Posledná

Posledná https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330290/bmid_posledna-YZk-330290.jpg 3 607 607

Všetko sa začalo nevinne – do novej reality šou sa prihlási dvanásť účastníkov, medzi nimi aj profesionálna ochranárka prírody Zoo. Ešte predtým ako si zviaže ruky rodinnými povinnosťami, by rada zažila jedno veľké dobrodružstvo. Účastníkov vyšlú do lesa, kde v tíme i jednotlivo plnia rôzne úlohy, ktoré preverujú hranice ich odolnosti a vytrvalosti. Zadania sú rôzne a zdroje obmedzené. Územie lesa je dokonale pokryté kamerami, ktoré zachytávajú každú minútu dňa. No kým sú oni vonku, v reálnom svete sa stane niečo hrozné, ale súťažiac nič netušia. A aj keď náhodou natrafia na pozostatky devastácie, myslia si, že ide o súčasť scenára. Hra sa všetkým trochu vymyká spod kontroly a vytrvalá Zoo musí načrieť až na dno svojich síl, aby prežila, no nemieni sa vzdať.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Last One , 2016

take-in
18.04.2017 2 z 5

Opět jsem se utvrdila v tom, že kniha s nálepkou "světový bestseller" je průměrná až podprůměrná četba. V celé knize zhruba dva napínavé momenty a to možná přeháním. Opravdu mě nebavila, nemohla jsem si najít cestu k hlavní hrdince, jejíž jméno si dvou dnech už nepamatuji..

trudoš
16.04.2017 3 z 5

Alexandra Oliva sáhla hned po dvou oblíbených motivech - hra o život a konec světa. Akce tedy může začít. Jenže právě v tomhle bodě stvořitelka záhadně chybuje. Pravidla hry načrtne už v úvodu, pak ale pod dojmem tvůrčí geniality sklouzne k psychologickému dramatu o jedné osobě. Ačkoli proč ne, kdyby přišla na přetřes i nějaká ta zápletka. Jenže když do konce příběhu začne zbývat dvacet stran, už je vám víceméně jasné, že tenhle odpal bude jen prázdným promachem.
Co však knize upřít nelze, je neskutečný švih. Přestože se víc jak tři čtvrtě románu neděje nic zásadního, člověka to prostě nutí číst dál a dál, aby poodhalil roušku katastrofických událostí. Na třísetstránkovém prostoru však lezou na povrch nedokonalosti a jakmile zaregistrujete jednu, spustí se s nimi příval. Ať už jde o opakující se leitmotiv popírání skutečnosti, nebo absolutní nedotaženost pandemického kolapsu, s každým dalším detailem začíná celek ztrácet na kouzlu. Což je obrovská škoda, protože potenciál byl ohromný.

Lokina
14.04.2017 4 z 5

Nejsem nadšená ani zklamaná, řekla bych něco mezi tím. Ale musím říct, že když kniha má nálepku světový bestseller, tak že z toho budu, jak se říká "celá paf". No nic takového se nestalo, ale i tak je kniha čtivá, průměrná jednohubka. Prolínání dvou linií příběhu mi nevadilo, zvlášť se mi líbila ukázka manipulace médií. Hlavní hrdinka mi nijak k srdci nepřirostla ani ta její naivita a řeči o manželovi mě nebavily, konec mi přišel takový utahaný. Ale kdo by si chtěl knihu přečíst, klidně může, tak špatně to zase napsané není. :-)

AnetHol
14.04.2017 3 z 5

Přišlo mi to jako dobrá oddechová knížka, sice spíše průměrná, ale dokázala mě zaujmout :) Bavilo mě to, jak autorka provazovala skutečnost s tím, jak to celé začalo - to bylo super. Ale ten konec....?? Vůbec se mi nelíbil, ale třeba je to jen můj pocit, že takhle by to skončit nemělo. Pokud by byla tato kniha, jako film určitě bych se na to ráda podívala. :)

