Poslední dítě

Poslední dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46643/bmid_posledni-dite-6nP-46643.jpg 4 169 47

Hartův kriminální thriller je jeho doposud nejvýznamnějším dílem, spletitým a působivým příběhem o ztrátě, naději a odvaze tváří v tvář zlu. Třináctiletý Johnny Merrimon měl dokonalý život: vřelý domov a milující rodiče a také dvojče, Alyssu, s níž ho pojilo ničím nenahraditelné pouto. Slovo ztráta" mu nic neříkalo, až jednoho dne Alyssa zmizela z chodníku na jedné opuštěné ulici. I po roce se Johny pořád cítí izolovaný a osamělý. Všichni ti, jimž se od narození učil důvěřovat, ho nechali na holičkách. Nikdo jiný kromě něj už nevěří, že je Alyssa stále ještě naživu. Ve snaze nalézt svou sestru se rozhodne prozkoumat temnou, odvrácenou stranu svého rodného města a riskuje při tom vše. Je to zoufalé, děsivé pátrání, ale Johnny v něm není sám. Detektiv Clyde Hunt také nikdy nepřestal po Alysse pátrat, a navíc má slabost pro Johnnyho. Dohlíží na něj a snaží se ho chránit, ale když Johnny odhalí nebezpečnou stopu a rozhodne se ji za každou cenu sledovat, nezbude Huntovi než zasáhnout. Pak ale zmizí druhé dítě....... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Brána

The Last Child , 2009

ŠárkaStrnadová
02.04.2020 4 z 5

Souhlasím, konec výborný, v mém vydání ale byla psaná pidipísmenky, takže se mi moc dobře nečetla technicky (i přes brýle).

koolsavage
16.01.2020 3 z 5

(SPOILER) Je pravda, že kniha se mi moc dobře nečetla, nedokázala mě pořádně vtáhnout, i když konec knihy a finální odhalení dojem dost zlepšil. Poměrně hodně deskriptivní styl psaní, chvílemi až nudný a nezáživný. SPOILER !!! ten epilog opravdu nechápu; celou knihu nám autor popisuje utrpení matky a na konci je schopna se dát do cajku, odpustit všem okolo a začít nový vztah za v podstatě oka mžik...

ZuKo
03.01.2020 5 z 5

Říkala jsem si po 30 stránkách, že to asi nedám ale pak se to rozjelo. Občas ČV přihraje velice dobrou knížku.

Evišťátko
05.06.2019 5 z 5

Skvěle napsaný příběh, ve kterém máte pocit, že víte o co přesně v něm jde a tak čekáte jen na to,až vám autor naservíruje pachatele. Jenže nic není tak jak se zdá. Tak jako v životě. Napínavé a čtivě až do konce!

trudoš
11.04.2019 5 z 5

Podmanivě strhující vyprávění s pomalým rozjezdem, a o to děsivějším finále. V mnoha ohledech to připomíná Tajemnou řeku Dennise Lehanea, konkrétně ten úvod o trojici kamarádů a únosu jednoho z nich. Právě tohoto motivu se John Hart drží, kdy po zmizelé dívce pátrá její čtrnáctiletý bratr, přestože všichni ostatní to už víceméně vzdali.
V čem autor exceluje, je perfektně zvládnutá psychologie postav. Dokáže uhrát náctiletého kluka, vyhořelého detektiva i pološíleného černocha a ve všech případech protagonistům věříte jejich výkony. Stavba zápletky je pravda maličko natahovaná a v některých okamžicích jsem měl i dojem, že si důležité zvraty vypomáhají náhodami, ale nevadilo mi to ani v nejmenším. Možná je to ale mou slabostí pro tenhle druh příběhů. Miluji, když spisovatelé umějí zachytit ty prchavé okamžiky naivního mládí, které najednou narazí na krutou realitu, a to s autentičností, jíž paradoxně nedokáže napodobit žádná fotografie ani film. Za mě jednoznačně autorova nejlepší kniha.

