Poledne u Tiffanyho

Poledne u Tiffanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/304679/bmid_poledne-u-tiffanyho-5xe-304679.jpg 4 73 29

Životní příběh designérky Clary Wolcottové. V létě 1888 vstoupila do manhattanské kanceláře slavného Louise Tiffanyho kurážná mladá umělkyně Clara Wolcottová, aby jej požádala o místo designérky. Celá léta zůstávala její role v mnohamilionové Tiffanyho říši skleněné krásy jedním z nejstřeženějších tajemství. Tajemstvím tak výbušným, že když bylo odhaleno, mezinárodní umělecký svět úžasem jen zalapal po dechu. Tiffanyho proslulé lampy, velkolepá mozaiková okna a tisíce dalších nádherných předmětů totiž vůbec nejsou jeho vlastním dílem, jak byl celý svět donedávna přesvědčený. Věřili bychom tomu všichni dodnes, kdyby Clařin hlas po více než sto letech nezazněl z nečekaně nalezených dopisů… Barvitá dobová mozaika nás jako kouzlem přenese časem. Jako bychom se náhle sami procházeli po Manhattanu a viděli ho právě takový, jaký býval.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Metafora

Noon at Tiffany's , 2012

Vojslava
27.12.2016 5 z 5

Tak tuhle četbu jsem si vyloženě užívala - je vidět, že utajování autorky oněch krásných artefaktů Tiffanymu vyšlo dokonale, protože jsou dodnes lidi (třeba já), kteří netušili, kdo je ve skutečnosti vytvořil. Moc jsem si četbu užívala!

kika 13
30.11.2016 5 z 5

Velmi čtivý příběh mám pocit,že přesně tak se vše odehrávalo.

Terxes
01.09.2016 5 z 5

Moc ráda čtu biografie, takže pro mě tato kniha byla jasnou volbou. O umělecké designerce Clare Wolcottové jsem do teď nevěděla zhola nic, a právě proto jsem byla na knihu moc zvědavá. Životní příběh Clary je velmi zajímavý a inspirativní. Byla to silná žena dobrých mravů a zásad, která žila srdcem i duší pro umění. Její život byl plný zajímavých situací a zvratů ale hlavně plný práce, která nebyla veřejností nikdy patřičně oceněna...

marcela6425
24.08.2016 4 z 5

Zivotni pribeh na svou dobu vyjimecne silne a samostatne zeny - umelkyne, ktera se rozhodla svuj profesni i osobni zivot vest po svem... Inspirovano skutecnym pribehem, dle nekterych recenzi se tech 450 stranek vlece, kdyz postradaji poradnou zapletku, ale ja bych rekla, ze kombinaci vypraveni, dopisu a denikovych zaznamu se autorce podarilo vyborne vystihnout atmosferu doby (odehrava se v letech 1888-1933) a postaveni zen: "Pokud nebudeme ženy vaší generace držet pěkně zkrátka, budou chtít za chvíli volit a nosit kalhoty. A to je hodně odporná představa. Mohli bychom se dokonce dočkat toho,ze by chtěly kandidovat do politiky!"
Na druhou stranu, umiralo se sice na dnes bezne - ci naopak prakticky nevyskytujici se choroby, ale ta nekdy az prehnana pece a starost o "nezne pohlavi" a vubec ta lekarska pece mohla mit i sve klady : "doktor ji diagnostikoval akutni melancholii a doporucil, aby chodila kazdy den v poledne do klubu a vypila tam sklenku whisky a hodinu si zdrimla..."

Terry11
01.06.2016 3 z 5

Mě ta kniha trochu nudila. Nic se tam nedělo. Pořád stejné: Clara má málo peněz, neustále pracuje, není schopná prosadit své jméno na své výrobky a návrhy, toleruje a trpně snáší chování arogantního a hamižného Tiffanyho, pořád okolo ní někdo umírá. Postavy jsou schematické, u Filipa je naprosto nevěrohodný a nelogický obrat v chování, totéž bych napsala i o Tiffanyho zápiskách. Sloh tuctový, vtipy dva. Ačkoliv - teď si uvědomuji, že jsem trochu nespravedlivá, v Clařiných dopisech jsou někdy vtipné sarkasmy. Každopádně jsem se ale seznámila s pojmem Tiffanyho lampy, moc se mi líbí a dodatečně jsem si přála, aby Clara odešla od Tiffayho dřív než po dvaceti letech, měla na to jak umělecky, tak osobnostně.

iška
24.03.2016 5 z 5

Vše podloženo deníky či korespondencí zúčastněných a velice čtivě zpracováno. Asi tu platí, že nakonec nejúžasnější romány píše sám život.

klara.spicakova
17.03.2016 5 z 5

U knihy obdivuji, když mě dokáže pohltit od první stránky... Poledne u Tiffaniho mě pohltilo a nepustilo až do konce. Okouzlující příběh plný krásného umění, lásky, ale žádného zbytečného sentimentu, i životních tragédií.

bookcase
11.03.2016 5 z 5

Naprosto úchvatné, propracované a hodně čtivé. Nadčasový román o osudech ženy, která sice není příliš známá, její životní osudy jsou však hodně zajímavé.

Alex.Barunka
06.03.2016 4 z 5

Byla to opravdu příjemná a oddechová četba ze skvěle vykresleného prostředí, kde se na pracující ženy s vyšším platem nedívají v dobrém světle. Kniha se však táhla v takové monotónní atmosféře, pořád jsem čekala, na nějaký pořádný zlom, přišlo mi, že se skutečně začalo něco dít až na konci, což je škoda.