Poslední příliv

Poslední příliv https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428051/bmid_posledni-priliv-e4z-428051.jpg 4 157 60

Je tomu šest dní, co sesuv sopky vyvolal v oceánu obrovskou přílivovou vlnu. Svět kolem Louieho a jeho rodičů i sourozenců zmizel. Odolal pouze jejich dům na vrcholku kopce. Všude, kam oko dohlédne, se rozprostírá jen stříbrná hladina. Oceánem divoce zmítají zuřivé vichřice. Rodina po šest dní doufá, že k nim dorazí pomoc, neboť zásoby se tenčí. K jejich ostrovu však připlouvají jenom naplaveniny a nafouklá těla. Voda nepřestává stoupat. Rodiče si uvědomují, že je potřeba odjet do hor pro pomoc. Ale na lodi není místo pro všechny… A oni si budou muset vybrat, které děti nechají na ostrově.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Vendeta

Juste après la vague , 2018

Mathiola8
21.05.2021 1 z 5

Tak to bylo dost slabé. Divný styl, divný námět, divný děj. Ne, to se mi fakt nelíbilo.

Anette99
18.05.2021 3 z 5

Zaplavený ostrov a výběr, které děti tam rodiče nechají, se mi zdá jako dobrý nápad, ze kterého se dalo dost vytěžit. Bohužel, u dobrého nápadu to taky skončilo. K žádné z postav jsem si nevytvořila vztah, přežívání vichřic na moři a to, jak se o sebe hlavně ty děti postaraly, bylo podle mě naprosto nereálné. Nedozvěděla jsem se, proč vlastně rodina žila na ostrově. A rozhodně bych knihu neoznačila jako (pyscho)thriller, podle anotace jsem čekala úplně něco jiného, něco na způsob Sophiiny volby ("Ale na lodi není místo pro všechny… A oni si budou muset vybrat, které děti nechají na ostrově.").
Plus: kniha se četla rychle.

Veronika2692
12.05.2021 2 z 5

Nějak mě to nezaujalo..bylo to takové nijaké, strašlivě moc popisu a hodně málo přímé řeči nebo vlastně jakékoliv komunikace mezi postavami. Postupně jsem si na to zvykla, ale četla jsem rychle, chvílemi mezi řádky, tak abych to měla vlastně rychle za sebou. Nerada nechávám knihy nedotčené.

Špekyn
15.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Úvod je dost rychlý. Spousta věcí je nelogických: Když měli ještě nafukovací člun, proč zbývajíci 3 děti nemohli jet taky na ném v závěsu?? Líčení bouří a jejich přežití na lodích je až nerealistické. A proč vůbec žili takhle odříznutě?
Matka a celkově všechny postavy mi nebyly příliš sympatické. To, že jsou zrovna 3 děti postižené, bylo celkem prvoplanové. Všudypřítomná snaha vyvolat napětí většinou nebyla úplně uspěšná.
Druhá polovina byla už napínavější, zejména část vyprávění dětí. Psychologickým thrillerem bych to ale rozhodně nenazývala. Čekala jsem daleko víc. A vzhledem k anotaci i trochu něco jiného (to rozhodování, koho nechat a koho vzít.)

mikuleo
07.02.2021 2 z 5

Pozitiva:
Jak je zmíněno, kniha je napínavá, čtivá, psychologicky mířená a daná situace nutí člověka zamyslet se, jak by se možná zachoval.
SPOILER
Negativa: spousta nelogických věcí. Zřítila se sopka a hladina OCEÁNU se zvyšuje dva týdny o několik DESÍTEK metrů?? Později děti bojují o život v bouři, loď se převrátí a po uklidnění vody mají zásoby v pořádku a sedm slepic na palubě? Jak? Popisy jsou nepřesné, plavby dlouhé a několik prvků příběhu působí nepatřičně (například podivné inteligentní vodní monstrum).
Kniha se četla celkově dobře, ale jsem z příběhu i závěru spíše rozčilená a rozhodně nemohu doporučit.