Esmeralda168
29.12.2018 3 z 5

Zase jedna kniha, kterou všichni chválí, ale já z ní nadšená nejsem.
Číst tolik stránek o utrpení matky, ze které se začíná stávat alkoholička, závislá na lécích a ke všemu ještě se stala obětí násilnického psychopata, a o jejím zoufalém synovi, který se jí snaží pomoct, a z toho zoufalství mu začíná hrabat? Dost depresivní, zdlouhavé a protahované.
Jinak to ale byla zajímavá spletitá detektivka, i když některé situace mi tam přišly nelogické, např. jsem nepochopila, jak se Levi ocitl v tu pravou chvíli zrovna v domě Johnyho matky?
A taky jsem nechápala, že dívek, které zmizely, bylo nakonec takové množství, a jakoby je nikdo ani nepohřešoval a nikdo po nich nepátral.

Allena24
24.04.2018 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Zadní str. knihy vystihuje vše ... spletitý a působivý příběh o ztrátě, naději a odvaze tváří v tvář zlu.

Allla9
22.10.2017 5 z 5

Kniha má napětí, spád ... plný počet hvězdiček.

JIC
01.09.2017 5 z 5

Skvele napsana knizka s tajenkou pachatele az do sameho konce! Vsem doporucuji ke cteni!

terezamarsik
25.06.2017 2 z 5

Knihu jsem nedokončila. Došla jsem zhruba do půlky, ale trvalo mi to tak dlouho, že jsem se rozhodla to vzdát, knihu si prostě neužívám a mám doma tolik knih, které chci přečíst, že nemá smysl ztrácet čas něčím co mě nebaví.
Jsem poměrně velký čtenář a stalo se mi snad jednou, že bych knihu nedokončila, vždy knihy dokončím, i když se mi příliš nelíbí, abych je pak mohla ohodnotit, ale tuto jsem prostě dokončit nedokázala. Něco mi na tomto spisovateli vadí, protože stejný problém jsem měla s jeho knihou Tíha nenávisti. Také jsem knihu málem odložila, protože prvních asi 100 stran mě strašně nebavilo. Pokračovala jsem ale a nakonec kniha byla naprosto výborná, zbytek jsem si užila a knihu jsem ohodnotila dobře, protože nakonec z toho vyšel výborný příběh. Tady ale ani po půlce knihy se nedokážu chytit a vydržím číst maximálně 20 min, pak musím vzít do ruky jinou knihu. Normálně čtu 2 až 3 knihy týdně a tato mi trvala snad dva měsíce, protože jsem neustále dávala přednost jiným knihám. Nemám už chuť dále zkoušet knihu dokončit.
Neříkám, že je tento spisovatel špatný, to si myslím, že rozhodně není, ale prostě mi z nějakého důvodu vůbec nesedl a jeho styl psaní mě prostě nedokáže zabavit. Zde je asi jasné, že prostě ne každý spisovatel může oslovit každého čtenáře.

oskli
21.01.2017 3 z 5

Kniha určitě není špatná, vlastně je i docela dobrá. Četlo se to lehce, ale aby se člověk do děje ponořil a aby mu postavy byly buď extrémně sympatické nebo nesympatické, to tam nebylo. Nebo aspoň na mě tak kniha nefungovala. Pachatele jsem až do odhalení nepodezírala, závěr byl překvapivý, ale celé vyprávění (a vyšetřování) je tak nějak mdlé a roztahané. Kdybych knihu četla před tím, než mě uchvátil Jo Nesbo a Adler Olsen, asi by mě bavila víc. Ještě dám ale autorovi šanci a zkusím Tíhu nenávisti :-)

Ječmínek
02.01.2017 3 z 5

Čekal jsem něco víc. Byl to zamotaný akční krimithriller, na který za chvíli zapomenu. Co k tomu víc říct? Nic!

