Pole orná a válečná

Pole orná a válečná

Tento román, který je ovlivněn první světovou válkou, nemá jednotný děj, ale skládá se z řady epizod, které nemají věcnou ani jinou souvislost. Vytváří tu dva světy, které staví do protikladu – mírový vesnický a válečný. Vančura chce ukázat jak válka převrací životy lidí, ukazuje, že i zlodějíček a ničema se může stát hrdinou (neoslavuje jeho hrdinství, je vyzdvihován fakt, že je oslavován ničema).

5. vyd.

Z přebalu knihy:

Rod hrdých baronů Danowitzů z Ouhrova hyne a zaniká v zmatku nesmyslné a bláznivé světové světové války, v níž pyšný dědic rodu umírá na válečném poli, umírá však – jaký výsměch osudu – proti představám rodové tradice smrtí zcela nedůstojnou. Pro pyšného starého barona tím vymřel poslední representační dědic, neboť druhý syn, Josef, nemá vlastnosti šlechtice. Je ironií, že duch panovačných baronů našel v mnohém příbuznou duši v ouhrovském idiotu, bezděčném vrahovi, kterým je František Řeka, pasák volů na jejich panství. I on prošel liticí války a byl její nepoznanou obětí, válečníkem z náhody, vojákem bez práv a povinností, hmotou bez duše. Pole orná a válečná je román, kterým Vladislav Vančura bezohledně strhává roušku nad hrozným živořením zemědělského dělnictva, jehož vysněným ideálem byla pruhovaná kazajka starobince, zatím co baron z majetku, vydřeného těmito dělníky, velkoryse udržuje šlechtický přepych. Válku samu ukázal Vladislav Vančura v plné hrůze a štítivosti, jako nelidský zločin lidí bez rozumu a bez srdce, jenž nalezne porozumění jen u idiota a exaltovaného šlechtice. Vladislav Vančura zachycuje svým dílem pravou podobu člověka, skutečného života, lidské důstojnosti i bídy. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/595/pole-orna-a-valecna-595.JPG 3.733
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno:, Družstevní práce, Melantrich, Svoboda

D.V.Spudil
17.04.2016

Tuhle knížku mi doporučil jistý docent Kalivoda jako naprostý vrchol české literatury. Měl bych sice několik výhrad vůči takovému absolutnímu hodnocení, ale skvost mezi skvosty to rozhodně je. A vzhledem k jazyku taky pořádná výzva :)

Ivinho
06.03.2013

Velká epika pomocí básnických prostředků. Náročná četba.

WEIL
31.08.2011

Pokud čte člověk "vančurovštinu" jako hodně mladý, tak nechápe, proč ho někdo obdivoval za jeho jazyk, který třeba mě tehdy připadal jako by záměřně psal tak, abych já jako čtenář luštil vedle příběhu i jazyk.

To mě odpuzovalo.Až časem, až jsem měl větší slovní zásobu, tak jsem tomu přišel na chuť.