gudaska
14.01.2021 2 z 5

Dle anotace a dřívějších recenzí jsem čekala o dost víc, ale bohužel to se nekonalo. Autorka si s tím mohla jistě více vyhrát, jenže.... :( Hodně se to protahovalo...ale třeba někomu sedne víc, jak mě ;)

medulinka
07.12.2020 3 z 5

Předně, tuto knihu bych úplně nenazývala thrillerem. Za mě spíš něco jako dobrodružný román, dejme tomu i částečně psychologický... Téma bylo zajímavé, četlo se mi to dobře, ale nevím, nějak tomu něco chybělo, nedokáži přesně říci co, ale prostě to nebylo čtení, které by mě úplně pohltilo a nepustilo a od čeho bych se nemohla odtrhnout. Každopádně za mě to nebylo špatné, ale ani nijak strhující.

veronika4001
28.10.2020 1 z 5

Kniha Poslední příliv byla ke své škodě příliš obecně pojatá. Autorka zvolila několikrát, zvláště filmově, zpracované téma, které samo o sobě vyžaduje ozvláštnění asi jako téma o lidožravém žralokovi. Co číst? Tohle přece není žádné překvapení. Když už tedy vyberu několikrát přetřesené téma, tak ho alespoň udělám zajímavější. Kniha Poslední příliv je předpokládanou knihou, námět je osvojený, boj na moři v obvyklém podání (v případě této knihy snad i horším) nenadchne, naopak vás upozadí tím, že při výběru budete důsledně dbát na to, abyste si stejné téma již nevybrali. Téma mohlo být skutečně rozpracovanější, drsnější, nebezpečnější (vždyť se pracuje s mořem!, takže jeho zákoutí a veškerá nebezpečenství včetně mořských příšer, rostlin, virů, nebo třeba mořských vírů, tornád apod.), mohla být použita vytříbená slova obohacená o slovník z podmořské biologie (biodiverzity), rozhodně tomu chyběla hloubka, detailnost, která by kupodivu dodala ději svěžest, napětí a serióznost. Autorka nepřišla s ničím novým a otřepané téma ani neozvláštnila tím, co mnozí autoři běžně používají. Prostě holé, všeříkající, ale zároveň nic neříkající. Knihu jsem si vybrala jen kvůli tomu, co nového mohla poskytnout, čím víc by alespoň rozšířila, nebo prohloubila můj beletristický mořský obzor. Nic. Myslím si, že kniha být vydána nemusela. Čtenář by o nic nepřišel.

terka95
23.10.2020 4 z 5

Kniha se poměrně dobře četla i když některé pasáže mi přišly trochu těžkopádné... příběh se mi líbil, ale na můj vkus to mohlo lépe odsýpat a čekala jsem na konci wow efekt, kterého jsem se bohužel nedočkala.. celé je to takové neukončené :/

A můj maličký nedůležitý osobní "problém" byl se jmény postav - některé jsem v životě neslyšela a asi mi tím pádem přišly možná zastaralé a zvláštní :D ale věřím že se tak jmenuje spoustu osob, ale jak zmíňuje eva3992, také jsem nepobrala, proč se rodičům říká křestními jmény a pak jsou na dalších stránkách zas "matka a otec". A proč vlastně matka a otec? Pochopila jsem, že se to odehrávalo v dnešní době, tak si myslím, že by "mámou" a "tátou" nic nezkazili... celkově mi styl psaní někdy přišel jak z minulého století.

Ale i přesto 4* :)

eva3992
18.10.2020 3 z 5

Sesuv sopky vyvolal v oceánu obrovskou přílivovou vlnu, která vše pohřbila pod vodu. Svět zmizel a široko daleko odolal pouze dům jedné rodiny. Voda neustále stoupá, je potřeba odjet do hor pro pomoc, ale na lodi není dost místa pro všechny. Kdo pojede a kdo zůstane na ostrově?

U této knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu skvělé téma, které by ovšem stálo za to více využít. V některých částech příběhu jsem se docela nudila, v jiných to naopak mělo spád a bylo to napínavé. Konec, kdy by měl příběh gradovat, tak byl podle mě až hloupý. Asi bych se i více rozepsala, ale bylo by to plné spoilerů.

