak vše ve skutečnosti probíhalo. Příběhy obvykle končí happy endem, autorka nenechává příliš mnoho prostoru pro představivost, na druhou stranu ale čtenář dostává ucelený příběh, obvykle s lehkým přesahem, který je dynamický, romantický a zasazený vždy do odlišného prostředí.
Poslední slib vypráví o hlavní hrdince Taře, která jako mladá přišla o matku. Ta odjela se svým přítelem na dovolenou, z níž se už nikdy nevrátila. Nikdo netuší, co se doopravdy stalo, když však po letech Tara obdrží medailon, který matce darovala k 30. narozeninám, rozbíhá se sled událostí vedoucích k šokujícímu odhalení.
Knížka se mi líbila, ihned po dočtení jsem ji ohodnotila 4 hvězdičkami, avšak při psaní dnešní recenze si říkám, zda mi tato knížka vůbec přinesla něco nového... Autorka píše bezpochyby skvěle a drží se schématu, které funguje, avšak při čtení se asi neubráníte jistému stereotypu, kterým jsou její knihy opředeny. Mně osobně se nejvíce líbil Klíč, hlavně kvůli prostředí psychiatrické léčebny, ve kterém se děj odehrával. Poslední slib nebyl špatný, ale nic, z čeho bych byla významně nadšená. Proto jsem nakonec hodnocení snížila na 3,5/5.

Luccinda
02.05.2022 3 z 5

Tohle bylo mé druhé setkání s autorkou a vzhledem k tomu, že jsem od knížky dostala přesně to, co jsem očekávala, jsem celkem spokojená. Ukázalo se, že Kathryn Hughes píše knížky vesměs podle stejného vzoru, akorát pozmění příběh a postavy. Což rozhodně není na škodu, pokud vám její styl sedne, tak aspoň víte, že s žádnou její knihou nešlápnete vedle.

V knížce najdeme dvě hlavní dějové linie, jednu ze současnosti a druhou ze 70. let minulého století. Autorka si tu opět hraje se záhadami a tajemstvími, které se v průběhu příběhu odkrývají a nakonec se obě dějové linie propojí.

Musím ale říci, že autorčina předchozí kniha Tajemství se mi líbila více. Do Posledního slibu jsem se nějakou dobu nemohla začíst a přišlo mi, že trvalo hrozně dlouho, než se v knize začalo něco dít. Také postavy nebyly tolik zajímavé. Takže pokud bych vám měla jednu knížku od Kathryn Hughes doporučit, bylo by to spíše Tajemství.

book_loverka_
28.04.2022 5 z 5

Další dojemný příběh odehrávající se ve dvou časových linkách z pera mé oblíbené Kathryn Hughes. Zatím žádná knížka, která od ní byla zatím přeložena, mě nezklamala. Poslední slib se k nim řadí též. Opět to bylo originální, napínavé, odsýpalo to a byla jsem zvědavá, co se stane dál. Je to příběh, který vezme za srdce a byl také dokonale propletený. Jedna linka se odehrává ve Španělsku a druhá v Anglii. Obě byly skvělé. Půl hvězdy strhávám kvůli tomu, že mám pořád nutkání srovnávat všechny autorčiny knížky s jejím prvotinou - Dopisem. To je totiž můj favorit. Sice mu ostatní její díla hodně šlapou na paty, ale úplně na něj nedosahují.
4,5⭐️/5⭐️

veruptackova
25.04.2022

Tohle je třetí kniha, kterou jsem od autorky přečetla, a i když se mi předchozí Klíč a Tajemství líbily, Poslední slib je převálcoval.

Příběh je skvěle propleten, umí vzít za srdce a je napsán svižně a čtivě.

Právě to, že sledujeme jednu osobu ve dvou časových linkách, které ze začátku neprozrazují moc a současně tu máme i zdánlivě nesouvisející linku z minulosti z úplně jiného místa mě prostě neskutečně bavilo. Opravdu jsem si lámala hlavu, jak spolu mohou španělská a anglická dějová linka souviset a díky tomu jsem četla dál a dál.

V knize není nouze o zajímavé postavy, skvěle popsané reakce na určité situace, díky nimž jsem se do postav okamžitě vžila a oblíbila si je. Poslední slib je kniha plná smutku, lásky, ztráty a naděje, kterou mohu všem citlivým duším jedině doporučit.
4,5*

Beruska18
17.04.2022 5 z 5

V knize se střídají příběhy v místě i čase, které se postupně propojují a přináší rozuzlení příběhu. Ani tentokrát autorka nezklamala a můžu jen doporučit.

Ivana11
13.04.2022 5 z 5

Moc pěkné.

MartinaF
03.04.2022 5 z 5

Mé první setkání s autorčinou tvorbou a přímo trefa do mého čtenářského vkusu. Příběh je krásný, líbí se mi vyprávění, kde se střídá minulost s přítomností. Zpočátku se dozvídáte o postavách, které s příběhem zdánlivě nemají nic společného, ale nakonec se protnou a vytvoří krásný a harmonický celek. Ocenila jsem, že autorka nebyla příliš v závěru patetická a sladkobolná, nechala čtenářům (i postavám) dost prostoru, aby si domysleli své pokračování samotného závěru. Po přečtení se jistě poohlédnu po autorčiných předchozích knihách.

xena2711
31.03.2022 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších autorek. Nádherné obálky, překrásné příběhy..Jako vždy nezklamala. Dvě časové roviny, ze začátku více příběhů, které se postupně na konci propojí. Nádhera.

