Poslední harém

Poslední harém https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212479/mid_posledni-harem-212479.jpg 4 43 7

Konstantinopol roku 1909. Na břehu Bosporu, jenž tvoří hranici mezi Evropou a Asií, vládne sultán Abdülhamid II. – poslední záhada Orientu. Ve skrytém prostředí jeho harému sní Elisa a Fátima o budoucnosti.

Val
18.11.2021 5 z 5

Myslela jsem si , že budu číst něco na způsob pohádek tisíce a jedné noci, ale hluboce jsem se spletla . Kniha je všechno možné , jen ne červená knihovna. Přátelství, láska, vášeň , ale i zrada a nenávist , to vše je v této úžasné knize . Dvě ženy , dva osudy . Jedna touží po lásce a svobodě a druhá po pozici sultánovy favoritky. Po pádu Osmanské říše se jejich cesty rozcházejí a ony se ocitají ve světě , který se jim před očima mění v noční můru ...

Vojslava
25.11.2015 5 z 5

Krásný a nosný příběh, těžko si představit, že poslední harém se rozpustil před sto lety. A arménská genocida tomu přidala na skutečných grádech. Skoro se od toho nedalo odtrhnout a k přečtení vřele doporučuji.

Káťa
21.08.2015 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Velmi podrobně pojednávala o životě v té době a hlavně nemlčela o arménské genocidě co na nich páchali turci. A zároveň do tohoto tématu autor dal příběh, který člověka přímo pohltí, vřele doporučuji :)

miseb
05.12.2014 4 z 5

Tak tahle knížka mě překvapila. Žádné odpočinkové čtení plné romantiky (jak možná naznačuje obálka), ale tvrdá realita, těžký život a těžká doba.
Knížku jsem půjčila mamince, která nesnáší "červenou knihovnu" a byla nadšená.

hrosulik
06.06.2014 5 z 5

Knížka se četla jedním dechem, hezký zajímavý děj.
Určitě mohu doporučit.

Malinali
12.12.2013 5 z 5

Krásné, kruté a zajímavé čtení jak tomu bylo.

Rou
07.03.2013 4 z 5

Myslela jsem, že půjde jen o romantiku a popisování života v harému, ale opak byl pravdou. Kniha popisuje osud dvou kamarádek, turkyně Fátimy a arménky Elisy, které jsou již v dětství po tragédií v jejich vesnici prodány do sultánova harému. Tam žijí bez znalosti okolního světa až do okamžiku, kdy je poslední sultán svržen a harém rozpuštěn. Dívky osud rozdělí a každá se musí s nastálou situací naučit žít sama. V knize je popisována doba první světové války v nově vznikajícím Turecku i řešení arménské otázky. Kniha je dost pesimistická, přesto, že každá z dívek žije po rozpuštění harému v úplně jiných podmínkách, pro obě je to velmi těžké období a zvlášť Elisa jako arménka musí často bojovat o holý život.

německá literatura Turecko harémy

Peter Prange