Co mi ještě vadilo, tak to byl způsob psaní. Chvilku tam byla použita klasická přímá řeč, chvilku byla přímá řeč psána pouze kurzivou. Rozdíl jsem nechápala. Oslovování otec a matka, když jindy o nich bylo psáno křestním jménem, mě taky úplně nebavilo.

Takže celkově za mě dobrý průměr.

3,5*/5*

Vorlovar
11.10.2020 3 z 5

Škoda toho konce, závěr s bábinkama se mi nelíbil.

NADEI
07.10.2020 3 z 5

Čekala jsem, že mi kniha vezme dech. Nestalo se. Žádná matka, aspoň si myslím, neopustí svoje děti a už vůbec ne v takové život ohrožující situaci. Kniha sice byla čtivá, ale absolutně neuvěřitelná.

FejKýý
03.10.2020 5 z 5

Mě se kniha moc líbila. První třetina tedy byla nudnější ale zhruba od strany 125 se tam začalo něco dít a bylo to dobré. Trochu mě ale zklamal konec, chtěla bych ho delší, na ten jsem se hodně těšila, jak to bude a tak ale to se bohužel nekonalo. Každopádně i tak každému kdo o této knize uvažuje, doporučuji. :) Za konec strhávám půl hvězdy takže hodnotím 4,5*.

zandu
17.09.2020 3 z 5

Opět jedna z knih, u které jsem měla příliš vysoká očekávání, takže jsem nakonec byla trochu zklamaná.

denča1000
01.09.2020 4 z 5

Čekala jsem od knihy zcela jiný průběh. Každopádně byla kniha velmi zajímává a napínavá. Byly tam lehce nějaké zvraty. Celkově se mi kniha líbila moc a příběh byl pro mě napínavý a těšila jsem se na závěr.

Mishi
26.08.2020 4 z 5

Zajímavá kniha. Dlouhý prolog byl trochu nemastný neslaný, ale pak se to rozjelo. Dobře jsou vykresleny city a emoce jak opuštěných dětí, tak i rodičů, kteří to rozhodnutí museli udělat. Z některých scén mi bylo hodně úzko, protože jsem taky matka.
Konec se mi zdál trochu nedotažený, takže 4*.

Sidonka3
05.08.2020 1 z 5

Říkala jsem si, že to bude dramatická pecka, která zasáhne, strhne a nepustí. Bohužel se musím přidat na stranu těch, kterým styl nesedl. Je to nějak zvláštně napsáno, tak, že jsem se do příběhu nedokázala vžít a ani thriller nedočetla. Námět mi přišel zajímavej, zpracování už ne, držela jsem si kupodivu od postav odstup a do příběhu jsem se nedokázala ponořit. Autorka to se mnou neuměla. (Nebo já s ní?) :)

Lukaso
03.08.2020 5 z 5

Pekně napsané, moc mě bavila tato kniha napínavá od začátku do konce.
Přečteno jedním dechem za jeden den

Hella
23.07.2020 4 z 5

Nadprůměrně poutavý způsob vyprávění, kniha mě doslova pohltila. Jen jsem nemohla pochopit to opuštění dětí, ale zároveň jsem nevymyslela žádný jiný způsob (a že mi to v hlavě vrtalo dlouho!). A vlastně díky za to, že to je - a jednou provždy doufejme zůstane - jen fikce.

Refadora
02.07.2020 3 z 5

Ale jo, nakonec to bylo hezký! První třetina se hrozně vlekla a připadala mi spíš jako nějaká knížka pro děti, ale část na vodě už byla napínavější a taky se mi zdálo, že postupem času se knížka dostala více od strohého popisu aktivit k hlubšímu popisu cítění některých postav a v některých úsecích by se opravdu dala považovat za psychologický thriller. Hodnotila bych 3,5 hvězdičkami, míň dávám proto, že v první části jsem se do čtení musela opravdu nutit.

boj o přežití ostrovy thrillery sopky přírodní katastrofy francouzské romány

Autorovy knížky

Sandrine Collette