Alena1957
31.03.2022 5 z 5

Úžasná kniha, moc se mi líbila, slzyčka ukápla, proste skvělé. Uz se tesim na další knihu od autorky.

spencer
29.03.2022 4 z 5

Poslední slib je příběhem jedné velké ztráty a nehasnoucí naděje. Taře bylo čtrnáct, když se její matka nevrátila z dovolené se svým přítelem. Přestože neměla žádné důkazy, vždy cítila, že se její matce muselo na cestě něco strašného přihodit, protože by ji samotnou jinak nikdy nenechala. Když o několik desítek let později obdrží klíč od bezpečnostní schránky ani netuší, jak moc se její život brzy změní.
V knize se střídají dvě dějové linie, které na sebe dobře navazují. Jedna se odehrává v průběhu 70. let a ta druhá v přítomnosti. V průběhu dění dostanete šanci všechny postavy dobře poznat a udělat si o nich jasný obrázek. Díky tomu s nimi budete soucítit a pochopíte, proč činily určitá rozhodnutí. I když se to na první pohled nezdá, titul se věnuje i těžším tématům, které v průběhu začnou vyplývat na povrch. Autorka si s nimi nicméně poradila velmi dobře a dost mě tím překvapila.
Byla to má první kniha od autorky, ale už teď vím, že rozhodně ne poslední.

Kristyna_Bubu
28.03.2022 5 z 5

Na novou K. Hughes jsem se obrovsky těšila, její předchozí knihy se mi líbily všecky do jedný
Máte rádi v příbězích tajemství, záhady, který vyjdou mnohdy najevo až po několika letech? Tak to rozhodně po nějaký knize od týhle autorky sáhněte a jako bonus - vždycky, když už jsem si myslela, že je rozpleteno, přišlo nějaký překvápko! I tady se střídaj časy - minulost a současnost. Najde Tara po čtyřiceti letech svojí mámu? Kam zmizela?? Co se tehdy stalo?
Přečetla jsem ji jednim dechem!!!!! Obrovsky doporučuju, bude se vám líbit! A možná, možná kápne i slza, jako mně ️

neubam02
27.03.2022 5 z 5

Nemám slov… Kathryn Hughes opět nezklamala a připravila si pro nás pořádnou emoční jízdu.

Kniha se zprvu skládá z mnoha příběhů, které se střídají v místě i čase a může to na někoho dohromady působit zmateně.
Avšak postupem času do sebe vše začne krásně zapadat.

Tara, hlavní postava, je neuvěřitelně silná a rozhodně vám bude lámat srdce každá těžkost, kterou si pro ni osud připravil.

Rozhodně doporučuji, ale připravte si kapesníčky, slzy určitě potečou! Kniha dokáže rozbrečet, ale i rozesmát. Byla to opravdu pořádná vlna různých emocí.

ivetdos
24.03.2022 4 z 5

Opět krásná oddychová kniha od autorky. Jsem ráda, že stále udržela laťku tak vysoko.
Ano, zase tu máme milion postav a dějových linek a pěknou chvíli trvá, než se zorientujeme. Ale všechno má svůj význam, jen vydržet. Kathrynin styl je znát i v této knize - plno tajemství a záhad, které se nám pomalu odkrývají. Na autorčinu druhou knihu Tajemství ani tato kniha bohužel nemá, to je moje srdcovka, ale určitě stojí za přečtení :)

Rozhodně se na další knihy od autorky chystám, doporučuji ji všem romantickým duším, které hledají krásnou oddechovku, u které si možná i trochu popláčou.

nada3314
17.03.2022 5 z 5

Miluji knihy Kathryn Hughes! Já nemůžu hodnotit jinak než plným počtem - za mě 100% spokojenost! Přečetla jsem všechny knihy od autorky, které u nás vyšly, a všechny hltám na posezení!

Autorka má jedinečný dokonalý styl, kterým píše své knihy, dokáže mě vtáhnout do děje, tak že ani nevím co se kolem děje a zrovna teď se mi to více než kdy jindy nesmírně hodilo.

Autorka dovede navodit stav, že si připadáte, jakoby jste v tom příběhu byli s hrdiny: např: úryvek z knihy, kdy jsem se přenesla do kavárny a pozorovala s nimi:

„Sedli jsme si za stůl k oknu s výhledem na náměstí, jehož dlaždice se přímo třpytily ve slunečních paprscích. Nahoře na zvonici bylo staré čapí hnízdo a kousek od ní ležel černý pes neurčité rasy s tlapami položenými na velké kosti, ze které se snažil dostat poslední zbytky masa.“
Prostě nádherné, dokonalé popsání situace, že má člověk chuť vstát ze židle a jít pejska podrbat 

Všechny postavy jsem si zamilovala a na všech mi moc záleželo. Příběh je vyprávěn, jak už je u Kathryn zvykem, ve dvou časových liniích, kde se postavy a jejich příběhy z minulosti propojí se současností.

