Poslední léta císařovny Alžběty

Podtitul: Vzpomínky dvorní dámy Vzpomínky na poslední léta panovnice Alžběty zvané Sissi, sepsané její společnicí. Maďarská hraběnka Irma Sztáray byla dvorní dámou a důvěrnou společnicí císařovny, což bylo vzhledem k Alžbětině podivínské povaze velmi náročné. Irma se svým klidem, trpělivostí a vskutku vroucí oddaností zvládala s přehledem všechny povinnosti po čtyři poslední roky císařovnina života, doprovázela ji na cestách a byla též u její tragické smrti. Ve svých zážitcích, jejichž podkladem byly dopisy psané rodině, nám představuje Sissi v mnoha dosud neznámých detailech. Velmi emotivní paměti, rozdělené do pěti kapitol, jsou sice idealizovanou, ale rozhodně čtivou ódou na tuto historickou osobnost. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31560/posledni-leta-cisarovny-alzbety-31560.jpg 411

Aus den letzten Jahren der Kaiserin Elizabeth (2004)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Brána

Martin12345

Těžko sehnatelná, moc pěkná knížka. Vzpomínky dvorní dámy císařovny, která s ní byla v okamžiku její smrti.

DanteAlighieri

Kniha je spíš takovým cestovním deníkem, který se věnuje hlavně poetickým popisům záplavy růžových květin, šumícího moře, zasněžených hor a obecně atmosféry měst a míst, kde se Irma s Alžbětou zrovna pohybovaly. Přímo osobě císařovny se věnuje tak maximálně třetina knihy, což mě zklamalo. Za nejzdařilejší část považuju poslední kapitolu, která se věnuje poslednímu roku života Alžběty a kde je do detailů popsán atentát na ni, její smrt i události poté.

Sisi, císařovna Alžběta Bavorská

Autor knihy