Sarah11
09.04.2017 1 z 5

Když jsem poprvé na internetu na tuto knihu narazila a přečetla si anotaci, byla jsem nadšená. Představovala pro mě naprosto dokonalé spojení toho, co vyhledávám. Když jsem ale začala číst, počáteční nadšení rychle opadlo. Kniha podle mě není tím, co slibuje anotace. Upřímně jsem si to celé představovala úplně jinak. Dalším problémem byl, alespoň ze začátku, přítomný čas, na který jsem si poměrně dlouho nemohla zvyknout a hrozně mě rušil. A hlavně - celou dobu jsem čekala, kdy se vlastně začne něco dít. Toho jsem se v podstatě dočkala až ke konci, který byl ale na můj vkus uspěchaný, zbytečně nastavovaný otravnými bláboly o manželovi hlavní protagonistky, místo opravdové akce, na kterou jsem čekala celou knihu. Pár zajímavých momentů by se zde určitě našlo, ale jinak je to jedna velká nuda a pro mě obrovské zklamání. Autorka bohužel nedokázala obrovský potenciál díla správně využít.
Ale abych jen nekritizovala, musím uznat, že všechny postavy byly plastické a uvěřitelné, což se ne vždy povede. Také se mi líbilo, jak autorka skvěle popsala celou tu manipulaci okolo natáčení a ukázala, jak vlastně stačí málo, aby nás přinutili myslet si to, co chtějí, abychom si mysleli a že ne vždy je vše tak, jak se zdá. Úplný závěr byl také zajímavý, ale stále to všechno nevyrovnalo výrazné nedostatky této knihy.

pobijecmuch
07.04.2017 3 z 5

Nebylo to tak zoufalé, jak tu někteří čtenáři žalují, prostě takový průměr. Zajímavý děj, se kterým se v knize velice málo setkáte a zajímavé finále, které i překvapí.

martina2704
06.04.2017 4 z 5

Hodně čtivá knížka, která mě vtáhla do děje. Sice bych asi zvolila jiný konec, ale jinak skvělá oddechovka. Než jsem se pustila do čtení, říkala jsem si, že to možná bude takové Hunger Games pro dospělé, ale nakonec nebylo. Sice prvky boje o přežití jsou zde také, ale zpracování bylo jiné. Moc se mi líbilo střídání kapitol z pohledu Mae s těmi, které popisují průběh a zákulisí soutěže, udržovaly tak napětí a zároveň pěkně vysvětlovaly a posouvaly děj.
Doufám, že se od autorky dočkáme dalších knih, protože tahle prvotina se vážně povedla.

Samsullka
06.04.2017 1 z 5

nedočetla..... :-(

nase_zuzu
06.04.2017 4 z 5

Mně se teda kniha líbila moc. Kdyby byl druhý díl, hned do něj jdu. Vtáhlo mě to do děje od začátku až do konce. I když to byl takový konec nekonec.

Nixa
29.03.2017 3 z 5

Na začátku knihy mě příběh moc nebavil, ale pak jsem si zvykla na styl psaní a ,,dostala" se do děje a celkem mě to i bavilo. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická, protože byla naivní a možná i trochu hloupá. Bohužel těžko říct jak by se každý zachoval a zda by si také nemyslel, že to jsou jen nástrahy režie... Konec se mi líbil. Co bych ale v knize mít nemusela byla pasáž o novorozenci. Nejsem citlivka, ale tahle představa už na mě byla moc.
Nejsem z knihy zklamaná, jen bych pro příště zvolila lepší anotaci, aby lidé nečekali něco co to není.

Dejvid
27.03.2017 4 z 5

Nevím, knihu nevidím tak tragicky, jako zde mnozí čtenáři (resp. hlavně čtenářky, jak tak koukám :-) ). Není to žádné veledílo, ale přišlo mi to jako zajímavá variace na Hunger Games (kterými se v některých ohledech možná až moc inspiruje) okořeněná postapokalyptickým světem. Hlavní hrdinka je možná v knize fakt naivní, ale určitě by bylo pro každého lehčí uvěřit, že je s realitou manipulováno než co je opravdu stalo. Konec je, řekl bych, celkem dobře zvolený kompromis mezi "všichni jsou mrtví, Dejve" a trapným happy endem.

Illaa
26.03.2017 3 z 5

Průběh samotné soutěže byl popisován trochu roztahaně a zbytečně dlouze. Mě tedy spíše bavilo putování a objevování opuštěných míst hlavní hrdinkou. V průběhu jsem se občas nudila, ale závěr mě mile překvapil. Nelituji, že jsem si knihu přečetla.

MartinaF
25.03.2017 4 z 5

No, mně se to líbilo. Dva úhly pohledu, přiměřené napětí, děj dlouhý tak akorát.

kozisek1
24.03.2017 5 z 5

Konec jsem čekala pozitivní, ale nevadí alespoň trochu jiný.