Linie z minulosti je vsazena do roku 1978 a druhá ze současnosti se posouvá o 40 let dopředu, kde nás příběhem doprovází Tara, která odhaluje dlouho skryté tajemství a musí si poradit s novou realitou, která navždy změní její minulost i budoucnost.

Já můžu jen doporučovat, přečtěte si tuto úžasnou knihu, nebudete litovat, věřím, že u citlivějších čtenářek i slzička ukápne, když se s příběhem budete loučit…

zuzana2599
16.03.2022 4 z 5

Tentokrát přemýšlím déle nad hodnocením knížky, kterou napsala autorka, jejíž příběhy mají vysoké hodnocení, prostě se nám čtenářům moc líbí. I Poslední slib se mi líbil. Ta obálka s medailonkem je překrásná, samotný příběh moc pěkný. Jen je tady to malinké ale, za které jednu hvězdičku uberu. Těch dějových linek je na začátku hodně a musela jsem dávat velký pozor, abych pochopila a neztratila se. I když samozřejmě vše do sebe hezky zapadne a vlastně až na konci zapadla i španělská linka do celku.
Příběh o hledání a naději se mi jinak velmi zamlouval. Ráda si od autorky přečtu další knížku !

Nikola_
14.03.2022 3 z 5

Pro mě zatím nejslabší kniha autorky. Konec byl za mě strašně osekaný a nedotažený.

Danago
13.03.2022 4 z 5

Ústřední příběh vypráví Tara, která jako 14ti letá dívka v roce 1978 přišla za záhadných okolností o matku Violet.
V roce 2018 dostává Tara dopis od londýnského advokáta a zjišťuje, že jí někdo zanechal klíč od bezpečnostní schránky , její obsah Taře změní vše , co si doposud o osudu své matky myslela. Tara se rozhodne i po tolika letech najít odpovědi na své otázky, které ji trápí od jejích 14 let. A vydává se po možných stopách , které její matka zanechala.
Román je vyprávěn v několika časových rovinách a z více pohledů. Musím říct, že jsem poměrně dlouho byla zmatená a nechápala jsem kdo je kdo a proč se v ději vyskytuje tolik různých postav. Zpočátku se rozehrává docela dost různých osudů na různých místech. Někdy jsem přesně neuměla rozklíčovat, kdy se děje co. Samozřejmě se vše postupně vyjasňuje a čtenář se dostává do obrazu, ale některých vysvětlení se čtenáři dostane až na úplném konci. Takže nezoufejte a vydržte.
Autorčin styl a její rukopis je v knize znát, takže její příznivci, mezi které se také řadím, budou spokojení ne-li přímo nadšení. Příběh se nejdříve pořádně zamotá a později se velice pozvolna rozplétá, odhaluje a vysvětluje tajemství a záhady života všech postav.
Napětí si kniha udrží až do úplného konce a musíte číst opravdu pozorně, aby vám neunikly některé souvislosti.
Bohužel na rozdíl od dvou předchozích knih, které mě doslova posadily na zadek svým originálním tématem, tato mě svým tématem tolik nepřekvapila. Dobře zpracovaný, citlivě popsaný příběh, příjemné čtení , ale knihy Klíč a Tajemství byly přece jen o něco lepší.
Takže zasloužené 4 *

lena.o.knihach
12.03.2022 3 z 5

Poslední slib je již čtvrtá kniha, která u nás od Kathryn Hughesové vyšla a pro mě je bohužel tou nejslabší.

Neznamená to, že bych z knihy byla nějak zklamaná, ale oproti Dopisu, Klíči a Tajemství tato novinka zaostává a drží se na průměrných příčkách.

Z postav jsem si oblíbila jen dvě vedlejší - Alfa (stařičkého majitele obchodu) a Nanu (babičku hlavní hrdinky Tary).

Věděla jsem, že mě čeká více časových linek, na to jsem se těšila, protože je autorka umí ve správném okamžiku skvěle propojit. Jenže tento příběh nejen o hledání ztracené matky si jen tak plynul a pak skončil. Nezanechal ve mně nic navíc.

ydnac
11.03.2022 5 z 5

Opět jsem strávila příjemný den s knihou od Kathryn Hughes :-)
Tentokrát je hlavní hrdinkou Tara a její maminka Violet.
Čtrnáct let žily jedna pro druhou, než se Violet seznámila s pohledným a bohatým mužem.
Ten změnil osudy všech...
Sledujeme několik dějových linek, které se samozřejmě časem propojí a odhalí všechny souvislosti.
Nechybí láska, přátelství (Alfa jsem si oblíbila) a 40 let čekání...
Toto je čtvrtá kniha, kterou jsem od autorky přečetla a s velkým nadšením budu čekat na další.
Její knihy jsou neskutečně čtivé, nedají se odložit, uvítala bych jednou tolik stran :-)
DOPORUČUJI :-)

anglická literatura romány pro ženy

Kathryn Hughes
anglická, 1964