Poslední otroci

Poslední otroci https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445297/bmid_posledni-otroci-PDD-445297.jpg 4 22 22

V zemi Mahdiho série

< 4. díl

4. díl ze čtyřdílného cyklu knih V zemi Mahdího

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Toužimský & Moravec

The last slavers

Kakho-Oto
předevčírem 4 z 5

(SPOILER) Čtvrtý svazek cyklu V zemi Mahdího (ve skutečnosti poslední dvě třetiny třetího svazku, alespoň podle původního Mayova dělení) představuje stále velmi kvalitní dobrodružné čtení, ale předchozí svazky jsou přece jen lepší. „Poslední otroci“ jsou tvořeni dvěma částmi: dějovou odbočkou do Kurdistánu a popisem posledního protiotrokářského tažení. V té první se setkáváme i s Hadžim Halefem Omarem, avšak na rozdíl od jiného komentujícího považuji tuto stať za vůbec nejslabší v rámci celého cyklu. Teprve druhá polovina tohoto dobrodružství mě začala skutečně bavit – nenasytná medvědice s třemi medvíďaty si měla pochutnat na dvou medem pomazaných a svázaných Kurdech (případně i na Karovi s Halefem), avšak vše skončilo smířením dvou znepřátelených kurdských stran a jedinými mrtvými byli tak čtyřnozí savci. Stalo se tak přirozeně zásluhou nepřekonatelně hrdinného a chytrého Kary ben Nemsího. Poté se děj znovu přenese do súdánské oblasti poblíž řeky Nil. Rozkol mezi Karou a nabubřelým Reisem efendim/efendinou vyvrcholil do úplného nepřátelství, na čemž se provinil jednoznačně druhý jmenovaný, který by bez Kary nedosáhl žádných úspěchů v boji proti otrokářům (jedině s jeho názorem, aby nebylo vojsko posilováno bývalými otrokáři, souhlasím). Kara ben Nemsí za pomoci věrných přátel na čele s Ben Nilem zničí další otrokářské bandy, konkrétně Abu rekvikovu a Jumrukovu, zatímco se Reis nachází v dočasném zajetí. Po boji s otrokáři se Kara s nejbližšími vydává na loďce po proudu Nilu. Doprovází ho také Kurd Sali ben Akvil, z něhož se stal opravdový křesťan. Dokonce odvážně čelil samozvanému Mahdímu alias Muhamadu Ahmadovi. Z toho důvodu měl být zlikvidován v otrokářské osadě, čemuž ovšem zabránil nepřemožitelný Kara ben Nemsí. V zemi Mahdího hodnotím jako velmi kvalitní dobrodružný cyklus, ale Ve stínu padišáha se mi líbí ještě o ždibec víc. Spolu s několika velmi povedenými povídkami jsou tyto cykly tím nejlepším z orientálních dobrodružství od Karla Maye. Hodnocení svazku Poslední otroci: 80 %, hodnocení celého cyklu: 90 %.

danny_21
09.06.2021 3 z 5

Na březích Nilu / Otec Pěti Set / Mahdí ve starším vydání ( a celý cyklus v zemi Mahdího ), jsou možná tím nejpovedenějším dobrodružstvím v rámci Orientu či Dalekého Východu, které Carlos předal čtenářskému světu. Kara ben Nemsi effendi se potýká s tlupou lovců lidí obklopen typickými černobílými postavami, tentokrát ale s několika výjimkami - u jejichž tlučhobovských hlášek jsem se místy opravdu bavil, a třeba Otce Pěti set - který mi jako jinochovi objasnil, že baštonáda nemá s jídlem nic společného ) . Akce dostatek, sem tam nějaká ta krev, podávání křesťanského přesvědčení a vyprošování milosti pro darebáky u rajise effendiná ve skoro snesitelné míře, leč finální zúčtování s Ibn Aslem dost zklamání - 60 %

Karel May
německá, 1842 - 1912