jan-da
08.10.2016 5 z 5

DOPORUČUJI !! Od poloviny knížky jsem se od knihy nedokázala odtrhnout, samé zvraty až do konce. Často jsem knihu během čtení nahlas komentovala slovy "cože" , "to ne", apod... Opravdu skvělá kniha..

gossipavlina
08.07.2016 5 z 5

Do detailu promyšlené, žádné nelogičnosti, a tak reálné. Připadal jsem si jak Johnnyho sousedka, která to s nimi vše prožívala.
Panu Hartovi se skvěle povedlo propojit osudy několika lidí, které na sebe navazovaly a propojovaly se v ten správný okamžik. Po pomalejším začátku udržuje čtenáře po celou dobu četby v příjemném napětí. Žádné okusování nehtů a noční vysedávání u knížky, ale přitom se netrpělivě těšíte, až si knížku budete moct zase vzít do ruky a číst dál. A to vše za pomocí propracovanosti psychologie, bez hektolitrů krve a miliony mrtvol.
Takže určitě doporučuji.

Mišulenka
09.09.2015 5 z 5

Zajímavé, děsivé, skutečně bezcitné. Knížka měla hlavu, patu i spád. Nechybělo jí nic, co dělá dobrou knihu opravdu dobrou knihou. A něčím byla jiná.

Johnny mi připadal tak strašně reálný, jako by autor popisoval svoje chování, svoje emoce, svoje zážitky. Jedná se o nesmírně osobitá vyjádření nad vším, co se mu stalo. Pro někoho sígr, pro někoho rváč za pravdu. Podle mě byl veliký hrdina. Protože bojoval do konce dechu. Protože vytrval, i když už to všichni vzdali. Protože začal zase věřit, ačkoliv ho Bůh zradil.
V příběhu je plno podnětů k dalšímu rozvedení, přemýšlení a infiltraci do našich životů a pro každého je to něco jiného...

Pro mě to je ten malý Johnny.

Iv.a
06.08.2015 5 z 5

Úžasná kniha, nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout..Strhující příběh..

Simáček
15.03.2015 5 z 5

Naprosto úžasný příběh. Až do posledních stránek, jsem si ani netroufala předvídat, kdo by mohl být tím ,,špatným". Jedna z nejlepších detektivek, jakou jsem kdy četla. Klobouk dolů před autorem.

baterka.gs
27.08.2014 5 z 5

Je pravdou, že první třetina byla opravdu nezáživná a četla jsem ji asi měsíc.. Jakmile se to ve zlomu přehouplo, zbytek jsem měla za pár dní :) Takhle si představuji napínavý akční thriller s psycho prvky.

iluliacross
01.07.2014 4 z 5

Neholduji kriminálkám, snad pro jejich jednoduchý a bezcitný pohled na smrt (někdo umře a emoce žádné). Ale tenhle thriller mě pohltil. Úžasné, psychologické, brilantní popisy postav nemůžete přeskakovat, musíte si je zkrátka přečíst! Od začátku jsem doufala v nějaký silný, napínavý konec. Trošku jsem se do knihy nutila, ale ještě, že jsem ji neodložila. Překvapí Vás. Věřte mi. A autor si ta ocenění, která za tu knihu dostal, zaslouží.

Dousabel
18.06.2014 5 z 5

Výborný, výborný psychologický thriller! Opravdu mě tato knížka dostala, do posledních padesáti stránek nebudete vědět, kdo a co provedl a proč:) První třetina se zabývá spíše psychologií postav, ale pak už je to jedna velká jízda, nedá se odložit, dokud nedočtete. Jediné, co mi chvilkama trochu nesedělo, byly dialogy mezi Johnnym a Jackem, nevím, jestli by 13-leté děti byly schopné vést takové dialogy :) Ale to nic nemění na tom, že je to skvělý příběh, vřele doporučuji!