Ewik
24.03.2017 2 z 5

Reality show v kombinaci s biologickou katastrofou zní velmi zajímavě, ale opravdu jen zní. Kniha sama o sobě je na můj vkus příliš rozvláčná a nezáživná. Místy jsem se dost nudila a až poslední kapitoly přitáhly moji pozornost. Autorka moc tlačila na pilu, jak se snažila o originalitu a navození napětí. Chápu o co se snažila...lidské vnímání ve stavu permanentního vypětí, manipulace a snaha zlomit člověka pro pobavení druhých.

Co ale musím ocenit je otázka přežití člověka odkázaného v přírodě pouze sám na sebe a svůj pud sebezáchovy. Tohle téma opravdu chválím, protože v případě skutečné katastrofy takového rozměru by málokdo dokázal přežít. Ale to je asi tak vše, protože ani přes zajímavé střídání stylu vyprávění mě kniha vážně nebavila a s radostí jsem ji zavřela. Je mi líto...

Princezna22
22.03.2017 1 z 5

To je tak, když člověk podlehne těm ukázkám, obrázkům a tak podobně, aby člověka nalákali na něco co ve skutečnosti je jen slatanina.. Upřímně scéna s modrým pokojem byla šíleně divná a nechápu co to mělo být... A pokud de o hlavní hrdinku tak šíleně naivní a "blbou" osobu jsem ještě v knize nezažila. některé části knihy byli naprosto divné a v knize jsem se několikrát ztratila díky skákání s děje do děje.. Za mě maximální zklamání, nezlobte se na mě,ale tato kniha je jeden velký omyl. já vim,jsem moc kritická. :( Ale kniha je nepovedená.

Danago
21.03.2017 1 z 5

Anotace mě nadchla, ale kniha mě zklamala. Části z natáčení mě bavily , bylo dobře popsané, jak natáčení takové reality show probíhá, ale nemuselo toho být tolik. Kapitoly v nichž zůstala jen hlavní hrdinka mě bavily jen ze začátku , nemohla jsem pochopit, že tak dlouho věřila, že jde stále jen o hru...... Námět byl velice dobrý , ale zpracování mě osobně nebavilo.

TheSarcasm
19.03.2017 5 z 5

Po přečtení anotace mě zaujal námět, ale potom mě trochu odradily negativní komentáře a nízké hodnocení. Mě se ale kniha líbila. V podstatě jsem dostal to co jsem očekával. Střídání děje před tím a nyní umožnilo orientovat se v příběhu a především pochopit myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Nebyla nouze o dramatické situace a i samotný závěr byl ještě docela přijatelný. Samozřejmě, že je nutné knize odpustit určité nelogičnosti, ale s tím se u tohoto žánru asi předem počítá.

Ladasom
15.03.2017 2 z 5

Námět zněl nesmírně zajímavě, ale celkově mě kniha zklamala. Části z natáčení se mi líbily, autorka na nich pěkně vykreslila, jak se s diváky dá manipulovat. Jenže zbylé kapitoly týkající se pouze hlavní hrdinky mi připadaly přemrštěné. Chápu, že mohou oči klamat, ale po tak dlouhou dobu? O čichu ani nemluvě. Nesmírně mě to nudilo a jen jsem se těšila, kdy hlavní hrdinka konečně procitne ze své ignorace.

Joges
14.03.2017 3 z 5

Autorka rozhodně psát umí. Hned mě vtáhla do děje, napínala a experimentovala (střídání 1. a 3. osoby atd.). Její úsporný styl je přitažlivý, postavy jsou zajímavé a zážitky z kurzu přežití & televizní outdoorové reality show poutavé a uvěřitelné. Ovšem běžná realita autorce nestačila. Zašla proto dál, vytvořila z příběhu sci-fi a položila vtíravou otázku. Téma: pořádání podobných soutěží. Uvedené kvality knihy jsem vychválil (líbila se mi např. vypravěčská linka ze současnosti - tj. ta outdoorová), a tak přiznávám, že si mě autorka získala. Jenom si v závěru knihy rovněž kladu otázky: Proč už zase apokalypsa? A nešlo to vymyslet jinak? Autorka se snažila o ohromující originalitu, to je jasné (sonda do mysli postavy, střídání dějů, epidemie), jenomže to mi právě vůbec nevyrazilo dech. Ani jsem knihu nebral jako uváděný thriller.