Poslední Lucemburk

Ladislav řečený Pohrobek byl poslední český král, v jehož žilách kolovala po pradědovi Karlu IV. lucemburská a přemyslovská krev (nebereme-li v úvahu s ním spřízněné Jagellonce, kteří dosedli na český trůn o něco později). Narodil se čtyři měsíce po smrti svého otce Albrechta Habsburského jako čtvrté dítě Alžběty Lucemburské, a po smrti staršího bratra Jiřího se stal jediným dědicem české a uherské koruny. Alžbětě Lucemburské bylo jasné, že ji čeká tvrdý boj, aby uhájila synova práva na královský trůn jak v Uhrách, tak v Českém království. Nejenže se jí podařilo získat do svých služeb vynikajícího vojevůdce Jana Jiskru z Brandýsa, ale neváhala se uchýlit ani k intrikám. Přesto byl uherským králem nakonec zvolen polský Vladislav Jagellonský, protože země potřebovala mít v době tureckých vpádů v čele muže, a ne nedospělého chlapce, za něhož vládla matka-regentka. Alžběta neprosadila Ladislavovy nároky na trůn ani v Čechách – proti této volbě se postavil mezi jinými také Jiří z Poděbrad, který nakonec zemi spravoval. Uprostřed těchto převratných událostí však Alžběta náhle umírá a její nečekanou smrt nepřipisují mnozí pouhé chorobě. Ladislavovým poručníkem se stává nejprve jeho strýc Fridrich III. Habsburský a potom Oldřich Celjský, a teprve s jeho pomocí dosedne nakonec Ladislav Pohrobek jak na uherský, tak na český trůn. Ladislav si zvolí za královské sídelní město Prahu a zdá se, že mu osud po tolika tragických událostech přichystal konečně šťastné chvíle – jeho zasnoubení s půvabnou francouzskou princeznou Magdalenou, dcerou francouzského krále Karla VII., má být sice pro zúčastněné strany hlavně výhodný politický a diplomatický tah, ale oba mladí lidé se do sebe skutečně zamilují. V Praze se začnou chystat přípravy na slavnou královskou svatbu, ale Ladislav zčistajasna podlehne záhadné a rychlé nemoci - umírá 23. listopadu 1457, pouhé třu dny poté, co onemocněl. Ladislavova smrt je stejně nečekaná jako náhlý odchod jeho matky Alžběty, a žádný div, že i v tomto případě není nouze o podezření, že jde o královraždu. Kdo by však měl důvod zavraždit mladého krále, který si osobním šarmem zanedlouho získal své okolí i poddané? Temný stín obvinění padne na Jiřího z Poděbrad, který zemi vládl před Ladislavem a který se kdysi postavil proti jeho volbě českým králem. A také na jeho manželku Johanu, o níž zlí jazykové tvrdí, že jí nezůstala lhostejná okouzlující plavá krása mladého vladaře. Jak Johana, tak Jiří z Poděbrad musí vynaložit nepředstavitelné úsilí, aby tyto hrozné domněnky vyvrátili a aby v zemi nastolili pod svou vládou tolik toužebně očekávaný klid a pořádek – a hlavně, aby zachránili vlastní manželství a harmonický vztah, který je dosud poutal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/243588/posledni-lucemburk-P7r-243588.jpg 424
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Poslední Lucemburk

pavčape

První knížka od Hany Whitton a jistě ne poslední. Líbí se mi, že si románovou formou osvěžím dějiny. Autorka se drží historicky dochovaných faktů, ale pro čtivost příběhu přidává i něco ze své fantazie (byli Ladislav i jeho matka otráveni toutéž osobou a z těchto pohnutek?) Zajímavé čtení pro ty, koho zajímá historie

pagac17
22.01.2018

Má druhá kniha od paní Hany Witové. Jsem spokojen s její fabulací. Držela se dějinných faktů, ale sama je okořenila možnými událostmi z té doby. Se všemi problémy středověku, pro nás sice nepochopitelné a v jiném podání se to objevuje i v současné. Takže jsem si početl, zase si zopakoval dějiny a hlavně jsem se pobavil.

Ivanule
13.06.2017

Krásně popsaný děj o životě Ladislava Pohrobka,syna Alžběty Lucemburské a Albrechta Habsburského,je tam vykreslen i část dějin před jeho narozením,méně tedy jeho život,což mohlo být více,ale kdoví jestli se víc o něm dochovalo.

berka4151
28.02.2017

Mám ráda autorčiny knihy, ale tahle byla trochu zklamáním. Takové letem světem, bez pořádného vykreslení postav.

alnahu
20.02.2017

Zajímavá kniha o Ladislavu Pohrobkovi , který byl čtvrtým dítětem Alžběty Lucemburské a Albrechta Habsburského, kterého však nepoznal, narodil se až po jeho smrti. Ladislav Pohrobek byl českým a uherským králem, nebylo mu však dopřáno dlouhé panování, zemřel ve svých sedmnácti letech, údajně byl otráven při svatebních přípravách s francouzskou princeznou Magdalenou. Kniha byla zajímavá, ale ne tak čtivá, jako ostatní historické romány od paní Hany.

irousek9
24.05.2016

Skvělá kniha o ne moc známém Ladislavu Pohrobkovi, který žil jen krátce,aby se mohl více zapsat do našich dějin. Kdoví,jak to tenkrát všechno bylo...Děkuji paní autorce,že se věnuje i méně významným osobám našich dějin.

Dandulka
26.01.2016

Malinko mne překvapilo, kdo je oním posledním Lucemburkem, ale když jsem se nad tím zamyslela, dá se skutečně za Lucemburka považovat- po svém dědovi jím skutečně byl!!!!

quendery
15.11.2015

Paní Hana opět nezklamala. Krásně napsaná kniha, která nám svým dějem přibližuje trochu méně známý úsek naší historie. Vřele doporučuji.

Lovci mamutů
Lovci mamutů